Zahraniční tisk o pomoci Pákistánu

Právě dnes začala konference na podporu zemětřesením postiženého Pákistánu. Jak uvádí tamní deník Pakistan Observer, konferenci pořádá generální tajemník OSN Kofi Annan. Doufejme, že svět odpoví na jeho snahu rychle a štědře. Svět chápe, že zemětřesení, které nás postihlo osmého října, bylo daleko horší, než prosincové tsunami, myslí si deník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Na obnovu zničených měst a vesnic totiž budeme potřebovat přes pět miliard dolarů. To je rozhodně nad možnosti pákistánské vlády. Dárcovská konference má pomoci získat aspoň část z těchto peněz. Sedmdesát tři tisíc lidí při zemětřesení přišlo o život, přibližně stejný byl počet zraněných. Miliony lidí přišly o střechu nad hlavou. Proto doufáme, že na konferenci zvítězí humanismus a solidarita, píše Pakistan Observer.

Pákistánský list The Nation připomíná zoufalou situaci ve stanových městečcích. Termální stany poskytli mezinárodní dárci. Brzy po tragédii se ale vyrojily i pokusy vydělat na neštěstí. Pákistánské ministerstvo textilu totiž nabídlo, že za měsíc vyrobí tři sta tisíc stanů. Cena ale nebyla mírná. Dnes ve stanech žije většina těch, kteří přišli o domov. Bydlení je to nedůstojné a je potřeba zabránit šíření epidemií, upozorňuje The Nation.

Londýnské Timesy rozebírají vyhlídky na předčasné volby v Izraeli. V řádném termínu by Izraelci měli jít v listopadu příštího roku. Vážné rozpory ve vládnoucí straně Likud by ale tento termín mohly urychlit. Více k tomu spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kocourek: TISK

Jaká bude německá zahraniční politika? To napovídá komentář deníku Frankfurter Allgemaine Zeitung. Nová vláda rozhodně nepošle vojáky do Iráku. Ne všechno ale zůstane při starém. Zlepšit se musí německo-americké vztahy. Je potřeba dodat jim tvar. Kromě toho by se Německo, zase po čase, mohlo stát tahounem rozvoje evropské Unie.

To, že se bývalý kancléř Schroder spojil s francouzským prezidentem Chiracem, totiž věci rozhodně nepomohlo. Nová kancléřka Merkelová se nebude držet osy Moskva-Berlín-Paříž. Kazilo by jí to reputaci mezi novými členskými zeměmi. Navíc je to úplný opak jejích dřívějších prohlášení, tvrdí Frankfurter Allgemaine Zeitung.

Martin Drtina, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme