Zahraniční tisk o politické krizi v Izraeli a Turecku

V Izraeli se houpe křeslo pod premiérem, v Turecku je v krizi celá vláda, to jsou některá dnešní témata ze zahraničních novin. Švédská média se zaměřila na kauzu Gripenů a francouzská na závěrečnou debatu dvou prezidentských kandidátů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Izraelské noviny se věnují krizi, která otřásá nejvyššími křesly izraelské politiky. Premiér Ehud Olmert totiž čelí vážné kritice za pochybení, kterých se podle zprávy expertní komise dopustil při loňské válce s Libanonem. Olmerta vyzývají k rezignaci dokonce i lidé z jeho vlastní strany, například vicepremiérka a ministryně zahraničí Cipi Livniová. Jak krizi komentují tamní novináři?

Deník Jerusalem Post upozorňuje, že Winogradova zpráva o konfliktu v Libanonu není prvním hřebíčkem v Olmertově politické rakvi: "Vedle svého bídného vystoupení v průběhu libanonské války jdou Olmertovi na vrub i korupční skandály. V politice působí přes třicet let, svůj politický kredit už vyčerpal. Přestože mnoho politologů tvrdí, že moderní Izraelci nejsou ochotni přerušit svůj zaneprázdněný život, aby vyšli do ulic, tentokrát to může být jiné. Podle průzkumů chtějí tři čtvrtiny obyvatel Olmertovu rezignaci a když on sám odstoupit nehodlá, musí mu veřejnost jeho odpovědnost připomenout," konstatuje Jerusalem Post.

Proti premiérovi se ostře staví deník Haarec, který jasně volá po jeho odstoupení. Deníku se nelíbila ani Olmertova reakce na zveřejnění Winogradovy zprávy: "Namísto, aby premiér vystoupil a oznámil svoji rezignaci, nechal se zastoupit svými mluvčími, kteří zprávu obraceli vzhůru nohama," dodává list. A podotýká, že odpovědnost není zrovna charakteristická vlastnost izraelských politiků.

Krize pokračuje i v Turecku. Prezidentská kandidatura ministra vládní proislámské strany Abdullaha Güla vyhnala do ulic demonstranty, přiměla opozici k bojkotu voleb a popudila armádu, která střeží světský charakter Turecka. Ústavní soud nakonec prezidentskou volbu zrušil. Už koncem července by se také mohly konat předčasné parlamentní volby.

"Po pátečním důrazném varování armádou hledá vládní Strana spravedlnosti a rozvoje cesty ze současné krize," píše k tomu turecký deník Turkish Daily News. "Mocní generálové a sekulární demonstranti se snaží najít způsob, jak omezit sílu turecké islamistické vlády. Mají ale pramálo chuti k převratům, které minulost země tolik poznamenaly," píše deník a připomíná rok 1997, kdy pod tlakem ze strany armády rezignovala vláda. Právě Abdullah Gül, současný prezidentský kandidát, byl jejím členem, dodává Turkish Daily News.

Výrobce stíhaček Gripen, švédský koncern SAAB, se přiznal, že vyplácel vysoké provize zprostředkovatelům prodeje. Peníze pro takzvané agenty přitom při jednání s Českou republikou s velkou pravděpodobností sloužily nejen jako odměny za jejich vlastní práci, ale i jako prostředky na uplácení některých politiků a dalších klíčových osob. Pro švédské novináře to není překvapením.

Tisková agentura TT k případu poznamenala, že vrchní státní zástupce ve Švédsku zatím veřejně nesdělil žádná konkrétní podezření ze spáchání trestného činu. Vyšetřování nicméně pokračuje hned v několika zemích a již v květnu se jím při schůzce v nizozemském Haagu bude zabývat také instituce pro spolupráci státních zástupců Evropy jménem Eurojust.

Švédský rozhlas v této souvislosti připomněl, že podezření z korupce provází i vůbec první prodej Gripenů do Jihoafrické republiky. Severské sdělovací prostředky nicméně zatím nespekulují o tom, jak nynější skandál ovlivní budoucnost exportu švédských stíhaček do zahraničí. SAAB totiž podle nich zdaleka není ani prvním, ani jediným aktérem na zbrojním trhu, který čelí podobným podezřením.

Pravicový kandidát Nicolas Sarkozy a socialistka Ségolene Royalová se včera utkali v ostře sledované dvouhodinové debatě před nedělním druhým kolem. Televizní vystoupení mělo přesvědčit především nerozhodnuté voliče.

O tom, že by se to některému z kandidátů po včerejšku podařilo, pochybuje deník International Herald Tribune: "Oba kandidáti sice podnikali ostré výpady, ale jen sotva se odchýlili od svých známých postojů." Podle deníku se Royalová soustředila především na útok proti výrokům Sarkozyho, coby člena odcházející vlády, zatímco její protivník napadal její schopnost vést zemi. "Dvouhodinová debata se točila především kolem domácích témat - nezaměstnanosti, kriminality, mladých lidí bez budoucnosti, veřejného zdraví a penzijního systému," dodává International Herald Tribune.

Tomáš Sniegoň, David Koubek, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme