Zahraniční tisk o odškodnění obětí nacismu

Zahraniční listy píší především o průtazích kolem odškodnění obětí nacistického Německa a i tentokrát se věnují vypjaté situaci na Balkáně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský liberální "Der Standard" v komentáři napsal, že právnické tahanice mezi Německem a Spojenými státy jen dále poškozují oběti nucených prací v nacistickém Německu za druhé světové války. Mnoho z nich - píše list - se ani víc než půl století po válce za svou otročinu odškodnění nedočká. Podle odhadů německých politiků denně umírá v Evropě patnáct těchto postižených. Stále víc se vnucuje dojem, že nadační iniciativa německého průmyslu vědomě hraje o čas. Ze slíbených pěti miliard se sešly zatím jen asi dvě třetiny. Zůstane-li při dosavadním tvrdém postoji, že vyplácení obětí začne až po stažení amerických hromaných žalob, zdá se, že právní ochrana německých firem je důležitější než spravedlnost pro oběti nacismu, uzavírá rakouský "Der Standard".

K vyhrocené situaci na Balkáně poznamenává španělský levicově-liberální "El País", že rozhodnutí NATO povolit srbské hlídky v "zemi nikoho" mezi Kosovem a Makedonií v sobě skrývá různá rizika...Návrat srbských vojáků na hranici s Kosovem, i když pod kontrolou a bez těžké výzbroje, vyvolá jen další odpor v regionu, kde je vzpomínka na Miloševičem prováděnou genocidu stále ještě živá.

V nadcházejících květnových volbách v Itálii se očekává vítězství mediálního magnáta a populisty Silvia Berlusconiho. V tom případě by Itálii čekaly bouřlivé časy, napsal britský "Financial Times". Bylo by však chybou, kdyby Evropská unie pak novou římskou vládu izolovala stejně, jak to udělala v případě Rakouska, když po volbách vstoupila do vlády radikální strana Svobodných populisty Jörga Haidera. V případě Itálie by měla Unie tamní vládu posuzovat podle jejích činů, ne podle úmyslů.

Pařížský konzervativní "Le Figaro" si všímá chmurného ekonomického vývoje v Japonsku, kde nemocné hospodářství oslabilo celou společnost. Všechny ukazatele jsou v červeném poli a vláda zjevně není s to situaci zlepšit. Japonci tudíž začínají pochybovat o tzv. japonském modelu. Produkuje totiž víc důchodců než dětí. A Francie by se z toho měla poučit, neboť velké francouzské firmy také raději investují v zahraničí, aby se vyhnuly dusivé domácí byrokracii. Japonsko nám budiž odstrašujícím příkladem, dodává "Le Figaro".

Jak informoval švédský list "Sydsvenska Dagbladet", zrušila zologická zahrada v Malmö z obavy před nákazou slintavky a kulhavky návštěvu asi jednoho tisíce německých turistů. Mluvčí zoo prohlásil, že z osmi set tamních zvířat by epidemie postihla dobrou polovinu z nich. Informační tabule u vchodu dále informují návštěvníky, že od jejich případného návratu z Británie musí uplynout nejméně pět dní, než jim bude umožněn vstup do místní zoologické zahrady. Ve Švédsku se zatím žádný případ slintavky a kulhavky naštěstí nevyskytl, informuje jihošvédský deník.

Britská agetura Reuters přinesla článek o výstavě 22 izraelských a palestinských módních tvůrců v tel-avivské návrhářské škole. Nejde ani tak o informaci o nových módních trendech, jako spíše o úzkosti a obavách, v nichž kvůli palestinské intifádě žijí obyvatelé Izraele i obyvatelé palestinských autonomních území. Módní nabídka předvádí např. dlouhou dámskou sukni z ostnatého drátu s bombou všitou do lemu. Rentgenový snímek dámské kabelky ukazuje její obsah: nože, pistoli a granát. Brýle návrháře Itamara Arari-ho zase zaručují ostré vidění skly rozbrázděnými liniemi napodobujícími ostnatý drát. Všem místním je také blízký model šatů na míry 90-60-90 pořízený z mapy Izraele a převázaný cik-cak zelenou stužkou připomínající takzvanou "zelenou linii". Šaty visí hned vedle modelu spodního prádla ušitého z obvazů. "Tyto návrhy odrážejí skutečnou realitu zdejšího světa a jejich hnací silou není jen krásaaestetika. Je to izraelská móda, která je spjatá právě jen s tímto místem," informoval ředitel výstavy Ronen Raz. Vystavené návrhy se prolínají se snímky otevřených ran, zlámaných končetin a s názornou dokumentací konfliktu náboženských ideologií, dodává agentura Reuters.

Německý deník "Die Welt" informoval o iniciativě města Postupim, kde se rozhodli vybudovat 20 veřejných psích záchodků celkovým nákladem 50 000 marek. Tato zařízení mají být umístěna především ve vnitřním městě, které je nejvíce znečišťováno psími výkaly. Je to zatím jen pilotní projekt, který závažný problém v Postupimi zdaleka neřeší, protože peníze půjdou zřejmě z městského rozpočtu. Snaha vybírat pokuty při přistižení psa a jeho majitele takříkajíc "in flagranti" se zatím míjí účinkem. Zřízení psích toalet je pokusem, který - pokud se osvědčí - bude postupně rozšířen do dalších městských částí, dodává "Die Welt".

Jan Šmíd, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme