Zahraniční tisk o prohře Španělů

Zahraniční noviny dnes píší o Evropské unii a imigraci, Německu a agrární reformě, Egypt podle nich hodlá vyrábět jaderné zbraně a naráží i na španělskou fotbalovou prohru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Evropští představitelé jednali na summitu ve španělské Seville o tématu, které se ještě před několika měsíci označovalo za doménu pravicového extrémismu - o nelegální imigraci. Podle rakouské Die Presse došlo k převrácení logiky: Dříve byl někdo vydáván za pravicového populistu, protože bojoval proti imigraci. Teď se říká, že je boj proti přistěhovalectví nutný k tomu, aby toto pole nezůstalo napospas takzvaným pravicovým populistům. Přísná opatření proti přistěhovalectví se náhle stávají klíčovým tématem téměř všech evropských zemí. Přiznává se, že imigrace v uplynulých letech vedla k vytváření ghett. A ta ke společenské stabilitě nijak nepřispěla.

Nyní, a ne až v roce 2006, je poslední příležitost zastavit šílenství zemědělských subvencí, soudí německý list Die Welt. Německé příspěvky do kasy Evropské unie se zvyšují už několik let. Toto břemeno bude dále narůstat, pokud v příštím roce vstoupí do Unie půl tuctu nových členů. Kdo chce čekat s reformou až do rozšíření, už ji ve skutečnosti pohřbil. Edmund Stoiber ve svém volebním programu vychází z toho, že do roku 2006 žádnou agrární reformu nepřipustí - sedlákům ku prospěchu, německým pokladnám ke škodě. Pokud by stál o refomu kancléř Schröder, měl tento bod předložit na evropském summitu v Seville, a až poté před širokým domácím publikem. Je však cítit, že kancléř chce být v září znovu zvolen. Oprávněný německý zájem obětoval kvůli několika hlasům v souboji s Edmundem Stoiberem. Inu, je přeci volební boj.

Egypt se aktivně připravuje na výrobu atomových zbraní, tvrdí Die Welt v jiném článku a odvolává se přitom na západní tajné služby. Egypt těží uran na Sinajském poloostrově a s pomocí Číny se ho snaží obohatit a získat řízené střely dlouhého doletu. Káhira jakékoli jaderné vojenské projekty popírá. Mezinárodní agentura pro atomovou energii se sídlem ve Vídni listu potvrdila, že o podobném vývoji zbraní nemá informace. Egyptský prezident Husní Mubarak ale při své poslední oficiální návštěvě Číny v lednu 2002 podepsal bilaterální dohodu o spolupráci na "mírovém použití jaderné energie". Mubarak už dlouho zdůrazňuje, že pro rovnováhu na Blízkém východě je třeba odstrašující egyptská vojenská moc. Jeho poradci dávali vždy jasně najevo, že je nezbytné disponovat jadernými zbraněmi.

Španělský tisk se rozčiluje nad vyřazením španělských fotbalistů z mistrovství světa a za hlavního viníka neúspěchu označuje rozhodčí. Egypťan Gaman Gandúr a jeho dva asistenti neuznali tři góly v korejské síti, což španělská média považují za zlodějnu. "Loupež za bílého dne," uvedl sportovní deník Marca na své internetové stránce poté, co Španělé prohráli s Korejci 3:5 na penalty. "Fotbal dnes na šampionátu utrpěl osudnou ránu, je to největší skandál, který kdy rozpoutalo špatné rozhodování," dodal. Gandúr a jeho asistenti Tomusange z Ugandy a Ragoonath z Trinidadu budou podle deníku navždy spojeni s největší ostudou šampionátu. "Španělé si zasloužili vyhrát, ale sbor rozhodčích jim to nedovolil. Gandúr byl naším největším nepřítelem," uvedl list Mundo Deportivo.

Jana Ulbrychová, Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme