Zahraniční tisk o prodeji amerických raket Tchajwanu

Čína protestuje proti prodeji amerických raket Tchajwanu. Britský tisk si všímá únosů cizinců v Etiopii. Zahraniční média se také věnují pěvecké soutěži Eurovision Song Contest. Švýcarští vojáci ztratili směr a ocitli se v Lichtenštejnsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Spojené státy chtějí prodat Tchajwanu na 600 raket. Čína ostře protestuje a žádá zrušení kontraktu v hodnotě přes 400 miliónů dolarů. Peking totiž považuje Tchajwan za svou odštěpeneckou provincii, kterou chce v případě vyhlášení formální nezávislosti připojit i silou. Jak vnímá celý problém tchajwanský tisk, to zjišťoval zpravodaj Českého rozhlasu v Číně Robert Mikoláš.

Jak píše list Taipei Times, prodej raket pro letouny F-16, které tvoří páteř tchajwanského letectva, bude, pokud se uskuteční, největším v posledních letech a znamená výrazné posílení země pro případ vzdušného útoku ze strany Číny. Ke kontraktu má dojít i přes určité jiskření mezi Tajpejí a Washingtonem, protože tchajwanský parlament dosud neschválil nákup modernizovaných F-16.

Kritika Číny je navíc podle deníku nemístná, protože Peking každoročně rozmisťuje na svém pobřeží na 50 nových střel mířících na Tchajwan. Málo se prý také ví, že Spojené státy souhlasily s prodejem raket Tchajwanu až poté, co Čína získá moderní ruské střely vzduch-vzduch typu AA12. Jde prostě o nutnou obranu proti případnému útoku, americké rakety totiž mohou zničit nízko se pohybující cíle, mají dosah 48 km a dosahují čtyřikrát větší rychlosti než zvuk, uvádí Taipei Times.

Britské listy se zabývají únosem cizinců, kteří zmizeli na severu Etiopie. Mezi pohřešovanými lidmi jsou i Britové. "Podle nejnovějších informací bylo uneseno 18 lidí, mezi nimi byli Francouzi a Britové a možná i další lidé včetně Etiopanů. Unesení Britové pracovali na britském velvyslanectví v Addis Abebě nebo byli jejich příbuznými," informují britské Timesy. "Došlo pravděpodobně ke dvěma únosům - dvě skupiny turistů zmizely během cesty do odlehlého regionu Afar. Právě zde se skrývají malé povstalecké skupiny, které v 90. letech bojovaly za nezávislost Afaru.

Unesení Britové cestovali oblastí, aby spatřili staré solné doly v Dalolu, jedno z nejnižších a nejteplejších míst na zemi. Také skupinka unesených Francouzů cestovala v konvoji. Jejich výlet organizovala firma specializující se na výlety v tomto regionu. Zatím se k únosu nikdo nepřihlásil. Nicméně odborníci poukazují na Eritreu, s níž svedla Etiopie v minulém desetiletí dva těžké boje o hraniční území," doplňuje deník.

"Oblast pouště Danakil je považována za nebezpečné místo dokonce i mezi samotnými Etiopany," tvrdí další britský deník Guardian. "Afarové, kteří tady žijí, jsou velmi nepřátelští a oblast hranice s Eritreou je místem častých konfliktů," píše deník. "Jedinými návštěvníky této oblasti jsou vojáci, horníci ze solných dolů a také turisté, které míří za nebezpečím ale také krásami pouště. Jejich počet v současné době roste, což zvyšuje nebezpečí únosů. V oblasti jsou totiž stále aktivní ozbrojené skupinky vzbouřenců," konstatuje Guardian.

Zahraniční deníky se věnují také pěvecké soutěži Eurivision Song Contest. Té se letos účastní 42 států, vůbec poprvé soutěží i Česká republiky. Finále sledované soutěže, která v minulosti stvořila hvězdy typu ABBA nebo Celine Dion, se uskuteční 12. května v Helsinkách. Momentálně se o soutěži hodně mluví v souvislosti s možným vyloučením jednoho účastníka - Izraele. Pořadatelé se totiž obávají vítěze izraelské části soutěže, jehož vítězná píseň prý nese "nevhodné politické poselství". Více už z britského listu Independent. "Push the Button" je píseň jedné z nejoblíbenějších izraelských kapel Teapack. Právě ta přesvědčivě vyhrála národní kolo soutěže, které v Izraeli proběhlo ve středu a postoupila do květnového finále v Helsinkách," píše Independent. "Jenže podle pořadatelů je text písně nevhodný. Text písně je v angličtině, francouzštině a hebrejštině, a podle některých interpretací je o strachu z íránského útoku a také úderu palestinských ozbrojenců. Pořadatelům soutěže Eurovision se píseň ani trochu nelíbí, usilují o politickou neutralitu soutěže a zvažují vyloučení účasti Izraele," dodává britský Independent.

Izraelský deník Haarec s postojem pořadatelů nesouhlasí. Podle něj se ve sporné písni hovoří o obavách z jaderné války. "Píseň nepřímo hovoří o strachu z íránského vůdce Mahmúda Ahmadinežáda," souhlasí deník, který rozhodně popírá, že by skupina Teapack v písni nějak kritizovala Palestince.

Švýcarsko provedlo invazi do Lichtenštejnska. Naštěstí se nejednalo o nepřátelský útok, ale o nedopatření. Více už ze švýcarského listu Blick. "Švýcarská armáda rozhodně není proslulá žádnými vojenskými výpravami, země přísně dodržuje svoji neutralitu, ovšem teď se jí podařil skutečně povedený kousek," píše list. "170 vojáků pěšího pluku přešlo přes neoznačenou hranici a proniklo více než jeden a půl kilometru do lichtenštejnského knížectví. S tím se Švýcarsko dělí o východní hranici. Incident se odehrál ve čtvrtek," upřesňuje list, který dodává, že vojáci byli sice ozbrojení, ale bez munice.

"Když si uvědomili svůj orientační omyl, rychle se vrátili zpátky. Z incidentu prý nebude Lichtenštejnsko vyvozovat žádné důsledky," ubezpečuje deník a dodává: "Pokud by se švýcarští vojáci skutečně rozhodli anektovat Lichtenštejnsko, byla by to pro ně snadná výhra. Země má zhruba 34 tisíc obyvatel a nemá žádnou armádu," tolik ze švýcarského Blicku.

David Koubek, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme