Zahraniční tisk o převratu v Kongu

Zahraniční deníky píší mimo jiné o konžském prezidentovi Laurentovi Kabilovi, na kterého byl spáchán atentát, věnují se desátému výročí války v Perském zálivu a následkům zemětřesení v Salvadoru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ještě před čtyřmi lety byl Kabila srovnáván s Che Guevarou, píše dnešní britský the Guardian o osobnosti prezidenta Konžské demokratické republiky. A to proto, že se mu v 60. letech prý podařilo přenést kubánskou revoluční náladu do Konga. Kabila se podílel na vedení občanské války, jejíž cílem bylo sesazení tehdejšího prezidenta Mobuto Sese Seka. Štěstí se na něj usmálo před sedmi lety, kdy skrze rwandské uprchlíky v západním Zairu zasáhl do událostí okolo rwandské genocidy. Zatímco rwandská vláda označila Kabilu za velkého demokrata, jeho armádní velitelé jej popsali jako líného a neschopného člověka, který lehce posnídá dvě kuřata. Po útěku prezidenta Mobuta se Kabila překvapivě stal v květnu 1997 novou hlavou státu. Naděje do něj vkládané však, mírně řečeno, nesplnil, dodává dnešní Guardian.

Dánský list Berlingske Tidende poznamenal k desátému výročí zahájení války v Perském zálivu: Trvalá konfrontace iráckého vedení s řadou západních zemí v čele s USA a Británií se často používá jako důkaz, že válka proti Iráku není vyhraná a že skončila nerozhodně. Jenže tomu tak ve skutečnosti není - válečných cílů bylo dosaženo. Jednotky široké mezinárodní koalice osvobodily Irákem napadený Kuvajt. Irák byl natolik izolován, že přestal být vojenským nebezpečím pro své sousedy a není jím ani dnes, pokračuje dánský list. Cílem války v Perském zálivu nebylo svržení Saddáma Husajna, i když by to byl vítaný vedlejší efekt. Kdyby však byly západní mocnosti stanovily jako cíl války mocenskou změnu v Bagdádu, nebyla by nikdy přijata rezoluce OSN, která byla základem tehdejšího vojenského zásahu, uvádí dánský Berlingske Tidende.

Také dnešní vydání německého deníku Süddeutsche Zeitung se věnuje výročí začátku války v Perkém zálivu. Z listu vybírala naše berlínská zpravodajka Zita Senková.

Lucemburský deník Das Luxemburger Wort se v kritické poznámce zamýšlí nad vývozem zbraní do oblastí konfliktů v zemích třetího světa. Přestože v období globalizace jsou komerční proudy nadále rozloženy nerovnoměrně a málo vyvinutým regionům se stále více vyhýbají, pro jeden speciální druh zboží to neplatí: pro zbraně. Celá série smluv a dohod vrhá na tento obchod se smrtí ostré světlo: zbrojní kooperace mezi Čínou a Kubou, mezi Ruskem a Indií, mezi Ruskem a Íránem - seznam by mohl pokračovat. Šokující, ba přímo obscénní jsou tyto obchody při existujícím hladomoru v mnoha zemích: po zuby vyzbrojené státy jako Severní Korea,Súdán, Etiopie, Eritrea nebo Somálsko patří k chronickým hladovějícím oblastem světa. Mezinárodní obchod se zbraněmi není jen morálně sporný, nýbrž maříi veškeré úsilí rozvojové pomoci. Navíc se značná část zbrojních nákupů v tzv. třetím světě financuje zpříjmů za prodej drog a z obchoduse zlatem a diamanty, připomíná Das Luxemburger Wort.

Britský Independent se vrací k následkům sobotního mohutného zemětřesení ve středoamerickém Salvadoru. Jde nejen o obrovskou národní tragédii, ale pro mnohé především tragédii osobní. Ochránci životního prostředí přitom přičítají vinu nikoliv nepředvídatelné seismické činnosti, ale lidské lhostejnosti. Ukazují zejména na ty, kteří ignorovali opakovaná varování a stavěli své domy na nepevných základech. Počínali si tak i poté, co je vloni salvadorský kongres vyzval k zastavení stavebních prací. Místní stavitelé nadále těžili písek a vytvářeli tak jeskyně v blízkosti podzemního toku, který pod povrchem tvoří páteř Las Colinas. A zákonodárci nezakročili. Ochránci životního prostředí jsou proto přesvědčeni,že následky zemětřesení bylo možné zmírnit nebo dokonce odvrátit a jen lidská nenasytnost má na svědomí tolik lidských životů, uzavírá dnešní Independent.

Milan Kopp, Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme