Zahraniční tisk o postoji KLDR

Na psané komentáře o žhavé zprávě dnešního rána - tedy o rozhodnutí Severní Koreje odstoupit od smlouvy o nešíření jaderných zbraní - je ještě brzy. Jak ale zaznamenal zpravodaj Českého rozhlasu ve Varševě Pavel Novák, polský deník Rzeczpospolita analyzuje důvody, proč se Spojené státy zaměřily více na vojenskou hrozbu Iráku než Severní Koreje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer
Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák: Polský tisk o vývoji s KLDR

Jestliže charakter Francie je vyjádřen diskriminačním zacházením s generací Alžířanů s francouzským občanstvím, pak je to špatně, píše izraelský deník Haaretz. To samé platí o charakteru židovského státu Izrael. Pokud jeho "židovský charakter" je vyjádřen hebrejštinou jako státním oficiálním jazykem a Židé se mohou modlit a rozvíjet svou kulturu, pak neexistuje problém.

Pokud však je dodržování soboty vynucováno a svázáno ortodoxními pravidly, pak je tady cosi v nepořádku. Státní charakter nemůže být zakotven v zákoně, je vytvářen především občany. A obyvatelstvo izraelských měst netvoří jenom Židé. Nemůžeme tedy hovořit o "židovském charakteru". Tento termín však používá extrémní pravice k demagogii a k podněcování protiarabských nálad, pokračuje Haaretz.

Izraelci jsou připraveni akceptovat Araby jako občany, dokonce se stejnými právy. Ovšem nejsou ochotni přijmout je jako obyvatele Izraele s právem určovat kurs státu. V tomto ohledu je "židovský charakter" bedlivě střežen. Extrémní politické síly volají po jakési "čisté většině", která by vynulovala vliv arabské populace v Izraeli. Izraelští představitelé se nyní snaží minimalizovat arabský vliv na politiku. Měli bychom se proti tomu bránit. Takové jednání totiž může mít pro Izrael nepředvídatelné důsledky, uzavírá izraelský deník Haaretz.

Podle rakouského listu Der Standard není opodstatněné prudké zvýšení produkce ropy, kterou požaduje Saudská arábie. Plánem na zvýšení ropných požadavků se zřejmě Saudská arábie pokouší zlepšit pošramocené vztahy s Washingtonem. Více ropy by mělo zahnat vztek nad tím, že Američané nesmí v Saudské arábii využívat základny pro útok na Irák. Pokud se Saudské arábii podaří přesvědčit OPEC, aby více otevřel kohoutky, poklesne cena ropy . Válka tak bude levnější, podotýká vídeňský list.

Vojenská eskalace konfliktu však skryla fakt, že zvýšení produkce ropy není ekonomicky opodstatněné. Světová konjunktura vázne a poptávka tak stagnuje. Pokud přijde na trh více ropy, nebude potřeba. Cenu za politický obchod musí zaplatit všichni, neboť zisky klesnou také nečlenům OPECu - například Norsku, Rusku nebo Mexiku. Kolektivní dělení ztráty je tak jen dalším ziskem pro Washington, poznamenává rakouský Der Standard.

Milan Kopp, Julie Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme