Zahraniční tisk o příměří mezi Izraelem a hnutím Hizballáh

Hlavním tématem zahraničních listů je dnes příměří mezi Izraelem a šíitským militantním hnutím Hizballáh vyhlášené na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Měl by tak skončit už přes měsíc trvající konflikt na Blízkém východě. Přetrvávajícím bezpečnostním opatřením na britských letištích po zmařených teroristických útocích v minulém týdnu se věnují britské noviny. Na titulní stránku umístil článek o problémech, které zpřísněním prohlídek na letištích a zavedením zákazů vznikly, také jeden ruský deník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Skutečná válka začíná dnes. Píše ve svém komentáři britský deník The Independent. Svět a také Izrael může věřit, že příměří, které vstoupilo v platnost, bude znamenat konec poslední špinavé války v Libanonu, která stála životy tisícovku civilistů tam a více než 30 v Izraeli. Skutečnost je zcela jiná. Nepodléhejme falešným představám, píše Independent.

Izraelská armáda teď bude čelit nejostřejší gerilové válce v dějinách, kterou může prohrát. Deset tisíc vojáků, kteří vstoupili na území Libanonu se může stát cílem útoků Hizballáhu. Od dnešního rána budou jeho operace namířené výhradně proti nim. A izraelská armáda si nemůže dovolit ztratit 40 mužů denně, píše dnešní The Independent.

Rakouský deník Der Standard vyslovuje ve svém dnešním komentáři domněnku, že izraelsko-libanonská válka minula svůj cíl. Hizbaláh totiž stále ještě existuje. V předvečer míru na Blízkém východě se izraelská armáda a šíitské milice znovu daly do boje na život a na smrt a na poslední chvíli rekrutují ještě další řadu civilistů, které chtějí vtáhnout do boje. Konec této války je sice v New Yorku, Jeruzalémě a v Bejrútu od víkendu uzavřenou záležitostí, která byla odsouhlasena za jednacími stoly a poté opatřena řádným číslem rezoluce. Míru se ale přesto nedosáhlo. Ani v politické rovině, a už vůbec ne v rovině vojenské.

Deník International Herald tribune přetiskuje komentář listu New York Times. Trvalo to neomluvitelně dlouho, skoro měsíc, než Rada bezpečnosti dospěla k formulaci rezoluce, aby ukončila boje v Libanonu. Zatímco diplomaté váhali, stovky Libanonců a Izraelců umíraly. Rezoluci přijatou v pátek v noci bude třeba rychle a důkladně prosadit. Musí také vést k trvalému politickému řešení a měla by vyloučit vznik dalších konfliktů v budoucnu.

Podle deníku nebude stačit jen zastavení nepřátelských akcí a stažení izraelských jednotek z Libanonu. Vyžaduje to také rozmístění mezinárodních sil v oblasti s odpovídajícím oprávněním užít sílu, aby zaručily, že se provokace Hizballáhu, které konflikt vyvolaly nebudou opakovat. Píše se v komentáři deníku New York Times.

Americký list se věnuje i dalšímu žhavému tématu těchto dnů a tím jsou přetrvávající problémy v letecké dopravě. Konstatuje, že letecké společnosti ve Velké Británii ruší téměř třetinu svých letů, protože po zavedení přísných bezpečnostních opatření z minulého týdně nezvládají odbavit všechny cestující. Deník si všímá, co tomu říkají zákazníci.

Na soukromou společnost BAA, která provozuje většinu letišť v zemi, tak dopadá lavina kritiky. Stovky cestujících totiž stály minulý týden několik hodin v dešti na letišti Heathrow a čekaly na informaci, jestli jejich letadla vůbec odstartují. Manažeři leteckých společností si stěžují, že kvůli zpřísněným kontrolám se letecká doprava ocitá na pokraji kolapsu. Veškerou vinu přitom přičítají právě provozovateli letišť.

Zpřísnění bezpečnostních opatření na letištích se věnuje na titulní stránce také jeden ruský deník. Plánované teroristické útoky v Londýně totiž ovlivnily také životy muzikantů moskevského Velkého divadla. Ti se koncem týdne mají vracet z koncertního turné do Ruska a hrozí, že přijdou o své cenné nástroje, které si nebudou moci vzít s sebou do kabiny letadla. Deník Izvěstija dokonce vybral tento článek jako hlavní téma dne. Cituje z něj náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška cituje z ruského tisku

Pavel Novák, Petr Vavrouška, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme