Zahraniční tisk o přístupových rozhovorech EU s Chorvatskem

Evropská unie dnes rozhodne o zahájení přístupových jednání s Chorvatskem. Všímá si toho například německý deník Die Tageszeitung. Podle plánu by rozhovory s balkánskou zemí měly začít 17. března, ale jak se zdá, toto datum teď značně nejisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Soudní tribunál pro válečné zločiny v Haagu totiž požaduje vydání bývalého generála Ante Gotoviny. Hlavní žalobkyně tribunálu Carla del Ponteová viní Chorvatsko z toho, že v případě generála Gotoviny s Haagem nespolupracuje dostatečně.

Tyto informace přitom Evropská unie bere velmi vážně, domnívá se Die Tageszeitung, takže je pravděpodobné, že přístupová jednání s Chorvatskem budou odložena. V celé zemi se proti tomuto obvinění zvedla vysoká vlna odporu. Spíše než o osobu generála jde totiž o symbol celé války, která byla vedena ve jménu svobody a nezávislosti, píše se v německém listu.

Podle Organizace spojených národů hrozí Súdánu další vážné problémy, uvádí deník afrického regionu All Africa. Velmi malá sklizeň obilí a značný nárůst cen základních potravin může některé části Súdánu dovést až k potravinové krizi. "Podmínky chudých domácností mohou být ještě horší, než bylo původně uváděno," hlásí i odborníci ze Světového potravinového programu. Podle analýzy dešťových srážek, která byla zveřejněna v Ženevě, byl loňský rok charakteristický nedostatečným množstvím srážek na většině súdánského území.

V Dárfúru napršelo pouze kolem padesáti procent průměru za rok 2003,v některých oblastech ještě méně. Vzrůstající ceny potravin by proto mohly dosavadní nepokoje ještě zhoršit. Na zveřejnění analýzy dešťových srážek a stavu vegetace hodlají reagovat humanitární organizace, které přehodnotí skutečnou potřebu potravinové pomoci v letošním roce, uzavírá africký list All Africa.

Rakouský tisk se obsáhle věnují labilní situaci uvnitř vládní koalice a totální krizi v Haiderově Straně svobodných. Deníky listovala vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová cituje z rakouského tisku

Londýn a Paříž spolu bojují o pořádání letních olympijských her v roce 2012, všímá si britský deník The Independent. Rivalita obou měst se zatím příliš neprojevovala, až teď shodila Francie rukavice a uštědřila svému protivníkovi záludnou ránu. Do Paříže totiž přijela skupina inspektorů z Mezinárodního olympijského výboru, které Francie přivítala mimo jiné i videonahrávkou, ve k níž fotbalisté Drogba, Henry a Vieira zpívají ódu na Paříž. Všichni hráči přitom oblékají dresy londýnských klubů, připomíná The Independent.

Paříž se ale potýká i s problémy. Jeden ze členů přípravného olympijského týmu, bývalý ministr sportu Guy Drut, patří mezi politiky, kteří figurují v korupční aféře. A další potíž čeká na inspektory při průjezdu městem. Tisíce demonstrantů dnes zablokují ulice na protest proti vládní ekonomické a sociální politice zrovna ve chvíli, kdy mají inspektoři v plánu prohlédnout si případné místo konání olympiády, dodává britský list The Independent.

Martin Hromádka, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme