Zahraniční tisk o případu Terri Schiavové

Případ Terri Schiavové odpojené od podpůrných přístrojů. Třetí stádium libanonské krize: hra rozděl a panuj. Embargo na čínské zbraně. Taková jsou témata středečního výběru ze zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Co se to děje v Americe? Ptá se tamní deník Washington Post v souvislosti s případem Terri Schiavo. Vůdce amerických republikánů Tom DeLay by řekl, že jde o útok proti konzervativcům, jeho osobě i mnoha dalších.

Zato pro George Bushe přišel případ ochrnuté Terri Schiavo v tu nejlepší chvíli. V Bushlandu totiž nejde všechno tak, jal by mělo, špičkuje list.Koncepce sociální politiky státu, kterou Bush navrhl společně s křesťanskými konzervativci, se totiž nikomu nelíbí. A tak se ze z Lincolnovy strany stala strana Elmera Gantryho.

Republikáni produkují elixíry života a zázraky jako na běžícím pásu. Potěší ale hlavně ty, kdo o ně žádali, nikoliv pacienty. Přitom zvýšení zdravotních poplatků, které minulý týden schválili, zabije víc, než jednoho chudého Američana. Ale to není pro republikány ten pravý důvod k zviditelnění.

Republikání jdou navíc proti názoru většiny Američanů. Ti si totiž nepřejí, aby se případným odpojením Schiavové zabýval kongres. Je to typická chyba politiků v druhém volebním období a neuvěřitelný oportunismus. A také je to příležitost pro demokraty, jestli se jí ovšem dokážou chopit, uzavírá Washington Post.

Dánský list B.T. komentuje možné "ne" Francouzů euroústavě. To je důkaz, že Evropská unie pořád ještě není projekt pro lidi, tvrdí deník. A navíc, evropští šéfové mají docela velký problém s autoritou, kritizuje. Dánské referendum o euroústavě bude nejspíš jednodušší, než to francouzské. Ale pozor, i tady se můžou lidé rozhodnout, že zmáčknou knoflík stop. Pokud to samé udělají Francouzi v květnu, bude euroústava nejspíš úplně zbytečná.

Já jsem jediný, kdo může jmenovat libanonského prezidenta. Nikdo jiný, ať už Libanonec nebo Syřan takové právo nemá, řekl prý kdysi syrský prezident Basar Ašad nedávno zavražděnému libanonskému premiérovi Rafíku Harírímu. Proč vlastně Syřané tak moc chtějí ovládat Libanon? ptá se libanonský deník Daily Star. Za prvé, syrští nacionalisté vždycky Libanon považovali za součást takzvané Velké Sýrie. Za druhé jsou to ekonomické důvody, Libanon má banky, volná místa i rakety. A za třetí je připojení Libanonu výhodné v rámci budování Sýrie jako regionální mocnosti, píše Daily Star.

Německé listy komentují plány Evropské unie uvalit embargo čínský obchod se zbraněmi. Sueddeutsche Zeitung se Evropské Unii nediví. Čína zatím udělala málo nebo vůbec nic pro své disidenty. Nedokázala nastolit právo. Dokud něco z toho nepodnikne, není důvod, aby Evropská Unie měnila svou politiku. Která je navíc docela decentní, dodává německý list.

Der Tagesspiegel souhlasí. Je ale ostuda pro Francii a Německo, že embargo nepodporuje. Největší členy unie musí o zodpovědnosti vůči třetímu světu poučovat malé státy jako Belgie nebo Švédsko.Francie i Německo přitom staví na odiv své globální tendence. Ještě stále mají čas přehodnotit svou pozici, doporučuje Der Tagesspiegel.

Polská Gazeta Wyborcza komentuje rozhodnutí varšavských radních pojmenovat jednu z křižovatek po legendárním čečenském vůdci Džocharu Dudajevovi. Toto rozhodnutí vyvolalo novou vlnu protestů Moskvy, která je považuje za urážku památky obětí terorismu v Rusku. Z listu cituje náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín cituje z polského tisku

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme