Zahraniční tisk o papežově účasti na Světovém dni mládeže

Slovenské noviny píší o odškodnění obětí Pražského jara. Britské noviny se zase zabývají iráckou ústavou. Evropský tisk se také věnuje papežově účasti na Světových dnech mládeže v Kolíně nad Rýnem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Benedikt XVI.

papež Benedikt XVI. | Zdroj: ČTK

Včera jsme si připomněli třicáté sedmé výročí okupace armádami Varšavské smlouvy. Slovenský deník Sme spekuluje o odškodnění těch, kteří během invaze utrpěli újmu. Panuje všeobecná shoda v tom, že odškodění by se mělo vyplatit tehdy zraněným, nebo pozůstalým po zemřelých. Slovenský Ústav paměti národa o tom chce jednat s Ruskou federací. Z hlediska právního je to správné. Nástupnický stát přece musí nést odpovědnost za minulost. Pro poškozené to ale znamená, že žádné odškodnění nedostanou. Píše deník Sme.

V Iráku se rodí nová ústava. Komentuje to britský deník Daily Telegraph. Konstituce by měla připravit půdu pro prosincové parlamentní volby. Zároveň má zabránit násilí, které Irákem otřásá. Nechat ho dojít do současného stavu byla totiž největší chyba koaličních sil. Bývalou Husajnovu armádu sice koaliční jednotky odzbrojily, nastolit pořádek ale nedokázaly. Tak se skupiny povstalců rozšířily po celé zemi. Výsledkem je, že vládnoucí autority musí čelit parlamentním frakcím podporovaným různými polovojenskými skupinami. Ty požadují stále více autonomie a vlivu.

Vláda bude při jednáních o nové ústavě oslabená, ať už budou jednání probíhat jakkoliv. Většina návrhů se zatím točí okolo role islámu nebo postavení žen. To je sice užitečné, ale většinou jde jen o snahu oponovat spojencům nebo měnit staré Husajnovy pořádky. K vyjednávacímu stolu by se mělo dostat řešení bezpečnostní krize Iráku. Jedině pak bude blízkovýchodní stát směřovat k demokracii. Uzavírá deník Daily Telegraph.

Evropské deníky si všímají Světových dnů mládeže v Kolíně nad Rýnem a účasti papeže Benedikta XVI. na nich. Polský deník Gazeta Wyborcza píše: Nový papež kráčí ve šlépějích Jana Pavla II. Setkává se s mládeží z celého světa.

Setkává se také s lidmi jiné víry. S židy, muslimy a křesťany nekatolíky. Navštěvuje synagogu, co je pro Němce a na území Německa otázka morálních zásad. W tomto dialogu byl kardinál Ratzinger pro Jana Pavla II. vždy oporou. Píše komentátor listu Gazeta Wyborcza.

Vytýká ale papeži, že byla celá akce v Kolíně vedena v katolickém duchu, ačkoli se odehrávala v zemi, kde je počet katolíků a protestantů přibližně stejný. Připomíná také, že na mši byla i mládež vyznávající různá náboženství, nebo i lidé bez vyznání.

A ještě na závěr ze sportu. Všechny ruské deníky se ve svých sportovních přílohách věnují jediné události. Tenistka Maria Šarapovová se dnes stane jedničkou ženského tenisového žebříčku. Sportovní novináři ale její prvenství hned zpochybňují. Ptají se na to, jestli je vůbec Šarapovová Ruska, protože trvale žije ve Spojených státech a Ruskou federaci reprezentovat odmítá. Z deníku Izvestia vybíral náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška čte z ruského deníku

Pavel Novák, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme