Zahraniční tisk o pozici šéfa německé diplomacie Fischera

Zahraniční tisk píše o nelehké pozici německého ministra zahraničí Fischera, rozebírá složitou situaci v Izraeli a také vztahy mezi USA a Čínou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské deníky věnují zvýšenou pozornost obtížné situaci jinak úspěšného německého ministra zahraničí Jošky Fischera doma i v zahraničí. Ruský list Novyje Izvěstija v souvislosti s novým obviněním šéfa německé diplomacie ze lži při objasňování jeho radikálních aktivit před víc než 30 lety napsal, že ministra dostihli duchové minulosti. Není vyloučeno, dodává list, že Joška Fischer bude muset buď odstoupit anebo bude současný skandál v příštích volbách v roce 2002 znamenat definitivní pohřeb nynější rudo-zelené koalice.

Zpočátku spíše pobaven odhaleními, které nebyly ničím novým, je teď ministr Joška Fischer nervově na dně, navazuje tematicky belgický Le Soir. Aféra se natolik rozvířila, že se Fischer rozhodl na otázky novinářů neodpovídat a najmout si na svou obranu právníky. Má prostě médií až po krk. A teď se do věci začíná míchat i justice. Ale přesto je křesťansko-demokratická opozice opatrná. Žádná z jejích osobností Fischerovu abdikaci zatím nežádala, neboť ministr zahraničí je navzdory všemu nadále nejoblíbenějším politikem Schröderova kabinetu, připomíná Le Soir.

Poslanci Evropského parlamentu jsou rozladěni tím, že se v budoucnu až příliš zvýší jejich počet. Uvádí to prestižní bruselský týdeník European Voice s tím, že budovy parlamentu nemají na zvýšení počtu poslanců kapacity. Z týdeníku cituje náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

K potížím při sestavování izraelské vlády poznamenává italská La Repubblica: Expremiér Ehud Barak nakonec odmítl účast ve Vládě národní jednoty Ariela Šarona. Je to jeho druhá porážka po prohraných volbách 6. února: tehdy ztratil Barak důvěru voličů, teď prohrál i sympatie své vlastní Strany práce. Je to těžká rána pro muže, který se vždy vychloubal tím, že dosud nikdy neprohrál.

Turínská La Stampa dodává, že Barak se stal obětním beranem: levice ztratila naděje a rozhodla se Baraka takzvaně ukřižovat. Barak ovšem své nynější kritiky k tomu svým rozporuplným chováním doslova vyprovokoval.

K nové čínské politice americké vlády poznamenává francouzský Ouest France: Bushova vláda je nepochybně mnohem méně zaměřená na Čínu než předchozí kabinet Billa Clintona. Tato skutečnost některé politické pozorovatele znepokojuje, jiní se však domnívají, že George Bush bude donucen k větší vstřícnosti vůči Pekingu. Je to velmi důležité, protože jediný větší konflikt, který si lze v dané chvíli představit, by byla konfrontace USA s Čínou - například při ofenzívě Pekingu proti Tchaiwanu.

Pro sblížení obou mocností existují vážné argumenty, pokračuje list: Washington má zájem urychlit zapojení Číny do světového dění a podpořit její ekonomický rozvoj. Čína naproti tomu musí udržet své přebytky v obchodu se Spojenými státy a potřebuje záštitu Ameriky v oblasti mezinárodní finanční pomoci a investic, uzavírá francouzský Ouest France.

Keňský deník Daily Nation dnes komentuje rozhořčení keňských nevládních organizací nad neschopností vlády, zajistit nižší ceny léků proti AIDS. Sdružení nevládních organizací kritizovalo vládu zejména kvůli nedostatečné průhlednosti jejího jednání s farmaceutickými společnostmi. Mluvčí sdružení v této souvislosti uvedl: "Milióny lidí umírají kvůli nedostatku léků zatímco jednání s nadnárodními společnostmi pokračuje. Nebudeme už dál čekat, zda budou léky k mání. Podpoříme každého, kdo se rozhodne léky do Keni importovat." Další ze zástupců sdružení dodal: "Čeho je moc, toho je příliš. Už jsme viděli dost smrti a utrpení. Jak dlouho máme ještě čekat na rozhodnutí?" Z aktuálního počtu přes 2 milióny lidí infikovaných virem HIV se v Keni dostává potřebných léků jen jednomu tisíci z nich, uzavírá keňský Daily Nation.

Dnešní Washington Post komentuje prohlášení turecké vlády, která se v souvislosti s krizí turecké měny rozhodla zmírnit nelítostnou a zároveň málo účinnou obranu turecké liry. Podle slov ministerského předsedy Bulenta Ecevity bude od nynějška vývoj kurzu turecké liry ponechán ve větší míře tržním silám. Sníží se tak význam jejího navázání na americký dolar a euro. Jak list uvádí, opatření, které umožní vládě snižovat úrokové sazby, ale jen ztěží zastaví paniku, která zaplavila turecké finanční trhy. Z úst turecké vlády navíc nepadlo ani slovo o tom, jak se vypořádá s největší bolestí turecké ekonomiky, tedy inflací. I když je vláda odhodlaná bránit pracující a jejich platy, dopad krize na turecké dělníky a drobné podnikatele v příštích týdnech zřejmě ještě zesílí. Turecko nezůstává ve svých trápeních osamoceno. Výkyvy na finančním trhu se dotkly také cen akcií na ruské, brazilské a argentinské burze, dodává Washington Post.

Milan Kopp, Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme