Zahraniční tisk o olympijských hrách

Slovenské deníky nezakrývají rozčarování, když píší o událostech včerejšího olympijského dne. Slovensko se totiž radovalo hned ze dvou nejcennějších medailí na divoké vodě. Nakonec se musí spokojit jenom se zlatou a stříbrnou, singlista Michal Martikán totiž nejcennější kov musel přenechat Francouzi Tony Estanguetovi, protože mu rozhodčí po závodě přidali dvojsekundovou penalizaci za dotyk branky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Rozhodnutí jury však vyvolává rozpaky slovenského olympijského týmu i médií. Deník Nový čas spekuluje nad tím, proč v konečném závěru připsali rozhodčí penalizaci k brance číslo pět a ne sedm, na které dva ze tří rozhodčích údajně viděli dotyk. Slovensko se chce proti výsledku odvolat, protože se verdiktem jury cítí poškozeno, píše Nový čas. Deník ještě dodává, že při předávání zlaté medaile Francouzi Estanguetovi se ozýval z tribun nespokojený pískot a pochvalné výkřiky na adresu Martikána. I diváci jsou přesvědčení, že Slovákovi vzali zlato rozhodčí, poznamenává Nový čas.

Evropské deníky si kromě výsledků svých sportovců všímají také těch stinnějších stran olympijského soupeření problémů s dopingem. Řečtí sprinteři, které doprovázel skandál s absencí na dopingových testech, byli včera s konečnou platností vyřazeni z olympijských her. Případ řeckých sportovců děsí německý deník Der Tagesspiegel, podle něhož sport, včetně olympiády, zůstane poznamenaný podvodem. A nezapomíná dodat, že Německo by mohlo sloužit jako dobrý příklad protidopingové politiky. Ovšem na druhé straně pak nemáme tolik medailí, dodává německý list Der Tagesspiegel.

Exemplární potrestání sportovců však podle švýcarského deníku Le Temps odhaluje také dalekosáhlé důsledky politiky "nulové tolerance", kterou prosazuje předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Atleti se bojí tolik, že raději opustí hry, než aby vůbec šli na dopingové testy. "Presumpce viny", kterou prosazují sportovní autority, aby chytli podvodníky, může být sice účinný nástroj, ale musí se používat s citem a bez okázalosti, uzavírá svůj komentář švýcarský list Le Temps.

Nejpopulárnější internetový vyhledávač Google se chystá vstoupit na burzu. Tato událost inspirovala francouzský deník Liberation k~zamyšlení nad samotným fenoménem veleúspěšnosti internetových vyhledávačů. Možná bychom v~jedenadvacátém století mohli slavný Descartův výrok "Myslím, tedy jsem" , nahradit něčím jako "Vyhledávám na Googlu, tedy jsem". Internetové vyhledávání se totiž stává filozofickým principem, domnívá se francouzský list.

Vyhledávání totiž plní základní lidskou potřebu po vzdělávání a zvyšování znalostí, pokračuje Liberation a přirovnává Google ke kompasu, který pomáhá těm, kteří ztroskotali v oceánu fakt a informací. Ovšem přestože nám vyhledávače pomáhají v našem každodenním životě, s jejich pomocí bohužel nejsme méně hloupí. Informace jsou totiž závislé na kvalitě lidského mozku, který je využívá, podotýká francouzský Liberation.

Britské deníky se věnují důsledkům přívalových dešťů, které zasáhly Spojené království. Meteorologové zaznamenali během dvou hodin tolik srážek, kolik jindy naprší za celý srpen. Jak situaci zachytil britský tisk - to ze Spojeného království telefonoval spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kocourek: TISK

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme