Zahraniční tisk o pozici Jásira Arafata

Kromě situace na Blízkém východě listy také rozebírají novou vlnu násilí v Severním Irsku, postup spojenců vůči Talibům v Afghánistánu a nové rozložení sil po volbách do berlínského senátu. Komentují také blížící se druhé euro-referendum v Dánsku a píší o odhaleném teroristickém spiknutí proti bratrovi amerického prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Římský list Il Messaggero poznamenává k vyhrocené situaci na Blízkém východě.

Všechno se zkomplikovalo a obnovení mírového procesu se opět odsouvá. Problémy doléhají především na palestinského prezidenta Arafata, který je nadále uzavřen ve svém "hlavním stanu" v Ramalláhu. Starý palestinský vůdce znovu stojí zády ke zdi a v ohni střel izraelské vlády Ariela Šarona, ale i extrémistických palestinských skupin.

Jeho postavení je stále obtížnější i vlivem nečekaného amerického postoje k aféře se zabavenou lodí v Rudém moři s 50tunovým nákladem zbraní na palubě. Po první zdrženlivé reakci k protestům z Tel Avivu ukázal Washington prstem na Arafata. To pak jen posílilo tvrdý postoj Ariela Šarona, konstatuje Il Messagero.

Ruský deník Vremja komentuje nové násilí v Severním Irsku a mj. uvádí: Konfrontace byly vyvolány bezvýznamnou maličkostí: Dvě ženy, jedna protestantka, druhá katolička, se na ulici u katolické dívčí školy Svatého kříže dostaly do sporu. Tento konflikt rozpoutal opět starý konflikt s novou silou. Pouliční boje v blízkosti zmíněné školy znovu ukázaly, že mír dojednaný mezi Londýnem, Dublinem a nejvýznamnějšími politickými skupinami v Severním Irsku je velice křehký, uvádí deník Vremja.

K postupu vůči stoupencům Talibanu v Afghánistánu napsaly londýnské Timesy:

Nebylo by moudré se domnívat, že buď dočasná vláda, nebo USA budou schopny strčit všechny bývalé příznivce Talibů za mříže. Tito lidé by se však neměli ani odbývat pouhým mávnutím ruky jako obyčejní pěšáci. V současné atmosféře je krajně důležité, aby všichni, kdo se provinili porušováním lidských práv, ohrožují bezpečnost Afghánistánu nebo jsou spojenci Úsámy bin Ládina, byli pod kontrolou a v rukou spravedlnosti, píší londýnské Timesy.

Deník Daily Telegraph se zamýšlí nad postavením britských ochranných sborů při nasazení v Afghánistánu, které by měly v zemi zůstat 90 dní. Mohly by se však stát i obětmi vlastní popularity. Afghánci jsou totiž podle listu rozhodně proti, aby byli Britové poté nahrazeni tureckými jednotkami, protože se domnívají, že všechny islámské státy vždy podporují jednu či druhou stranu. Je ovšem lepší dozorčí oddíly mít než nemít a Británie je schopna vést tyto síly lépe než kdokoli jiný, soudí Daily Telegraph.

Moskevská Izvěstija se zamýšlejí nad novým rozdělením sil po volbách do berlínského senátu a účastí postkomunistů PDS ve vládě Berlína.

Je to nový pád Berlína. Ex-komunisté jsou opět u moci. Vládní sociální demokraté se dohodli na koalici s PDS - Stranou demokratického socialismu. Její vedení je složeno z přímých následovníků nebožtíka Ericha Honeckera, jako je Gregor Gysi . Tato skandální, leč vůli voličů odpovídající koalice se stala pro SPD nevyhnutelnou poté, kdy ztroskotaly rozhovory se stranou Zelených a se Svobodnými demokraty.

Případ hlavního města Spolkové republiky však neznamená, že tímto směrem sklouzne celé Německo. PDS je silná jen ve východním Berlíně. O takovém jejím postavení nemůže být ani řeči v hustě zalidněné západní části země, kde jsou navíc Zelení i FDP do koalice s SPD ochotni kdykoli vstoupit, uvádějí moskevská Izvěstija.

Dánský Jyllands Posten vycházející v Jutsku poznamenává k brzkému druhému euro-referendu v zemi:

Čas pracuje pomalu a vytrvale pro euro. Mince a bankovky už můžeme vzít do ruky a ohmatat. Stávají se rychle běžnou každodenní záležitostí. Pohybem přes hranice se to ještě urychlí. Tendence je jednoznačná: 57 procent dánských voličů podle průzkumu prohlásilo, že v referendu budou hlasovat pro euro. Ale lidové hlasování by mělo nastat, až dozraje čas: to znamená až si to lidé sami od politiků vyžádají - nikoli naopak, píše Jyllands Posten.

Americká federální policie je podle listu Miami Herald údajně na stopě spiknutí s cílem zavraždit prezidentova bratra, guvernéra na Floridě, Jeba Bushe. Atentát měl být zřejmě spáchán pomocí nákladního vozu naloženého výbušninou. FBI sleduje podle listu čtyři muže arabského původu. Tip získala od informátora, který je v současné době na Floridě ve vězení. Policie poté inkriminovaný kamion zadržela. Přestože výbušnina v něm nalezena nebyla, psi reagovali tak, že podezření z přepravy třaskavin nelze vyloučit, uvedl list Miami Herald.

List Rossijskaja Gazeta informoval, že letošní krutá zima si jen v Moskvě vyžádala na 300 lidských obětí - a dále uvedl:

Naše chování vůči lidem v nouzi je všechno jen ne milosrdné. Zatímco v Paříži při silném mrazu zůstává metro pro bezdomovce otevřeno celou noc a v Belgii se nádraží v noci nezavírají, vyhánějí moskevské orgány lidi bez střechy nad hlavou kategoricky ze všech vyhřátých budov. Extrémní zima v Moskvě a v dalších městech Ruska opět pomine, ale problém bezdomovců zůstane. Sice sami nemáme příliš mnoho na to, abychom tyto lidi nasytili a ohřáli, ale musíme se zřejmě teprve učit těmto postiženým vůbec pomáhat najít cestu zpátky do normálního života, uzavírá Rossijskaja Gazeta.

Jan Šmíd, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme