Zahraniční tisk o protiamerické koalici a válce v Iráku

The Washington Post se věnují takzvané ose Paříž - Berlín - Moskva. Máme tady další nevítanou německo-ruskou koalici, píše list. Mírový pakt, který tyto země podepsaly ve Francii za přítomnosti Jacquesa Chiraka, nápadně připomíná mnichovskou dohodu. A stejně jako tehdy představuje spojenectví evropských mocností reálnou hrozbu pro světovou bezpečnost, domnívá se deník.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Česká republika, jedna z osmnácti statečných, by o mocenských ambicích Ruska mohla vyprávět. Proto se teď stala součástí společenství, jemuž leží na srdci svoboda a právo, píše se v americkém deníku Washington Post.

Turci teď předvádějí podivné politické přemety, píše jiný americký list, New York Times.

Proislámská vláda Recepa Erdogana udělala z oddaného amerického spojence jejího největšího nepřítele. Turecko nejdřív spolupracovalo se Spojenými státy. Tohle divadélko ale brzy ukončili a spolehli se na ochranu Němců. Jejich chabé vysvětlení, že se bojí separatistických tendencí Kurdů, neobstojí. Je jasné, že jim jde jen o ropu. Zdá se, že byl Erdogan před válkou mylně informován, že Američané bez turecké pomoci Bagdád nedobudou. Prezident Bush má ale teď pro Turky jasný vzkaz: V severním Iráku vás nechceme! Dodávají newyorské Timesy.

Odvysílání záběrů zabitých a zajatých amerických vojáků v irácké televizi je téma, které dominuje titulním stránkám britských novin. Všechny listy referují také o zostření bojů. Dnes jimi listoval spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kocourek: Britské listy o válce

Japoský list Asahi Šimbun informuje o záměru japonské vlády podpořit poválečný Irák. Pro rekonstrukci zničeného Blízkého východu vyčlenili Japonci desítky miliard jenů (přes osmdesát milionů amerických dolarů). Pomoc japonské vlády se neomezí jen na Irák, několik stovek milionů chce poskytnout i Jordánsku a Pákistánu.

Je vidět, že administrativě záleží na mírovém procesu na Blízkém východě, i když se nezapojí do ozbrojeného konfliktu, komentuje s uspokojením japonský Asahi Šimbun.

Z vojenského hlediska začali Američané válku velmi netakticky, píše ruský deník The Moscow Times.

První letecký útok má být ničivý, aby se zlomil psychologický odpor napadené země. Místo toho Američané svým náletem povzbudili irácké jednotky k akci. Nemít proti sobě tak neschopného protivníka, jakým je Saddám Husajn, mohl Bushův přehmat skončit všelijak. Bagdád teď sice tlačí Američany do ofenzívy. Američané jsou schopni vyhrát válku nad jakoukoliv armádou bez větších ztrát na životech. Uvědomění si tohoto faktu teď pořádně zamotalo hlavy ruským generálům, dodávají jízlivě Moscow Times.

Velká dávka novinářů válce - to je titulek, pod kterým píše belgický Le Soir o obětech, které během prvních dnů konfliktu přinesli žurnalisté. Jak připomíná z Bruselu zpravodajka Českého rozhlasu Pavla Kvapilová, australský kameraman zemřel na severu země. Mrtví jsou pravděpodobně i známí britský válečný korespondent Terry Lloyd a jeho dva kolegové z televizního štábu.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Kvapilová: Le Soir o novinářích ve válce

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme