Zahraniční tisk o protestech proti zákoníku práce ve Francii

Francouzské deníky o protestech proti novele zákoníku práce. Předvolební kampaň v Izraeli přeřadila na vyšší rychlost. Sociální nerovnosti mezi muži a ženami stále přetrvávají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Francouzské deníky se věnují protestům proti novému způsobu zaměstnávání mladých lidí. Vláda prosazuje nový typ pracovní smlouvy, která má usnadnit přijímání mladých lidí do práce, zároveň ale může být kontrakt během dvou let rozvázán bez udání důvodu.

Francouzský list Liberation v této souvislosti kritizuje premiéra Dominique de Villepina za to, že není schopen vést o problému širší dialog. Deník odmítá tvrzení, že demonstranti jsou manipulováni levicí a odborovými svazy.

Mladí lidé si totiž dokážou sami vyvodit, že takzvaná první zaměstnanecká smlouva uzákoní jen nestálost pracovního místa pro všechny lidi mladší 26 let. Mnoho mladých lidí proto vyšlo do ulic, aby bránili svou budoucnost, myslí si Liberation.

Podle dalšího francouzského listu Le Monde je debata o novém způsobu zaměstnávání mladých lidí prvním skutečným testem pro premiéra Dominique de Villepina. Téměř všichni premiérovi předchůdci se svými záměry ztroskotali, jakmile byly protesty v ulicích příliš silné, myslí si deník.

Nedávný průzkum veřejného mínění navíc ukázal, že tři čtvrtiny lidí mezi osmnácti a pětadvaceti lety jsou přesvědčeny, že nová opatření skutečně zvýši nejistotu na trhu práce mladých lidí, konstatuje francouzský list Le Monde.

Italské deníky se dnes opět zabývají mafií. Včera bylo zatčeno 18 lidí na Sicílii, v Římě, Modeně a Ravenně. Jsou obviněni z korupce a spolupráce s podsvětím. Italský tisk poukazuje zejména na spojení mezi mafiány a politiky. Novinami v Itálii listovala tamní spolupracovnice Radiožurnálu Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi cituje z italského tisku

Volební kampaň v Izraeli přeřadila na vyšší rychlost, píše International Herald Tribune ve svém dnešním komentáři. Izraelské parlamentní volby se konají 28. března, tedy za necelé tři týdny. Kampaň oficiálně začala včera a hned její první den naznačuje, že bude velmi ostrá, soudí list.

Úřadující premiér a lídr nové strany Vpřed Ehud Olmert byl přejmenován na "Smolmert-a", což je v hebrejštině zkomolenina pro umírněného levičáka. Bývalý premiér a šéf strany Likud Benjamin Netanjahu je zase vykreslován jako úskočný, vypasený, nedůvěryhodný Bibi. Tak vypadá kampaň tři týdny před volbami.

Kvůli nemoci Ariela Šarona začaly předvolební boje velice mírně, teď to strany v útočnosti očividně dohánějí. Nad všemi třenicemi se pak vznáší stín Ariela Šarona, který už od ledna leží v nemocnici v hlubokém kómatu. Zpočátku to vypadalo, že jeho strana Vpřed vedená nyní Ehudem Olmertem bude mít vítězství jisté. Ovšem chybné kroky po vítězství Hamasu v Palestině a také korupční skandály kolem Šaronova syna jednoznačné šance Kadimy na vítězství snižují, konstatuje International Herald Tribune.

Na osmého března připadá Mezinárodní den žen. Svátek, kterému položily základy ženy demonstrující za volební právo a lepší životní podmínky, připomínají i některé zahraniční deníky. Britský list Independent uvedl první stránku dnešního vydání velkým titulkem "Takový je tvůj život (pokud jsi ženou)", pod kterým statisticky shrnuje některé rozdíly mezi postavením muže a ženy ve světě:

Pouhé jedno procento půdy patří ženám, uvádí například britský list. Sedmdesát procent z více než miliardy lidí žijících v chudobě jsou ženy a děti a stejné procento ze všech negramotných lidí ve světě také tvoří ženy. Naopak ženy drží pouhou pětinu všech světových manažerských postů.

Ještě menší číslo je to v případě vedení státu - pouze 12 zemí má v čele ženu. Muži jednoznačně vedou například i ve filmovém průmyslu: v roce 2004 devět z deseti filmů režírovali muži. Zajímavý je také údaj o příjmech. V případě Británie si ženy v plném pracovním úvazku vydělají průměrně o 17 procent méně než muži, uzavírá The Independent.

Martin Drtina, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme