Zahraniční tisk o otaznících kolem Saddámovy rezidence

Zahraniční listy se věnují spekulacím kolem bagdádského paláce Saddáma Husajna, roli ukrajinského prezidenta Kučmy v prodeji radarového systému do Iráku. Rozebírají ale i sílící protimuslimské nálady na Západě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Americký týdeník Newsweek se zabývá otázkou sídla Saddáma Husajna v Bagdádu. Pozornost věnovaná obydlí iráckého prezidenta není bezúčelná: existuje důvodné podezření, že právě toto rozsáhlé sídlo obehnané vysokou zdí je místem, kde Irák schovává zbraně hromadného ničení. Prostoru je na ně v prezidentském komplexu určitě dost. Kromě paláce se totiž v areálu rozkládá i vězení, několik umělých jezer a vodopádů a továrna na výletní loďky. Bývalí velvyslanci okolních zemí, zejména Jordánska, kteří sídlo také navštívili, včak tuto možnost popírají, uvádí Newsweek.

Komentátor ukrajinského deníku The Kyjev Post chápe vyšetřování ukrajinského prezidenta Kučmy jako poslední šanci opozice změnit situaci v zemi. V roce 2000 otřásla pozicí samozvaného ukrajinského prezidenta zbrojní aféra. Jeden z jeho osobních strážců poskytl nezávislým novinám audiozáznam, v němž Kučma nabízí Iráku prodej radarového systému Kolčuga.

Podle deníku The Kyjev Post však tehdy opozice nemohla zasáhnout, protože jí Spojené státy, obávající se narušení vztahů s Ruskem, nevyjádřily podporu. Po zářijovém návratu amerických vyšetřovatelů na Ukrajinu a pozdržení humanitární pomoci ve výši 54 milionů dolarů, má opozice nyní poslední šanci, jak zasáhnout. Zejména její šéf, Viktor Juščenko, by měl využít momentální podpory západu, nabádá The Kyjev Post.

Saudskoarabský deník Arab News komentuje špatnou pověst muslimů na Západě. Po 11.září má plných 37 procent Američanů negativní názor na muslimy, vydatně podporovaný mnoha militantně protiislamistickými knihami vydanými v posledních měsících.

Většina obyvatel západního světa vidí vyznavače islámu jen jako zuřivé lidi, kteří křičí na ulicích, tvrdí deník. Náprava by, prostřednictvím osvětových filmů a literatury, měla začít v centrech vzdělanosti, na univerzitách a v místních organizacích vyučujících Islám. V západních zemích nyní pracuje asi 80 tisíc muslimů jako dobrovolníků v osvětových organizacích. Se změnami náhledu společnosti na muslimy by se mělo začít ihned. Přesto je otevřená atmosféra na Západě, podporující vzdělané Araby, nenávratně pryč, uzavírá list Arab News.

Americký týdeník Christian Science Monitor se pochvalně zmiňuje o novém zákoně, který byl schválen v Německu. Podle něj lze uvěznit jedince, který, i skrytě, podporuje teroristické organizace. To umožnilo zadržet Abdulghaniho Mzoudiho, příslušníka marocké menšiny v Německu, který je všeobecně považován za šéfa logistiky útoků z 11.září.

Mzoudi, student technické univerzity v Hamburku, člen Al Kajdy a přítel Muhammada Atty, byl jedním z 20ti nejhledanějších účastníků útoku. Ocitl se taky na "žhavém seznamu", který FBI vydalo už 24 hodin po události. Doposud se však volně pohyboval na německém území. Přes jeho uvěznění má, podle amerického magazínu, Německo velké problémy s odhalováním sítí Al Kajdy na svém území. V Německu žijí až 3 milióny muslimů, přičemž 1 procento z nich je považováno za prudce militantní, uvádí Christian Science Monitor.

Putinova reakce na protesty tatarských žen by mohla rozpoutat širší konflikt, varuje ruský deník Pravda. Při nedávné návštěvě ruského prezidenta Putina v autonomní republice Tatarstánu, která je součástí Ruské federace, místní ženy ohnivě protestovaly. Odmítají ruské nařízení fotografovat se do pasu bez šátku na hlavě, protože to odporuje jejich islámskému vyznání.

Putin toto místní povstání bagatelizuje - požadavek žen odmítl jako módní záležitost. Neuvědomuje si však, že by se mohlo jednat o první náznak snahy Tatarů vymanit se z Ruské federace. Pro Tatary, kteří jsou Muslimy, je víra důležitější, než si Moskva myslí, upozorňuje deník Pravda.

Případ podobný tomu z románu o hraběti Monte Cristo zaznamenali filipínští policisté, kteří pod jednou z věznic našli vykopané tunely. Ty měly několika vězňům umožnit útěk na svobodu. Z listu Phillippine Daily inquirer vybíral náš zvláštní zpravodaj na Filipínách Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: Filipínský tisk

Milan Kopp, Jiří Hošek, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme