Zahraniční tisk o problémech Německa

Německo má podle listu Frankfurter Allgemaine Zeitung problémy s obrannou politikou. Deník kritizuje fakt, že Spolková republika se ve výdajích na obranu rozhodla nesoutěžit se Spojenými státy. Zahraniční noviny si také všímají nového etnického konfliktu v Rusku a komentují nový kanadský přístup k emigrantům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Německý deník Frankfurter Allgemaine Zeitung si nemyslí, že by měli evropští členové Severoatlantické aliance vynakládat na obranu stejné prostředky jako Američané. Podle listu by totiž Evropané měli utratit daleko více. Zvláště Německo se rozhodlo nesoutěžit se Spojenými státy v obranné politice, což deník kritizuje. Německý ministr obrany Peter Struck dokonce prohlásil, že při finanční situaci, v jaké se vláda nachází, nehodlá Američanům dávat nereálné sliby. Je docela možné, že budou všechny důležité investice do německého rezortu obrany odloženy. Frakfurtský deník ale připomíná, že kancléř Schroder ještě nedávno mluvil o rostoucí odpovědnosti Německa v NATO. Hořkou pravdou ale je, že Německo se dávno vzdalo myšlenky rovnocenného partnerství se Spojenými státy, dodává Frankurter Allgemaine Zeitung.

Německu se věnuje i britský list Financial Times o jeho problémech se píše v článku s titulkem Sklíčený gigant brzdí evropskou ekonomiku. Z listu cituje Pavla Kvapilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kvapilová cituje z Financial Times

Ruské The Moscow Times se zabývají nejnovějším etnickým problémem Ruska. Jde o mešketské Turky, kteří žijí na jihu krasnodarského regionu, známého svým xenofobickým postojem k etnickým menšinám. Do oblasti se dostavila delegace ze Spojených Států Amerických, která situaci zmapovala. Asi dvaceti pěti tisícům mešketských Turků, kteří uprchli v osmdesátých letech z oblasti Střední Asie kvůli národnostním nepokojům se doposud nepodařilo přimět místní úřady, aby jim uznali jakýkoliv stálý status. Přestože úřady udělovaly sovětským občanům automaticky ruské občanství, získala jej zatím jen asi dvě procenta této etnické skupiny.

Podle různých ruských organizací pro lidská práva je mešketským Turkům systematicky odpírán přístup ke vzdělání, lékařskému ošetření, zaměstnání a dokonce i pasu. Členové této etnické skupiny jsou trvale vystavováni útlaku ze strany ruských úřadů, píše se v moskevských Timesech. Spojené státy nyní uvažují o založení resocializačního programu pro mešketské Turky. Mnoho z nich ale odmítá odjezd do Spojených států, chtějí bojovat o uznání občanství v Krasnodarsku. Místní úřady naopak neoficálně prohlašují, že odchod Turků by jim nebyl proti mysli. Menší etnický konflikt by mohl rozpoutat velký problém v diplomatických vztazích Ruska a USA. Jak prohlásil Vladimir Lysenko, šéf komise pro regionální záležitosti Ruska, je přístup Američanů nepřijatelným vměšováním do vnitrostátních záležitostí, píšou The Moscow Times.

Kanadský list The National Post se také zabývá otázkou migrantů. Po 11. Září 2001 měly Spojené státy snahu kontrolovat hranice se svým severním sousedem. Katastrofální ekonomické následky, které by uzavření hranic mělo, přinutilo Kanadu zamyslet se nad svou migrační politikou. Ukazuje se, že přes šedesát procent přistěhovalců do Kanady přichází z ekonomických důvodů, zatímco v USA jich je pouhých sedmnáct procent. Ostatní jsou sponzorování blízkými, které v zemi mají.

Tento nepoměr se výrazně promítá do kanadské ekonomiky. Kanada se proto rozhodla založit několik podpůrných programů pro zahraniční pracovníky. Ty vzniknou na základě spolupráce odborových organizací, průmyslových sektorů i zaměstnavatelů - soukromníků. Jedním z hlavních programů je nabídka získání kanadského občanství po uplynutí určité doby práce. Ta se výrazně zkrátí, pokud bude cizinec ochoten pracovat na nerozvinutém venkově. Taková péče o zahraniční pracovníky nebude jednoduchá, ale pokud se podaří ji zavést, bude kanadský systém naprosto unikátní, píše National Post.

Jan Šmíd, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme