Zahraniční tisk o příměří na Blízkém východě

Výsledkem třídenní egyptské schůzky mezi představiteli palestinských radikálních organizací a vedením palestinské autonomie je dohoda o dodržování klidu zbraní vůči Izraeli. Deník Haarec si závěry káhirského jednání pochvaluje, vidí v nich začátek nových vztahů. Schůzka skončila dříve, než se očekávalo. Ovšem skončila shodou, ne krizí, poznamenává izraelský list.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nejdůležitějším momentem schůzky však nebyla dohoda mezi Palestinou a Izraelem, nýbrž nové vztahy uvnitř Palestiny samotné. Palestinské opoziční skupiny se přiblížily oficiálním představitelům Palestiny. S Hamásem se dokonce počítá v místních volbách, které se budou konat v květnu. To je výrazná změna postoje Hamásu, od roku 1996 se totiž voleb odmítal zúčastnit, konstatuje izraelský Haarec.

Italský premiér Silvio Berlusconi šokoval svět svým oznámením o stažení italského kontingentu z Iráku. Jednání italského premiéra si všímá také australský list Sydney Morning Herald. Podle něj výroky italského premiéra neznamenají obrat v italské zahraniční politice. Premiér je spíše pod tlakem domácí politiky za měsíc se budou vzemi konat regionální a za rok prezidentské volby, upozorňuje australský list.

Lavírování italského premiéra kritizuje Guiliana Sgrenová, novinářka osvobozená z iráckého zajetí. Britskému deníku The Independent se svěřila, že doufá, že Berlusconi svoje slovo nakonec dodrží. "Veřejné prohlášení o stažení vojsk je samo o sobě pozitivním faktem. Ovšem veřejnost nyní musí Berlusconiho přinutit, aby svůj příslib splnil", uvedla Sgrenová. Novinářka byla osvobozená 4. března, připomíná deník. Právě smrt italského agenta, který se na osvobození Sgrenové podílel, zřejmě ovlivnil náladu italské veřejnosti, dodává britský Independent.

Německý kancléř Schröder včera představil svoji vizi postupu proti nezaměstnanosti a zlepšení německé ekonomiky. Stala se tématem komentáře listu Süddeutsche Zeitung. Kancléř, a z velké části také celá Evropská unie, podléhají ošidné iluzi: trochu podnikům snížíme daně a za chvilku bude v Německu zase všechno dobré, ironicky glosuje německý list. Ovšem nezapomíná dodat, že se snížením daňového zatížení podniků souhlasí. Pokles daní sice nepřinese práci pěti miliónům nezaměstnaných, ovšem je to krok správným směrem, konstatuje Süddeutsche Zeitung.

Moskva dnes bude uklízet vlajky, billboardy a plakáty. Prostě vše, na čem se tento týden objevil symbol olympijských her.V ruské metropoli totiž včera večer ukončila svou pozorovatelskou misi skupina z Mezinárodního olympijského výboru. Moskva se uchází o pořadatelství letních her v roce 2012. S jakým pocitem členové komise Moskvu opouští a jak vše komentují ruské deníky ? To je téma pro našeho moskevského zpravodaje Petra Vavroušku.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška: TISK

Petr Vavrouška, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme