Zahraniční tisk o přiznání čelného představitele Al-Káidy

Chálid Šajch Muhammad, čelný představitel teroristické sítě Al-Káida se přiznal k odpovědnosti za desítky nejhorších teroristických útoků. Mimo jiné měl organizovat i útok na Spojené státy z 11. září 2001. Taková byla jedna z včerejších hlavních zpráv ze zahraničí. V maďarské metropoli opět demonstrovaly tisíce odpůrců socialistického premiéra Ference Gyurcsánye a požadovaly jeho demisi. Podle střízlivých odhadů se protestů zúčastnilo asi 100 000 lidí, některé údaje uvádějí i dvojnásobný počet. Dnes začíná ostře sledovaná návštěva německé kancléřky Angely Merkelové v Polsku. Lze očekávat, že nepůjde o snadné rozhovory, protože německo-polské vztahy jsou znovu rozjitřeny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Chálid Šajch Muhammad, čelný představitel teroristické sítě Al-Káida se přiznal k odpovědnosti za desítky nejhorších teroristických útoků. Mimo jiné měl organizovat i útok na Spojené státy z 11. září 2001, při kterém zahynuly tisíce lidí. Taková byla jedna z včerejších hlavních zpráv ze zahraničí. Zaujala i přední světové deníky, které si často všímají třeba toho, že Chálid Šajch Muhammad se přiznal k organizaci 31 teroristických útoků na celém světě a tento seznam považují komentátoři často za nevěrohodný. Už proto, že doznání bylo také vynuceno mučením. Komentátoři se proto ptají: "Jakou hodnotu vlastně má toto doznání a co jeho zveřejněním americké ministerstvo obrany sleduje?"

Na poslední otázku odpovídá například rakouský Der Standard. "Co Pentagon sleduje, není úplně jasné. Každý úspěch je ale vítaný, vezmeme-li v úvahu zejména bezútěšnou situací v Iráku, který stále platí za bitevní pole proti terorismu," píše list.

Hodnotu doznání relativizuje i britský The Independent, který píše: "Někdy v budoucnu ho čeká soud a ten ho shledá vinným a pošle na smrt. Pokud má zemřít, pak si určitě zvážil, že je lepší odejít ne jako malá teroristická rybka, ale jako hlavní architekt toho, co americký prezident Bush nazval prvním globálním konfliktem 21. století."

V maďarské metropoli včera opět demonstrovaly tisíce odpůrců socialistického premiéra Ference Gyurcsánye a požadovaly jeho demisi. Podle střízlivých odhadů se protestů zúčastnilo asi 100 000 lidí, některé údaje uvádějí i dvojnásobný počet. Včerejší demonstrace, stejně jako řada předešlých, skončila střetem policie s asi tisícovkou přívrženců krajní pravice. V Budapešti se sice podobné protesty odehrávají už řadu měsíců. Co konkrétního soudí maďarský tisk o další vlně demonstrací, ví spolupracovník Českého rozhlasu v Budapešti Gregor Martin Papuczek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gregor Martin Papuczek cituje maďarský tisk

Dnes začíná ostře sledovaná návštěva německé kancléřky Angely Merkelové v Polsku. Lze očekávat, že nepůjde o snadné rozhovory, protože německo-polské vztahy jsou znovu rozjitřeny kvůli požadavkům vyhnanců na majetek i sporům ohledně další evropské integrace. Co píší deníky ještě před samotnou návštěvou?

Začněme rakouským listem Die Presse, ten přisuzuje vinu dnešní poněkud napjaté situace spíše Polsku. "Polská vláda teď hraje kluzkou hru. Sází na nový nacionalismus a kvůli krátkozrakým vlastním zájmům brání konstruktivní reformě Evropské unie," píše deník a možná trochu škodolibě dodává, že Merkelovou i prezidenta Kaczyńského přece jen něco spojuje, a to je společný prožitek komunistického režimu.

Německý der Tagesspiegel nabádá Němce k tomu, aby se ve vztahu k Polsku vyhýbali všemu, co může Poláky znervózňovat. "Vztahy mezi oběma zeměmi jsou totiž ve skutečnosti mnohem lepší a přátelštější, než nám křiklouni namlouvají," uvádí deník Tagesspiegel.

Gregor Martin Papucsek, Jaromír Marek, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme