Zahraniční tisk o osobním dopise George Bushe Kim Čong-ilovi

Zahraniční tisk hodnotí jako bezprecedentní krok dopis amerického prezidenta George Bushe severokorejskému vůdci Kim Čong-ilovi s výzvou, aby odhalil celý jaderný program své země. Německé deníky se zamýšlejí nad ochranou dětí v Německu v souvislosti se smrtí pěti dětí, které zabila pravděpodobně jejich matka. Deníky dále píší o definitivním rozšíření schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Americký prezident George Bush nazval kdysi Kim Čong-ila v okruhu svých přátel trpaslíkem a veřejně ho označoval za tyrana a diktátora. Jeho zemi zařadil kvůli podpoře terorismu mezi státy tzv. osy zla. Teď mu napsal osobní dopis. Deník The New York Times k tomu poznamenává: "Je to obrovský skok od opravdové studené války, která se odehrávala mezi Bushem a Kimem po většinu Bushova prezidentského mandátu." A dodává: "Dopis podtrhuje, jak hodně se chce Bílý dům ujistit, že mu nevyklouzne z rukou nejhmatatelnější výsledek jeho diplomatického snažení."

Podobně se vyjadřuje britský The Telegraph. "Šest let po označkování Severní Koreje jako součásti osy zla, se Bush uchýlil k bezpříkladnému osobnímu apelu na severokorejského vůdce Kim Čong-ila, aby odhalil a zlikvidoval jaderný program." List dále dodává: "Bushův dopis začínající oslovením Milý předsedo je zatím posledním znamením změkčování přístupu Washingtonu k Severní Koreji po letech snahy o její izolaci."

Jihokorejský deník The Korea Times cituje předního člena konzervativní Heritage Foundation Bruce Klingnera, podle kterého dopis ukazuje na naléhavost, jakou Washington věci přikládá. "Vyjednavač Christopher Hill musel jet do Severní Koreje, aby zdůraznil význam poselství. Totéž udělal svým dopisem Bush. Tato fakta ukazují zvýšené obavy a možná až zoufalství, s jakým chce Bushova administrativa udržet v chodu šestistranné rozhovory," cituje deník Klingnera. Šestistranných rozhovorů se vedle Severní Koreje a Spojených států účastní Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Čína. Severokorejský závazek demontáže jaderného programu je ovšem výsledkem amerického tlaku na Pchjongjang.

Pět německých chlapců ve věku tří až devíti let zřejmě zemřelo udušením. Podezřelá z vraždy je matka. Brutální čin zcela otřásl severoněmeckou obcí Derry. Její představitelé uzavřeli místní školu, dětem se věnovali psychologové a duchovní. Pozornost případu věnují německé deníky. List Frankfurter Allgemeine Zeitung se ptá, copak se děje s německou rodinou. Podle listu nelze dohlédnout všude, a proto budeme muset občas přijmout to, že kontrola občas dorazí pozdě. "Co se skutečně stalo, se většinou zjistí, až zhasnou světla spěšně přizvaných televizních štábů."

Ke stejnému tématu se vrací další německý deník Der Tagesspiegel, podle kterého ústava dosud nezakotvuje práva dítěte. Je jisté, že text na papíře nevnese do dětské ložnice ihned sluneční paprsek, ale případ alespoň soustředí pozornost směrem k pozitivnímu naladění společnosti vůči ochraně dětí. "Příbuzní a sousedé možná seberou odvahu nahlásit problémy. Také výdaje státu na ochranu dětí a mládeže s 1,4 miliardami eur stále pokulhávají daleko za jinými položkami. Špatně placený zaměstnanec pro práci s mládeží má na starosti až sto rodin. A navíc mnozí ani nevědí, že terapii pro děti a rodiče mohou hradit zdravotní pojišťovny," píše list.

Lucemburský deník Luxemburger Wort schvaluje zavedení schengenského prostoru bez hraničních kontrol dále na východ, třebaže to na první pohled přináší rizika. "V čase globalizace ale úkol ochrany hranice primárně nespočívá v kontrole osobních dokladů a vytváření kilometrových front. Cílem je podvázat pašování drog, lidí nebo kulturních cenností. Tady je zapotřebí spíše přeshraniční spolupráce pořádkových sil, protože je rozhodující pro úspěch. Pro zajištění bezpečnosti vnější hranice Evropské unie existují závazné standardy. Ty lze na polsko-ukrajinské hranici dodržovat snadněji než v Egejském moři. Rozšíření Schengenu na východ ztíží život pokoutním gangům, a tak zajistí větší bezpečnost i v Lucembursku," dodává deník.

David Koubek, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme