Zahraniční tisk o případu arcibiskupa Wielguse

Teď se podíváme do zahraničních novin. Za pozornost stojí zjistit, jak se komentátoři dívají na Stanislawa Wielguse, který se ujímal úřadu varšavského arcibiskupa. Pak se přiznal ke spolupráci s komunistickou tajnou policií a jmenování nepřijal. Naši redaktoři hledali mimo jiné v novinách okolních zemí, jak se komentátoři na aféru dívají tam. Rezignace polského kněze duchovního ale budí reakce v novinách po celém světě. Většinou se komentátoři věnují otázkám lustrací a vyrovnání se s komunistickou minulostí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Co je v polských novinách o Stanislawu Wielgusovi? Otázka by měla být, co jiného je dnes v polských novinách. Polský tisk totiž dnes nepíše téměř o ničem jiném než o včerejší rezignaci Stanislawa Wielguse z funkce varšavského metropolity. Polskými novinami listoval náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Sedmý leden přejde do historie katolické církve, píše Gazeta Wyborcza. Stala se totiž nevídaná věc. Vatikán odvolal biskupa, o kterém dva dny předtím tvrdil, že k němu chová plnou důvěru. Na včerejší mši bylo jasně vidět, že papež není autoritou pro katolíky, kteří deklarují pravověrnost, ale zároveň hlasitě brání biskupa před papežem, a to je na celé věci to nejhorší - napsala Gazeta Wyborcza.

Deník Rzeczpospolita připomíná, že si polská katolická církev nedokázala se záležitostí arcibiskupa Wielguse poradit. Někteří biskupové a katoličtí novináři - místo toho, aby odsoudili zradu - svolávali hromy a blesky na hlavy těch, kteří se odvážili zveřejnit nepříjemnou pravdu.

List Dziennik si všímá rozporuplného vystoupení kardinála Glempa na včerejší děkovné mši. Primas odmítl veškerá obvinění a arcibiskupa představil jako nevinou oběť. Nepřipomněl dokonce ani to, že kněz do poslední chvíle lhal. Mše v katedrále byla manifestací loajality vůči Wielgusovi. Primas stanul před věřícími, aby jim jasně řekl: Kdyby to záleželo na mně, Wielgus by zůstal arcibiskupem, napsal Dziennik.

Arcibiskupa se zastává list Nasz Dziennik. Kněz podle něj odstoupil proto, že mu leží na srdci dobro církve a věřících. Deník doporučuje novinářům, advokátům a politikům, aby si nejprve zametli před vlastním prahem než začnou obviňovat lidi, kteří za komunismu přinášeli největší oběti.

Dění v Polsku pozorně sledují také Němci. K případu se vyjadřuje Tagesspiegel, podle kterého Wielgusova sága nabyla vlastní dynamiky, kterou lidé stojící mimo polské reálie stěží chápou. "Takzvané lustrace, doslova rentgenování lidí s cílem zjistit, jak se zapletli s tajnými službami, je hlavním zaměřením pravicově populistické vlády Kaczyńského. V uplynulých letech se však používaly účelově k diskreditaci politických protivníků. K nějakému věcnému vyrovnání s komunistickou minulosti má proto Polsko ještě pěkně daleko a stejně tak vzdálená je mu i katolická církev," komentuje události německý deník.

Ještě krátce pohled do nějaké tradičně katolické země. Jak lustrační aféru s polským duchovním komentují slovenské noviny? Slovenský Sme zamířil pro srovnání s Wielgusem na domácí půdu a připomněl, že tajným spolupracovníkem bývalé československé Státní bezpečnosti byl podle záznamů Ústavu paměti národa mimo jiných slovenský arcibiskup Ján Sokol.

"On tvrdí, že s StB nespolupracoval a podepsal jen takový nějaký papírek, na kterém stálo, že nebude porušovat zákony. V archívu ÚPN se o Sokolovi nachází jediný záznam. Vše ostatní je skartované. O tom, že Sokol spolupracoval s StB se na Slovensku ví už léta od zveřejnění Cibulkových seznamů. Veřejnost ani politici na něho však nikdy nevyvinuli takový tlak, aby musel odstoupit. On sám připomínání svého jména v této souvislosti považuje za štvavou kampaň," konstatuje deník Sme.

Všímají si aféry například americké noviny? O lustracích jako nástroji politického boje píše i americký týdeník Time. "Lustrace pojaly pravicové strany jako politickou zbraň proti protivníkům a udeří s ní proti komukoli, kdo byť jen vzdáleně má nějakou spojitost s komunistickou minulostí. V Polsku tento proces nabral čerstvý vítr v uplynulém roce po vítězství pravicové, protikomunistické koalice vedené bratry-dvojčaty, kteří zahájili svoji kariéru bojem proti komunismu po boku Lecha Walesy a odborového hnutí Solidarita," píše týdeník.

Vlastimil Milý, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme