Zahraniční tisk o postupu Izraele vůči J. Arafatovi

Listy se také věnují opětnému vzplanutí indicko-pákistánského konfliktu, který podle nich oprávněně vyvolává obavy v celém světě. Podle rakouské Die Presse musí Indie přistoupit na jednání o Kašmíru. Známý americký spisovatel Norman Mailer považuje sebevražedné atentátníky z 11. září za "brilantní" - řekl to v rozhovoru pro berlínský Tageszeitung.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Nejčtenější rakouský deník Kronenzeitung kritizuje "arogantní panovačnou mentalitu" izraelského premiéra Ariela Šarona a mj. uvádí:

Izraelci si stěžují na svůj vlastní tisk a mluví o jeho rostoucím antisemitismu. Ovšem to, co Šaron před Vánoci udělal s Jásirem Arafatem, je školní příklad zdařilého prosazování averze vůči palestinskému předákovi. Pobouření nad Šaronovým vánočním zákazem vstupu do Betléma pro Jásira Arafata nemá nic společného s antisemitismem, píše list a pokračuje:

Ariel Šaron si tím dokázal postavit proti sobě celý svět. A pro Palestince to znamenalo jen další ponížení. Právě tato arogantní panovačná a panská mentalita premiéra Šarona, kterou kritizuje i mnoho Izraelců, vyvolává neustále novou nenávist a roztrpčení mezi Araby, uvádí rakouský deník Kronenzeitung.

V boji proti terorismu zavraždili údajně afghánští spojenci USA víc než tři stovky pákistánských stoupenců režimu Talibanu. Informoval o tom pákistánský deník Ausaf s odvoláním na jednoho muže, který listopadový masakr přežil. Dotyčný muž jménem Šáh Rehman byl podle vlastních slov vykoupen svými příbuznými ze zajetí za 2000 dolarů. Jak dále sdělil citovaný pákistánský list Ausaf, usilují vyjednavači o osvobození dalších 49 pákistánských zajatců, kteří jsou protitalibanskou armádou údajně drženi "v jakémsi kontejneru".

K opětnému vzplanutí indicko-pákistánského konfliktu poznamenal švýcarský Tages-Anzeiger:

Hrozby jsou nukleární povahy a vyvolávají proto oprávněně obavy v celém světě. Odpovídá to politické kalkulaci vlády v Dillí, která přitáhla šrouby eskalace s cílem zajistit si ve vlastní válce s terorismem mezinárodně krytá záda. A to za pomoci dobrých argumentů: Kašmír, tato muslimy obydlená vysokohorská končina v Himaláji, se údajně zvrhla v bojiště Islámského džihádu a ohrožuje multietnický indický stát.

Jeden z těchto úderů zasáhl 13. prosince srdce největší demokracie světa: parlament v Dillí. Podobna zraněnému tygru kouše a bije od toho dne Indie kolem sebe, očividně s krajním a divokým rozhodnutím islámské "boží bojovníky" zničit, soudí švýcarský Tages-Anzeiger.

Vídeňská Die Presse zdůrazňuje, že Indie musí s Pákistánem jednat o Kašmíru. Je pochopitelné, píše dále deník, že Indie od Pákistánu požaduje, aby zastavil fanatické kašmírské vzbouřence, místo aby je podporoval. Dillí se už léta vzpírá vyjednávání a referendu, jak je žádá Organizace spojených národů.

Co by údajně přineslo kromě utrpení, mrtvých a snad nepatrného ochlazení nacionalistických nálad? A tak svět opět zatajil dech, protože se stejně jako na Blízkém východě opomnělo investovat veškerou energii a fantazii do řešení tohoto už dlouho doutnajícího indicko-pákistánského konfliktu, uzavírá Die Presse.

Moskevské ekonomické Vědomosti komentují v zahraničně-politické bilanci s jistým nadhledem návrat Ruska na světovou politickou scénu.

Najednou se jakoby z ničeho objevil Vladimír Putin. Všichni jsme si ho hned zamilovali. Rusko se změnilo: Obilí rostlo, krávy dávaly mléko, v továrnách to zahučelo, z komínů se začalo kouřit. (O maléru s televizní věží tady mluvit nebudeme.) Prostě zavládla obecná pohoda a všichni jsme byli hrdí na svou zemi a na prezidenta, takže si nikdo ani nevšiml, že Západ nad námi pořád ještě pohrdavě ohrnuje nos.

Ale letos i Západ konečně obrátil. Teď se tam říká, že Rusko přichází opět do módy. Jenže my nejsme jen módní, my teď dokonce módu diktujeme. A brzy budeme lokomotivou světové ekonomiky. To už přece kdysi říkával Lenin, píše závěrem moskevský deník Vědomosti.

Známý americký spisovatel Norman Mailer označil sebevražedné muslimské atentátníky z 11. září za "brilantní"."Ať už to byl kdokoli," řekl Mailer v rozhovoru pro berlínský deník Tageszeitung, "byl brilantní." Tyto teroristické útoky v New Yorku a ve Washingtonu byly podle citovaného spisovatele "monstrózní a vražedné", ale byly provedeny "s neuvěřitelným instinktem pro to, jak způsobit Spojeným státům obrovské škody.

Norman Mailer, mj. autor knihy "Nazí a mrtví", kritizoval v rozhovoru pro berlínský list postup prezidenta George Bushe po atentátech z 11. září: svým zbrklým vyhlášením války si Bush údajně uzavřel jakoukoli cestu zpátky. Chladně promyšlená policejní akce by bývala byla mnohem lepší než válka, domnívá se v rozhovoru pro berlínský Tageszeitung americký spisovatel Norman Mailer.

Jan Šmíd, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme