Zahraniční tisk o palestinských reformách

Kromě výzvy izraelského premiéra Ariela Šarona k palestinským reformám si zahraniční listy všímají také našich meziskladů jaderného odpadu. Vracejí se i k výsledku nizozemských voleb a informují o tom, že Mount Everest zlevnil o více než šedesát procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

České mezisklady atomového odpadu nenechávají bez povšimnutí deníky v sousedním Rakousku. Listovala jimi vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová - rakouský tisk

V duchu své politické tradice vystoupil izraelský premiér Ariel Šaron, otec samařských osad, s novým, poutavým návrhem, který by měl sehrát stejnou roli jako garant věčného oddalování - reformou, napsal izraelský deník Haarec.

Palestinské vedení podle něj zoufale potřebuje rekonstrukci ve všech oblastech. Palestinská samospráva se musí stát "plně transparentní", prohlásil Šaron v Knessetu. Jen pak ráčí Izrael vstoupit do dlouhého procesu prozatímních dohod, které by v dosud neurčené době následovala diskuse o trvalém míru. Mezi mnoha světovými státníky panuje názor, že návrh na "mír za území", je rychleji realizovatelný bez Arafata, než s ním. Výzva k palestinským reformám by tak neměla být překážkou, ale katalyzátorem. To asi není to, co měl Šaron na mysli, ale pokud se tak stane, mohl by se zapsat do historie jako muž, který dosáhl míru a bezpečí rozdělením izraelského státu mezi dva národy.

Tím, že se Arafat veřejně zavázal k provedení reforem, se nechtěl jen přiblížit Šaronovi, ale i zachránit svou politickou kůži, poznamenává německý Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Kdo ví, jak dlouho jej bude prezident Bush ještě podporovat? Ještě jeden nebo dva výpady proti Izraelcům a může dojít ke konečnému zlomu. První reakce z Izraele jsou skeptické. Arafat už nasliboval mnoho, co pak nedodržel. Nezdá se pravděpodobné, že by mohl společnost, jako je ta palestinská, rychle přeměnit v demokratickou. Dosáhl by mnoho už jen tím, kdyby se mu podařilo zastavit teror. Mnohé však závisí i na tom, jak vážně to Šaron s palestinským státem myslí.

Poslední přání Wima Koka zůstalo nevyslyšeno, poznamenal německý Süddeutsche Zeitung. Jak holandský premiér před volbami žádal, Nizozemci by měli volit hlavou a ne srdcem. Pak dal své politické dědictví všanc.

Po osmi letech ve vládě jsou levicoví liberálové na odchodu. Ještě víc hořké by pro Koka mohlo být, že voliči zapojili očividně oboje - srdce i hlavy. Srdce, protože mnozí z nich se nechali zlomit poselstvím populistického Pima Fortuyna, i když on sám se už voleb nezúčastnil. A hlavu, protože poznali pochybení lidí ve vládě a hledali politickou alternativu. Nenašli ji jen ve Fortuynovi, ale i v křesťanských demokratech, kteří získali nejvíce hlasů. Po osmi letech v opozici tak dostali novou šanci. Je teď na volebním vítězi, aby zosnoval spojení, které by rozbouřené Holandsko uklidnilo.

Mount Everest zlevnil o více než šedesát procent, napsal indický deník The Times of India.

Sóloví lezci, kteří se budou chtít vyšplhat na nejvyšší horu světa, nově zaplatí namísto původních 70 tisíc dolarů jen 25 tisíc. Nepál totiž snížil ceny pro cizí expedice, které se pokoušejí zdolat osmitisícový vrchol. I tak ale zůstane Everest hřištěm amerických milionářů, kteří se snaží penězi, nejmodernějším vybavením a s odbornou pomocí dosáhnout vrcholu. Doprovod k vrcholu už ale nezajišťují místní šerpové. Na jejich místo nastoupila generace "sovětských" horolezců, které kdysi živilo kolektivní hospodářství Sovětského svazu. Dnes se o sebe musejí postarat sami, dodává The Times of India.

Jiří Hošek, Radka Průšová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme