Zahraniční tisk o porážce českých hokejistů

Zahraniční tisk dnes píše první porážce českých hokejistů na olympiádě v Salt Lake City, o česko-německých vztazích a dotazuje se na konec neutrality Švédska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Dnešní americký list USA Today věnuje pozornost první porážce Čechů na hokejovém turnaji a cituje švédského obránce Nicka Lindströma: Náš brankář chytal tentokrát lépe než Hašek, Tommy Salo měl několik neuvěřitelných zásahů. Myslím, že on nám zápas s českými hokejisty vyhrál, uvedl Lindström. Podle českého obránce Tomáše Kaberleho měli čeští hokejisté hodně šancí, ale nedokázali jsme je zužitkovat.

Jak dále USA Today připomíná, Salo měl 37 úspěšných zákroků, díky kterým uspěl v bitvě těchto dvou brankářských olympijských vítězů. Salo pomohl získat svému týmu zlato v roce 1994 v Lillehameru, zatímco Hašek byl hlavním strůjcem úspěchu Čechů v Naganu o čtyři roky později. Večerní vítězství bylo pro Švédy docela důležité, neboť jim zajistilo první místo ve skupině a tím i možnost nastoupit ve čtvrtfinále proti nejslabšímu ze druhé skupiny, Bělorusku, které má ve svém celku jen jediného hráče z NHL, Ruslana Saleie. Pravděpodobným soupeřem Čechů pak bude Rusko, nebo Finsko, píše dnešní USA Today.

Dnešní německý deník Die Welt přináší rozhovor s českým ministrem zahraničí Janem Kavanem, a to na téma česko-německých vztahů a české zahraniční politiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavský cituje z Die Welt

Rakouská Die Presse přinesla obsáhlou informaci o nové bezpečnostní doktríně až dosud neutrálního Švédska, která otvírá této skandinávské zemi dveře do NATO. Neutralita prokázala Švédsku dobré služby. Dnes je to však už jen dogma, kterému nikdo nevěří. V současné době je těžko představitelné, že by mohlo Švédsko při útoku na některou ze sousedních zemí zůstat neutrální, řekla švédská ministryně zahraničí Anna Lindh-ová. Tím se Švédsko loučí s doktrínou, která po dlouhá desetiletí určovala bezpečnostní politiku země.

Na nové doktríně se dohodli švédští sociální demokraté a tři konzervativní strany. Podle ní je Švédsko nadále vojensko-aliančně neangažovanou zemí. Ale do budoucna lze případnému ohrožení "nejlépe čelit společně a koordinovaně s ostatními zeměmi". Švédská levice označuje tuto bezpečnostně-politickou změnu země jako "pád na kolena před arogantní supervelmocenskou politikou USA". Představitelé švédských liberálů jsou naopak přesvědčeni, že nejpozději na listopadovém summitu NATO v Praze bude Švédsko nuceno svůj názor změnit, protože po přijetí nových členů by bylo mimo Alianci v Evropě už jen Švédsko a Bělorusko.

Moskevský Kommersant poznamenává ke schválenému návrhu zákona o zavedení civilní služby v Rusku. - Ujednání o volbě mezi vojenskou a civilní službou bylo přijato už v roce 1993. Ale armáda vypracování příslušného zákona jakož i celkovou reformu ozbrojených sil oddalovala. Teď tedy byl přijat o náhradní vojenské službě, který se sice velice líbí vojákům, méně však bojovníkům za lidská práva a matkám vojáků. A vládě se nejvíc líbí to, že po schválení zákona v parlamentě bude moci dodatečně stanovit, kde se má náhradní služba vykonávat.

Robert Mikoláš, Olga Jeřábková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme