Zahraniční tisk o pražském summitu NATO

Všechny slovenské deníky věnují velký prostor pražské schůzce Severoatlantické aliance, kde země dostala pozvánku ke vstupu. Téměř všichni komentátoři se shodují, že Slovensko dostalo šanci a je jen na něm, zda ji dokáže dobře využít.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Na titulní straně deníku Sme se nad událostmi zamýšlí šéfredaktor Martin Milan Šimečka. Novinami listovala bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: Slovenský tisk

Některé reakce dnešního ruského tisku na pražský summit a ohlášené rozšíření NATO především o tři pobaltské státy shrnuje náš moskevský zpravodaj Petr Voldán.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Voldán: Ruský tisk

Potopení tankeru Prestige zase jednou ukázalo, jaké gigantické, utajované pozadí přeprava ropy skrývá, pozamenal švýcarský Tagesanzeiger. Prestige provozuje řecký rejdař, který pracuje pro společnost se sídlem ve švýcarském Zugu. Tanker se plaví pod levnou panamskou vlajkou a patří liberijské firmě. Zrezivělá Prestige přitom už dávno patří na šrotiště. Ale v námořní dopravě platí jiná měřítka.

Cenová válka je nemilosrdná, každý stlačuje náklady, najímá levnou posádku a provozuje tanker až do jeho hořkého konce. "Po nás ropný mor!" to je fatální krédo, které páni oceánů píší na levné vlajky. Snad ničím není industriální společnost tolik posedlá, jako levným palivem. Výsledkem této nenasitnosti jsou ropné koberce před galicijským pobřežím, dodává švýcarský Tagesanzeiger.

A nizozemský Algemeen Dagblad dodává: Investice do zlepšení podmínek námořní přepravy jsou na nás. Po podobné katastrofě, ke které dříve došlo před bretaňskými břehy, stanovily státy Evropské unie novou linii, které se jejich rejdaři musí přidržet. Lodě plující pod levnými vlajkami však mohou mezinárodní jízdní řád lehce obcházet.

Francouzský prezident Chirac kritizovat neschopnost úřadů na všech úrovních. K maření praktik mořských pirátů, lačných po penězích, je třeba nesmlouvavých měřítek. Myslí-li to vážně, můžeme od Chiraca očekávat iniciativu, která opravdu něco zmůže. Nikdo nemůže popřít, že je na to nejvyšší čas, uzavírá haagský Algemen Dagblad.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme