Zahraniční tisk o přístupových rozhovorech EU s Chorvatskem

Evropská unie dnes rozhodne o zahájení přístupových jednání s Chorvatskem. Všímá si toho například německý deník Die Tageszeitung. Podle plánu by rozhovory s balkánskou zemí měly začít 17. března, ale jak se zdá, toto datum teď značně nejisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Soudní tribunál pro válečné zločiny v Haagu totiž požaduje vydání bývalého generála Ante Gotoviny. Hlavní žalobkyně tribunálu Carla del Ponteová viní Chorvatsko z toho, že v případě generála Gotoviny s Haagem nespolupracuje dostatečně.

Tyto informace přitom Evropská unie bere velmi vážně, domnívá se Die Tageszeitung, takže je pravděpodobné, že přístupová jednání s Chorvatskem budou odložena. V celé zemi se proti tomuto obvinění zvedla vysoká vlna odporu. Spíše než o osobu generála jde totiž o symbol celé války, která byla vedena ve jménu svobody a nezávislosti, píše se v německém listu.

Podle Organizace spojených národů hrozí Súdánu další vážné problémy, uvádí deník afrického regionu All Africa. Velmi malá sklizeň obilí a značný nárůst cen základních potravin může některé části Súdánu dovést až k potravinové krizi. "Podmínky chudých domácností mohou být ještě horší, než bylo původně uváděno," hlásí i odborníci ze Světového potravinového programu. Podle analýzy dešťových srážek, která byla zveřejněna v Ženevě, byl loňský rok charakteristický nedostatečným množstvím srážek na většině súdánského území.

V Dárfúru napršelo pouze kolem padesáti procent průměru za rok 2003,v některých oblastech ještě méně. Vzrůstající ceny potravin by proto mohly dosavadní nepokoje ještě zhoršit. Na zveřejnění analýzy dešťových srážek a stavu vegetace hodlají reagovat humanitární organizace, které přehodnotí skutečnou potřebu potravinové pomoci v letošním roce, uzavírá africký list All Africa.

Rakouský tisk se obsáhle věnují labilní situaci uvnitř vládní koalice a totální krizi v Haiderově Straně svobodných. Deníky listovala vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová cituje z rakouského tisku

Londýn a Paříž spolu bojují o pořádání letních olympijských her v roce 2012, všímá si britský deník The Independent. Rivalita obou měst se zatím příliš neprojevovala, až teď shodila Francie rukavice a uštědřila svému protivníkovi záludnou ránu. Do Paříže totiž přijela skupina inspektorů z Mezinárodního olympijského výboru, které Francie přivítala mimo jiné i videonahrávkou, ve k níž fotbalisté Drogba, Henry a Vieira zpívají ódu na Paříž. Všichni hráči přitom oblékají dresy londýnských klubů, připomíná The Independent.

Paříž se ale potýká i s problémy. Jeden ze členů přípravného olympijského týmu, bývalý ministr sportu Guy Drut, patří mezi politiky, kteří figurují v korupční aféře. A další potíž čeká na inspektory při průjezdu městem. Tisíce demonstrantů dnes zablokují ulice na protest proti vládní ekonomické a sociální politice zrovna ve chvíli, kdy mají inspektoři v plánu prohlédnout si případné místo konání olympiády, dodává britský list The Independent.

Martin Hromádka, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme