Zahraniční tisk o povolební situaci v Rakousku

Povolební čistky ve straně Svobodných, zpráva OSN o boji proti nemoci AIDS, spor o smetanu mezi slovenskými politiky - to jsou některá z témat čtvrtečního vydání světových deníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Zpráva Organizace spojených národů o boji proti nemoci AIDS nás nešetří, poznamenává francouzský deník Le Monde. Musíme přijmout tu nejhorší variantu. Pokud budou chybět preventivní programy, nakazí se do roku 2010 virem HIV 45 miliónu lidí, z toho 40 procent z asijského a pacifického regionu. Jak dlouho ještě budeme čekat a přijímat pandemii AIDS jako svůj neodvratný osud?

Politické signály jsou pozitivní, obzvláště poté, co byl v červnu roku 2001 založen světový fond pro potírání nemoci AIDS, tuberkulózy a malárie. Až dosud se do léčby nemoci AIDS investovaly ročně necelé 3 miliardy dolarů, podle odhadů OSN je však potřeba nejméně 10 miliard. Promarnili jsme už přiliš mnoho času, varuje francouzský Le Monde.

Spojené státy otvírají novou frontu proti Iráku, domnívá se francouzský hospodářský list Les Echos. Píše to v souvislosti s americkým nesouhlasem s úmyslem OSN prodloužit Iráku pomocný program "Ropa za potraviny" o šest měsíců. Spojené státy hlasovaly proti prodloužení programu, otevřely tak novou frontu proti Iráku a samy sebe izolovaly od zbývajících čtrnácti partnerů.

V okamžiku, kdy se v Bagdádu nacházejí zbrojní inspektoři, ztrácí Američané šanci zopakovat si druhou válku v Perském zálivu. Rada bezpečnosti stanovila termín inspekce do 4.prosince, aby předešla unáhleným soudům. Zároveň se rozhodla o prodloužení podpůrného programu "Ropa za potraviny". Nyní je těžké odhadnout, zda se nakonec Washington přikloní k názoru svých čtrnácti partnerů nebo je přesvědčí o opaku. Pokud ne, pak můžeme vycházet z toho, že USA jsou schopny podniknout sólovou akci proti iráckému diktátorovi, a to na všech frontách, uzavírá francouzský deník Les Echos.

Sporem o smetanu nazývá slovenský deník Pravda stížnosti koaličních politiků, že se summitu NATO v Praze zúčastnili jen zástupci jedné koaliční strany. Pozvánka Slovenska do Severoatlantického paktu vyplavila nejen radost, ale i falešné tóny. Jaksi těžko dochází koaličním politikům, hlavně předsedovi parlamentu Hrušovskému, že sice nikdo nepochybuje o úloze parlamentu při vytvoření předpokladů pro úspěšnou integraci, ale že summit NATO je o něčem jiném. Při pohledu na jednotlivé delegace bychom těžko hledali funkcionáře parlamentu. Neobstojí ani nářky, že Slovensko reprezentovali tři politici jenom z jediné strany - SDKÚ.

Sestava byla přece jasná, premiér, ministr zahraničních věcí a ministr obrany. Asi těžko bychom vysvětlovali, že za Slovensko se summitu zúčastní ministři kultury a školství jen proto, aby byly zastoupeny vládní strany. Ale ani to by nespokojencům nestačilo. Pointa je někde jinde. Tři koaliční předsedové sedí v parlamentu a Mikuláš Dzurinda líže smetanu. Ve stížnostech na to, že je nevzal s sebou do Prahy, je třeba hledat zárodky budoucích nedorozumění. Hraje se totiž o budoucí vliv, proto by si všichni rádi na úspěchu přihřáli svoji polévku, dodává slovenská Pravda.

Modrým stalinismem nazývá rakouský deník Der Standard povolební čistku ve straně Svobodných. Má to nádech tragikomiky, když "rytíř hedvábné stuhy", bývalý modrý exekutor Peter Westenthaler, nyní sám odevzdává svou stuhu, a nachází se ve vlastní straně na opačném břehu. Vyloučení Westenthalera má jakýsi pitoreskní nádech bývalých stalinských čistek. Modří rozeslali modré dopisy všem, kteří se chovali vzpurně, Karl-Heinz Grasserovi, protože chtěl zůstat ministrem financí, především však funkcionářům zodpovědným za volební debakl.

Že Haider na kritiku reagoval tímto způsobem, bylo groteskní, ale předvídatelné, soudí Standard. Vždycky vyžadoval podřízenost a důkaz lásky. Tato fraška byla dlouho známá. Signál, který vyslal Herbert Haupt, předseda svobodných a Haiderův stoupenec, je jasný: Kdo porazí puč a vyžene vzbouřence obuškem, ten už ve straně Svobodných neprohraje. Je lidsky pochopitelné, že lidovce roztříštění strany Svobodných těší a pobaveně sledují Haiderovo a Hauptovo počínání. Strategicky logické to však tohle jednání není - protože lidovci se budou na vládě podílet raději se zelenými než s FPÖ, uzavírá svůj komentář rakouský deník Der Standard.

Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme