Zahraniční tisk o pomalém konci klidu zbraní v Izraeli

V Izraeli se znovu rozhořelo násilí. Evropské deníky informují o propuštění německo-syrského obchodníka, kterého policie podezřívala ze spojení s Al-Kajdou. Herečka Kirstie Alley má nový komediální seriál Tlustá herečka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Klid zbraní mezi Izraelem a Palestinci pomalu končí. Píše to saudskoarabský deník Arab News. Ke klidu vyzval palestinský prezident Mahmúd Abbás v lednu, krátce po smrti Jásira Arafata. Teď, když začíná vystěhování židovských obyvatel z pásma Gazy, se násilí rozhořelo nanovo.

Palestinci s podmínkami, které jim u izraelského vedení v čele s Arielem Šaronem vyjednal Mahmúd Abbás, spokojeni nejsou. Čím dál tím víc se obracejí k militantním náboženským skupinám, které odmítají jakoukoli dohodu mezi Palestinou a Izraelem. S atentátníky, kteří se v posledních dnech vyrojili, nezmůže nic ani palestinská policie. Její zásah proti jedné skupině navíc vlnu násilí vyvolal.

Hnutí Hamás je teď dokonce tak silné, že Abbás radši odložil plánované volby. Hamás by teď totiž získal většinu hlasů. Přesto by se současné palestinské vedení mělo snažit situaci zvládnout. Šaronova koncepce totiž dostala od Bushe zelenou a Condoleeza Riceová jí teď rozhodně nevystaví stopku, dodávají Arab News.

Izraelský deník Jerusalem Post se na věc dívá z trochu jiného pohledu. Během následujících dní dojde k několika kritickým rozhodnutím, která ukážou, jakým směrem se situace vyvine, píše list. Izraelská armáda zatím postupuje rigidně podle plánu. Na pořadu dne je teď dvoutýdenní školení deseti tisíců vojáků, kteří trénují nejen fyzičku, ale i psychickou odolnost. Vedení izraelské ozbrojené složky tvrdí, že bez ní to nepůjde.

Až totiž budou během srpna vojáci evakuovat židovských obyvatel z pásma Gazy, nebudou to mít vůbec jednoduché. Už teď Palestinci obnovili svoje vražedné útoky a používají rakety Kássam. Izraelci vědí, že jakmile jejich jednotky masivně vstoupí na sporná území, násilí z jejich strany skončí. To bude ale jen dočasné řešení. Až jednotky odejdou, palestinské útoky začnou nanovo. Proto není potřeba do pásma Gazy spěchat, varuje list. Potřebujeme silné vojáky a ne unavené trosky, dodává.

Polsko má už druhou oběť londýnských teroristických útoků. Píší o tom prakticky všechny dnešní polské listy. Cituje z nich náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín cituje z polského tisku

Evropské deníky komentují propuštění německo-syrského obchodníka. Toho zatkly německé úřady pro podezření ze spojení s teroristickou organizací Al-Kajda na základě takzvaného eurozatykače. Německý Ústavní soud ho ale zrušil. Zjistil totiž, že nesouhlasí s německým právem, vysvětluje kauzu německý list Berliner Zeitung. Propuštění obchodníka vítá.

Přesto z celého incidentu viní hlavně německý parlament. Idea eurozatykače byla schválena ještě před uzákoněním volného pohybu občanů Unie. Na rozdíl od okolních států ale Německo nedokázalo přijmout dostatečné záruky, které by německé občany před mezinárodními soudy chránily. Dolní i horní komora parlamentu by z této příhody měla získat poučení o základních právních úpravách, navrhuje Berliner Zeitung.

I u nás dobře známá americká herečka Kirstie Alley má nový komediální seriál, nazvaný Tlustá herečka. Jak píše britský Guardian, seriál boří mýty o tom, že je špatné být při těle. Televizní pořady s účastí obézních lidí mají jen omezený počet schémat. Buď jde o naučný pořad, ve kterém tlustí pod dozorem odborníků hubnou nebo zábavný pořad, kde si celebrity dělají ze své tloušťky legraci či soutěží, kdo zhubne nejrychleji. A pak jsou tu ještě morbidní pořady, kde jsou tlouštíci podrobování krutému zesměšňování.

V divácích mají takové programy vzbudit přinejmenším znechucení nad pár kily navíc. V moderní společnosti je přece dobré být štíhlý a krásný. Stoupenci zaručených diet vytvořili jakési sekty, se vším všudy, které málem pod hrozbou ohňů pekelných zakazují alkohol a smetanové omáčky. Tento týden ale nastala drobná změna v ovzduší. A je to díky "tlusté herečce" Kirstie Alley. I když ani ona nepřichází právě s čistým štítem. Polohou jejího seriálu totiž není postoj respektujte mě takovou, jaká jsem, ale spíš radikalistický názor: kdo jste, že mi můžete říkat, jak mám vypadat? Lituje deník Guardian.

Jiří Hošek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme