Zahraniční tisk o osudu Saddáma Husajna

Zahraniční noviny píší o velmocích a poválečném uspořádání Iráku, o osudu Saddáma Husajna a jeho strany Baas a také o hlasování Evropského parlamentu o rozšíření Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Fotografie, na níž se americký voják rozvaluje v Husajnově křesle, obletěla celý svět. Válka je snad už za námi a teď je na řadě poválečné uspořádání Iráku, píše slovenský deník Sme. Chování Německa, Ruska a Francie je ale dosti nevkusné. Bojují teď o úlohu OSN ve válkou zničené zemi. Je na nich ale vidět, že jim jde jen o tu pověstnou ropu. Přitom krky za ně nasazoval někdo jiný.

Jejich boj s větrnými mlýny je stejně zbytečný. Spojenci jasně deklarovali, že s OSN v Iráku počítají. Američané dokonce použijí část svého rozpočtu, což Němci i Francouzi odmítají. Možná by stálo za to, aby se mocnosti dohodly. Vždyť právě nejednotnost Západu může za čtyřiadvacetiletou Hussajnovu nadvládu, dodává deník Sme.

Opusťte stranu Baas! Tato výzva členům Husajnovy vládní politické formace je zároveň titulkem komentáře v dnešním listu Arab Times.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje z něj zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Kuvajtu Jiří Hošek.

I když spojenecké jednotky postupují Irákem a vítězí, pořád se vtírá jedna otázka. Měl Saddám Hussein zbraně hromadného ničení nebo ne? Ptá se americký deník The New York Times. Západní experti se přiklánějí k názoru, že v zemi zbraně jsou. Kdyby je Hussein zničil, bylo by jednoduché čelit americkému útoku. Prostě by ukázal, že zbraně zneškodnil. Na druhou stranu, jestli je má, pak prokázal velkou obezřetnost, když je nepoužil.

Každodenní nálezy spojeneckých vojsk jsou spíš pro smích: pár plynových masek a ochranných obleků. Možná, že Američané sami zbraně nenajdou. A možná, že ani žádné zbraně nejsou. Proto by se měli spojit nejen s nezávislými odborníky z OSN, ale také s iráckými vědci, myslí si New York Times.

Evropský parlament ve Štrasburku včera schválil rozšíření Evropské unie. Konzervativní poslanci z Německa, ale také z Rakouska, spojení se sudetskými Němci, hlasovali proti. Aniž by při tom - jak se vyjádřil Berndt Posselt ze sudetoněmeckého krajanského spolku - byli ve skutečnosti proti samotnému rozšíření. Byl to podle nich především protest proti takzvaným Benešovým dekretům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce německých listů zaznamenal berlínský zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský.

Jiří Hošek, Barbora Kroužková, Julie Rákosová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme