Zahraniční tisk o politice Evropské unie

Zahraniční noviny dnes píší o tom, jakým politikem je Evropská unie, o důsledcích krachu WorldComu a nepřijatelnosti Vladimíra Mečiara pro západ.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

O málo účinné politice Evropské unie ve sporu mezi Španělskem a Marokem o ostrov Perejil píše bruselský deník Le Soir: Proč se není Evropa schopná ukázat na mezinárodní scéně jako důvěryhodný a vedení schopný partner? Je to prokletí, které odsuzuje hospodářského obra být vysmívaným politickým trpaslíkem? Řešení krize mezi Španělskem a Marokem o ostrůvek toto téma znovu oživilo. Představte si na okamžik, že by se maročtí vojáci museli bránit španělskému vylodění. To by spustilo ďábelský mechanismus.

Minulý týden odmítla bývalá koloniální velmoc Francie podepsat dokument dánského předsednictva Evropské rady, ve kterém vysvětluje svou podporu Španělů. Evropská komise byla méně opatrná. Její předseda Romano Prodi odsoudil marocké obsazení ostrova jako zásah do územní integrity Španělska. Ale už o pár dní později zařadil zpátečku. Špatný odhad?

Krach WorldComu obsahuje všechny prvky, které vysvětlují nedůvěru investorů a neustálé propady kurzů na světových burzách, napsal španělský levicově-liberální El Pais. Manažéři amerického koncernu vyznávají kreativní vedení účetnictví, při němž falšovali konečné rozvahy. Jejich údaje o mimořádných investicích byly zavádějící a popisovaly neexistující poptávku v odvětví telekomunikací a internetu. Když vyšel podvod najevo, chtěli věřitelé své peníze zpět. Akcionáři prodávali své podíly. Výsledkem všeho jsou krachy společností a nové burzovní krize.

Bankrot společnosti WorldCom a následný šok na burze činí vojenský útok Spojených států na Irák téměř nevyhnutelným, uvedla moskevská Izvěstija. Vypadá to, jako by okolí prezidenta Bushe v současnosti neviděla jinou možnost, jak zachránit národní hospodářství, zastavit zpátečnické tendence a ochránit dolar. Hlavní úkol teď bude se na zásah vojensky připravit. Oproti "pouštní bouři" před jedenácti lety budou mít dnes arabské státy menší zájem na válce proti Husajnovi. Saudská Arábie už dala na srozuměnou, že neposkytne jako v roce 1991 základny pro západní vojska. Také důležitý spojenec v oblasti, Turecko, by se toho neměl účastnit.

Vyjádření zahraničních politiků se nejen opakuje, ale i vyjasňuje. Američtí a evropští politikové tvrdí: účast Vladimíra Mečiara a HZDS ve vládě bude překážkou vstupu Slovenska do NATO, napsal bratislavský deník Sme. Mezi důvody řadí nejen neochotu spolupracovat s NATO a korupci, ale i porušování lidských práv v průběhu Mečiarovy vlády. Takové postoje vzbuzují na Slovensku rozpaky.

Prý jsme znovu pod diktátem, tentokrát ne Moskvy, ale Západu. Cizí činitelé prý omezují naše demokratická práva a suverenitu. Američané a Evropani však zdůrazňují, že NATO je víc než vojenská aliance. Je to společenství hodnot. Proto jsou pro ně nepřijatelní politici, kteří nepodporují demokracii, občanské svobody a právní stát. Nepřijatelní by měli být i pro slovenské občany. Stačilo by respektovat slovenskou ústavu a občané by nepotřebovali rady ze zahraničí.

Robert Mikoláš, Radka Průšová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme