Zahraniční tisk o politické bouři na Ukrajině

Politická bouře na Ukrajině, nebo cesta šéfky americké Sněmovny reprezentantů po Blízkém východě, ale také zvláštní velikonoční zvyk na Filipínách - to vše jsou dnešní náměty pro komentátory zahraničních novin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V Kyjevě se opět demonstruje, podobně, jako při Oranžové revoluci na konci roku 2004. Tehdy lidé v ulicích vynesli do prezidentského úřadu právě Viktora Juščenka. Na situaci se podíváme očima ruského tisku. Podle něj teď Juščenkovi demonstrace nepomohou. Na tahu je, jak píše například list Izvestija, ústavní soud. Na ten totiž spoléhá premiér Janukovyč. Chce, aby zrušil prezidentův dekret o rozpuštění parlamentu.

"Znalci poměrů na ukrajinském ústavním soudu tvrdí, že většina z jeho osmnácti členů podporuje Janukovyče. V opačném případě by stoupenci premiéra vůbec žádost nepodávali, protože mají i jinou metodu, jak se domoci své spravedlnosti. Demonstrace v ulicích Kyjeva a dalších měst pokračují, ale zdaleka ne v rozměrech, které by se za takových okolností očekávaly. Už ani Julija Tymošenková na pouliční revoluci nesází. Své stoupence vyzvala, aby od mítinků upustili. "Vše, co jsme chtěli říci, jsme už řekli v sobotu, prohlásila princezna oranžové revoluce," cituje její slova ruský deník Izvestija.

O tom, kdo vyjde vítězně ze střetu dvou ukrajinských Viktorů, spekuluje The Moscow Times. Deník dochází k závěru, že v nejbližší době nemůže jednoznačně vyhrát Janukovyč ani Juščenko. "Kulturní, historické a ekonomické odlišnosti v různých regionech a napříč sociálními skupinami hned jen tak nezmizí. To jsou okolnosti, se kterými musí počítat každý zodpovědný ukrajinský politik. Události posledních let ukázaly jasný vývojový vzorec. Může vyhrát jedna strana a s ní ekonomické a další zájmové skupiny. Ale pokud se snaží získat příliš velký kus prostoru pro sebe, protistrana reaguje a obnovuje původní rovnováhu," píše The Moscow Times.

Do další neklidné části světa zabrousil německý deník Die Tageszeitung, který sleduje cestu předsedkyně dolní komory amerického Kongresu Nancy Pelosiové v Sýrii. Představitelka demokratické většiny v kongresu Pelosiová se pokouší ukázat, že existují i alternativní možnosti řešení spletitého blízkovýchodního konfliktu - alternativní k politice prezidenta George Bushe.

Německý deník Die Tageszeitung proto soudí, že návštěva Pelosiové je spíše americkým vnitropolitickým manévrem. "Pokud je to skutečně vnitropolitický tah, pak musí přinést výsledky, aby se zdařil. A po těch zatím není vidu ani slechu. Proto se může obrátit tento troufalý krok proti samotné Pelosiové jako bumerang." Syrský prezident Bašár Assád se totiž podle německého deníku může jen slunit v paprscích nového mezinárodního zájmu o svoji osobu a využít společných fotografií s americkými opozičními činiteli a s představiteli Evropské unie.

Nemusí přitom udělat žádné vstřícné a důvěryhodné kroky. "Pak se potvrdí Bushovo tvrzení, že se prostě nevyplatí delegace do Damašku posílat. A to by byla pro všechny zúčastněné ta nejhorší varianta. Jak to dopadne, závisí na Assádovi," píše německý deník.

Velký pátek, den ukřižování Ježíše Krista si připomínají křesťané na celém světě. Prakticky jen na Filipínách se ale každý rok lidé dobrovolně nechávají přibít na kříž, podobně jak byl takto před téměř dvěma tisíci let odsouzen syn Boží. Tradice, která se na Filipínách drží už od roku 1946, se ale pomalu stává i turistickou atrakcí a právě toho si všímají i tamní média.

Římští vojáci, odsouzený Kristus, dřevěné kříže, Golgota, vše je připraveno pro letošní dobrovolné ukřižování ve vesnici San Pedro Cutud, píše Manila Bulletin a pokračuje: "Ježíše letos představuje Ruben Enaje, který se nechává ukřižovat už od roku 1989. V dramatickém provedení Křížové cesty ho následují stovky flagelantů, kteří se bijí bambusovými holemi. To vše za přítomnosti turistů z domova i ze zahraničí." A jak Manila Bulletin na závěr podotýká, přichystáni jsou i obchodníci s občerstvením, někteří nabízí i suvenýry s křesťanskou tématikou a majitelé pozemků pak svou půdu pronajímají jako parkoviště.

Robert Mikoláš, David Koubek, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme