Zahraniční tisk o pohybu pracujících v EU

Listy se věnují dohodě o volném pohybu pracovních sil z kandidátských zemí a roli Švédska při jejím uzavření. Všímají si i neustálého poklesu eura. Všímají si i politické aféry ve Francii a Bushovy neposlušné dcery.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédský deník "Sydsvenska Dagbladet" komentuje dohodu v rámci Evropské unie o volném pohybu pracovních sil nových členů společenství. Švédsko jako předsednická země Unie dosáhlo částečného vítězství. Však už bylo načase. Po neslaném-nemastném půlroce svého úřadování může Švédsko konečně předložit jeden konkrétní výsledek. Je to ovšem úspěch s výhradami, který se za dva týdny na evropském summitu v Göteborgu může změnit v porážku. Dohoda v rámci Unie znamená, že volnost pohybu na trhu pracovních sil pro kandidátské země lze omezit po jejich vstupu do Unie až na dva roky. Poté příslušná komise situaci prověří a země zainteresované na prodloužení přechodné lhůty pro pracovní síly z východních zemí musí k tomu uvést mimořádně závažné důvody. Přijatý kompromis prostě znamená, že Německo a Rakousko tak budou moci dosáhnout požadovaných sedmi let, uzavírá švédský list.

Milánský "Corriere della Sera" poznamenává k trvajícímu oslabení eura: Scénář je stále stejný. Prezident Centrální banky Duisenberg se ujme slova - a okamžitě poté začne euro klesat. To je sice tak trochu lidové zobecnění, ale je to přesně to, co se stalo tento týden ve čtvrtek, kdy společná evropská měna dosáhla nejnižší úrovně. Už celé týdny se země "eurozóny" pohybují na dně propasti společné měny. Očekává se - jako už dříve - intervence Evropské centrální banky. Ovšem ve Frankfurtu se starají víc o inflaci a cenovou stabilitu než o mezinárodní kursy eura, uvádí "Corriere della Sera".

Bulharský deník "Dvadsať-četyre časa" napsal k důsledkům výměny dosavadního šéfa ruského "Gazpromu" Rema Vjachireva. Poté, co prezident Putin vyhnal, zatlačil do kouta nebo dal zatknout většinu moskevských oligarchů, převzal nakonec i moc v Gazpromu. Způsob vedení tohoto mega-podniku se teď dozajista dramaticky změní. Možná, že se stane normálním závodem západního typu, který se nebude starat o politiku, ale jen o peníze. Je ovšem také možné, že se Gazprom změní v ještě silnější paži ruské vlády, kterou bude Putin ve své politice s energetickými zdroji pokračovat, uvažuje bulharský list.

Švýcarský "Tages-Anzeiger" se vrací k rozsudku nad bývalým francouzským ministrem zahraničí, který byl za korupci a další prohřešky odsouzen na půl roku do vězení. Roland Dumas byl mezi špičkovými politiky jednou z nejvýraznějších postav. Proč? Sympatický na něm nebyl ani tak jeho politický úspěch, nýbrž to, že navzdory úspěšné politické kariéře užíval plnými doušky života. A právě to se mu stalo osudným. Celá aféra staví do prudkého světla i celkově zvyky a mravy Mitterandovy éry.

Také tehdejší vysocí socialističtí politikové bývali "oslněni" svým postavením a ztráceli kontakt se životními podmínkami prostého francouzského občana, kterého údajně zastupovali. Za Mitterandových časů by ovšem muž kalibru Rolanda Dumase zřejmě za své libůstky do vězení nešel, soudí švýcarský "Tages-Anzeiger". Londýnský "The Guardian" k opakované aféře s alkoholem mladší dcery amerického prezidenta Bushe poznamenává: Být jako nezletilá jedenkrát přistižena při nedovoleném pití alkoholu, může být smůla, ale dvakrát během jednoho měsíce - to by se aspoň v kruhu vrstevníků dalo nazvat "vyznamenáním".

Jinak to u Jenny, mladší Bushovy dcery, skýtá dojem hlouposti, možná ve spojení s dalším, závažnějším problémem. Není divu, že "taťka" tím nebyl zrovna nadšen. Ptáte se proč? Bushova vlastní minulost v tomto směru je všechno jen ne vzorná, a to je hlavní důvod, proč mu pijácké eskapády jeho dcer nejsou vůbec k smíchu, uzavírá britský "Guardian".

Milan Kopp, Petra Lazáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme