Zahraniční tisk o postavení prezidenta Bushe

Evropský tisk přináší další ohlasy na zprávu prezidenta Bushe o stavu Unie. Dánský deník Politiken napsal, že George Walker Bush je jen zdánlivým dítkem Štěstěny. Poté co se v USA dostal k moci zatím nejspornějšími a nejchaotičtějšími volbami než kdykoli předtím, stal se díky válce s terorismem i jedním z nejpopulárnějších amerických prezidentů v dějinách země. Bohužel ho čeká ještě dlouhá cesta, než se stane i nejlepším. Jeho zpráva o stavu Unie obsahovala řadu znepokojivých prvků, mj. i to, že Bush kormidluje USA směrem k funkci jakéhosi samozvaného policisty světa, píše dánský Politiken.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Rakouský Kurier poznamenal, že na domácí americké frontě jsou Írán, Irák a Severní Korea vynikajícími obrazy nepřítele, aby dokázaly odlákat pozornost milionů Američanů od jejich stále prekérnější hospodářské situace. Tento problém bude pro Texasana Bushe tvrdou zkouškou. Neboť američtí nezaměstnaní se nebudou ochotni natrvalo spokojit jen s tažením proti démonům světa, ať už se jmenují bin Ládin nebo Saddám Husajn.

Nezaměstnaní Američané budou chtít práci a dolary. V tomto smyslu zůstal Bush ve své zprávě o stavu Unie jasné odpovědi dlužen. Hrozí mu tudíž osud jeho otce. George Bush senior se dal totiž svého času příliš dlouho oslavovat jako triumfátor války v Perském zálivu - než se objevil jistý Mr.Nobody z Little Rocku jménem Bill Clinton a Bushovu éru rázně ukončil, připomíná rakouský Kurier.

Britský The Guardian uvádí, že zásadní nepravdou v Bushově je to, že prezidentovu politiku nadále určuje trvající teroristické ohrožení. Jenže to není pravda. Bushova politika je produktem konzervativního republikanismu, který se nebezpečně rozpoutal po útocích z 11. září loňského roku. Také myšlenka, že Írán, Irák a Severní Korea tvoří osu zla,není nová...

Dříve či později nebude moci George Bush, samozvaný univerzální bojovník za pravdu, už tvrdit, že zářijová tragédie mu dala volnou ruku přeformovat Ameriku a zbytek světa do té míry, aby se vešly do zjednodušeného a omezeného pojetí věcí. Voliči a spojenci by mu mohli tuto představu zhatit. Bush totiž žije v iluzi. A je to iluze nebezpečná, varuje londýnský "The Guardian".

Pařížský Le Monde zaznamenal v Bushově zprávě o stavu Unie prezidentovo uspokojení nad tím, že v boji proti terorismu má na své straně Čínu a Rusko. Nebudeme se teď pouštět do nějaké zásadní debaty o politické a morální věrohodnosti protiteroristické koalice, do níž se tyto režimy zapojily. Od Čečenska po Tibet zmíněné země dokázaly, že teror vůči civilnímu obyvatelstvu je součástí jejich praktické politiky, připomíná Le Monde.

Polská Gazeta Wyborcza se vyjadřuje k návrhům Bruselu v souvislosti s přímou pomocí farmářům v kandidátských zemích Unie.

Finanční návrhy Bruselu pro nové členy EU nejsou sice důvodem k jásotu, ale ještě méně jsou důvodem k hysterii. Už sama skutečnost, že Polsko počínaje rokem 2004 bude dostávat miliardy eur, je úspěchem polských vlád. Nechyběly koneckonců ani návrhy, podle nichž neměli polští zemědělci dostat nic...Uvědomme si, že Polsko nikde jinde takové částky nezíská. Nakonec to platí Unie a ne my. A také my se chceme připojit k Evropské unii, ne ona k nám, uzavírá polská Gazeta Wyborcza.

Římská La Repubblica komentuje varování Evropské komise zaslané Německu a Portugalsku kvůli překročení limitu rozpočtového deficitu.

Rozhodnutí EK vyslovit poprvé včasné varování na adresu Německa a Portugalska otevírá novou kapitolu a také politický konflikt v Evropě s nepředvídatelným koncem. Evropská komise přitom potvrdila, co už všichni vědí: Zavedením eura je nejvíc postiženo Německo, kolos, který se vzdal své marky, aby získal "zelenou" pro znovusjednocení země. Primus třídy, jehož euro zbavilo výhody, kterou měl až dosud před ostatními, konstatuje La Repubblica.

K setkání odpůrců globalizace v brazilském Porto Alegre uvádí pařížský Le Figaro: Byla tu Moskva a Kuba a také jistý Che Guevarra. Chtěli revoluci. Jenže od nynějška se světové konference odpůrců globalizace i stoupenců antiglobalizace konají v klimatizovaných hotelích. Dříve se mluvilo o takzvaných "kaviárových levicích", dnes máme - díky internetu a jeho globalizaci - tryskovou antiglobalizaci. Jó, časy se mění...!

Porto Alegre je veselý, rozjásaný přístav. To, oč tam dnes jde, je však mnohem důležitější než tenhle jarmark, na kterém je možno se odreagovat. Globalizace je široce pojatá, poněkud rozplizlá koncepce. A její ekonomický model nepochybně nepostačí k tomu, aby dal světu nějaký smysl, píše závěrem francouzský Le Figaro.

Milan Kopp, Petr Vavrouška, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme