Zahraniční tisk o pozadí růstu americké ekonomiky

Američané utrácejí a jejich ekonomika tak za poslední čtvrtletí vzrostla o neuvěřitelných sedm celých dvě procenta. To je nejvyšší růst od roku 1984. Informuje o tom mimo jiné deník International Herald Tribune. Ekonomové nárůst ekonomiky předpovídali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Snížení daní totiž vedlo firmy k utrácení. Pomalé ozdravování americké ekonomiky nabralo obrátky a poprvé od roku 2000 se hnulo z místa. Odborníci ale upozorňují, že růst ekonomiky je jen důsledkem předchozího období letargie. To se nelíbilo Bílému domu. Proto snížil daně téměř o dva triliony, címž, podle deníku, jednoduše vložil peníze do rukou daňových poplatníků.Cílem Bushovy administrativy ale bylo hlavně snížit nezaměstnanost a podpořit nová pracovní místa. To se jim opravdu povedlo - velké firmy začaly přijímat víc lidí, než při dřívějším růstu okolo čtyř procent.

Ekonomický boom se nelíbí opozičním demokratům. Bushova politika povede ke schodku ve státním rozpočtu. Lidé teď utrácejí víc peněz, než v konečném důsledku dostanou. A to povede k dlouhodobé destabilizaci ekonomiky, tvrdí demokratičtí sýčci. Tolik dnešní International Herald Tribune.

Britský týdeník Economist se věnuje aféře Jukos. Včera ji znovu rozvířila ruská policie, když zabavila zatčenému Michajlu Chodorkovskému většinu akcií. Z dálky vypadá celá aféra docela jednoduše. Ruská policie po měsících mravenčí práce při sbírání důkazů, zatkne velkého podnikatele Chodorkovského, pro podezření z finančních machinacích. Jde o docela běžné zametání kapitalistického nepořádku - podobně jako třeba v americké aféře Enron.

Jenže Putinovo Rusko nejsou Bushovy Spojené státy. A nejde tady o finanční podvody, ale o Putinův politický vliv. Odstranění Michajla Chodorkovského a jeho politického sympatizanta Alexandra Vološina šéfa prezidentské kancelář to jasně dokazuje. Tím není řečeno, že by ruští oligarchové byli čistí jako sibiřský sníh. V ekonomickém zmatku devadesátých let působilo Putinovo odhodlání vyčistit podnikatelské louky sympaticky.

Ale Putinovi neleží v žaludku Chodorkovského privatizace gigantu Jukos. Mimochodem - i díky ní si Chodorkovsk nadělal v Rusku mnoho nepřátel. Svou cestu do vězení si ropný magnát zapříčinil tím, že se pustil do politiky a kritizoval Vladimira Putina. Aféra Jukos politickou stabilitu Ruska nezvýší. Jen přesvědčí některé občany, že být v Rusku bohatý, se nevyplácí, dodává Economist. Slovenský prezident Schuster odmítá deklaraci, kterou ve středu podepsali německý prezident Rau a jeho polský protějšek Kwasniewski. Schusterův postoj je velmi nešťastný, píše slovenský Sme. Zakládá se totiž pouze na dohodě s českým prezidentem Klausem. Ješte před podepsáním takzvané Gdaňské deklarace, která odsuzuje vysídlení Němců z Československa a Polska po druhé světové válce, Václav Klaus telefonoval Schusterovi, aby ho přesvědčil o špatnosti smlouvy.

Čechům se nelíbí, že se v dokumentu nepraví, co předcházelo vyhnání, píše deník Sme. Postoj slovenského prezidenta ale nemá záviset na tom, co řekne Václav Klaus. Jeho názor se má zakládat na znalosti dokumentu. A tak je Schusterovo odmítání Gdaňské deklarace jen výsledekem hlubokého nedorozumění, za kterým stojí Václav Klaus, upozorňuje deník.

Julie Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme