Zahraniční tisk o projevu nového papeže

Reakce médií na nedělní projev nového papeže. Dění v Iráku očima arabských novin. Brusel volá po omezení dovozu levného čínského textilu. Americký seriál Simpsonovi slaví sedmnáctileté výročí. To jsou některá z témat pondělního výběru ze zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Papež Benedikt XVI. se včera slavnostně ujal úřadu. Milióny věřících s napětím očekávaly jeho první promluvu. Světové deníky dnes samozřejmě přinášejí reakce na papežův projev. Papež hned na úvod prohlásil, že jeho promluva nebude žádným "vládním prohlášením", a tak se jeho neobyčejně dlouhá řeč nesla spíše ve spirituálním a teologickém duchu, myslí si německý list Tagesspiegel.

Slovenská Národná Obroda si všímá, že papež ve svém projevu věnoval pozornost také žurnalistům. Poděkoval jim za informování o dění ve Vatikánu v minulých týdnech. Dále je vybídl, aby ke své práci přistupovali zodpovědně a pokračovali v upřímné snaze o hledání pravdy. Novináři by ovšem podle papežových slov měli vždy dbát na etickou zodpovědnost a při své práci ctít a chránit práva každé lidské osobnosti, uvádí Národná Obroda

Celoarabské respektované noviny Al hajád se zabývají snahami neznámých ozbrojenců vyvolat nenávist mezi sunitskými a šíítskými muslimy v Iráku. Z deníku cituje náš zpravodaj v oblasti blízkého východu Jaromír Janev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Janev cituje z arabského tisku

Brusel volá po omezení dovozu levného čínského oblečení. Jak informuje britský deník Financial Times, Evropská komise včera zveřejnila údaje, podle nichž se jen za první čtvrtletí zvedl dovoz některých druhů čínského textilu až o 500 procent, celkem se dovezlo zboží za více než miliardu eur. Evropská unie se však zatím nedokáže shodnout, jaké kroky má proti tomuto trendu podniknout.

K největším kritikům levného čínského dovozu patří Itálie a Francie. Její premiér Raffarin volá po ochraně pracovníků evropských textilek a navrhuje zavést proti čínskému obchodu sankce. Před tím však varuje evropský komisař pro obchod Petr Mandelson. Obává se, že by sankce mohly způsobit neshody s Čínou, která je jedním z největších obchodních parterů Evropské unie. Navíc by sankce mohly způsobit bumerangový efekt a poškodit zájmy evropských podniků, které investují v čínských textilkách, dodává Financial Times.

International Herald Tribune si vzal na mušku oblíbený americký seriál Simpsonovi. Minulý týden se totiž vysílal jubilejní tři sta padesátý díl. Na obrazovkách se seriál objevuje už 17 let. Jak dlouho jej dokáží autoři vyrábět? ptá se list. Kdybyste chtěli v zájmu vědy shlédnout všechny epizody seriálu Simpsonovi, tak byste se museli na 350 půlhodinových dílů dívat více než týden, píše deník a dodává: Samozřejmě beze spánku.

Ovšem pokud byste se to přece jen pokusili, zjistili byste, že se seriál od svého počátku příliš nezměnil. Tedy alespoň charaktery kreslených postaviček nebo provinční atmosféra městečka Springfield. Ovšem tvůrčí tým se oproti prvním dílům trochu rozrostl, pokračuje deník. Dnes na vtipech, které se v seriálu objevují, pracuje zhruba 20 spisovatelů. Matt Groening, původní autor seriálu, odhaduje, že se Simpsonovi budou objevovat na televizní obrazovce minimálně dalších sedmnáct let. Není důvod mu nevěřit, dodává Interantional Herald Tribune. Vždyť seriál vydělá stanici Fox každý týden milióny dolarů.

Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme