Zahraniční tisk o protiraketové obraně USA

Americký protiraketový deštník - to je i dnes jedno z hlavních témat zahraničních novin. Srbské deníky obšírně píší o procesu s osobami obžalovanými z vraždy srbského premiéra Zorana Djindjiče. Hongkongský list The Standard zaznamenal, že Číňané si dělají vrásky z toho, že si příliš nerozumí s Araby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Václav Klaus se v pátek v Moskvě sešel se svým protějškem Vladimirem Putinem. Česká delegace má sice v Rusku především posílit vzájemné obchodní vazby, tématem rozhovoru obou prezidentů byla ale ožehavá otázka amerických protiraketových základen ve střední Evropě.

Podívejme se na jeden z ruských komentářů. "Schůzka českého prezidenta Klause a Vladimira Putina nepřinesla v této otázce žádný posun," míní ruský list Moscow Times. Deník ale zdůrazňuje, že Putin ve svém jednoznačném postoji ještě přitvrdil, zatímco jeho český protějšek antiradar na území České republiky obhajuje.

List také připomíná, že Rusko už delší dobu s nelibostí sleduje, jak někteří členové NATO otálejí s ratifikací Smlouvy o konvenčních silách v Evropě. "Tato nespokojenost by mohla vést z ruské strany až k ignorování dalších důležitých dohod. To by sice nevedlo k další studené válce, ale určitě by to pro evropský kontinent znamenalo snížení geopolitické stability," uzavírá ruský list Moscow Times.

Otázky amerického protiraketového deštníku v Evropě se dotýká také rozhovor s Václavem Havlem, který přináší německý deník Süddeutsche Zeitung. Havel se vyslovuje pro tento projekt a obhajuje také úzkou spolupráci se Spojenými státy. "Je to vždycky dobré, když je Amerika v Evropě trošičku upevněná," řekl Havel německým novinářům. Bývalý český prezident také připomíná pomoc Američanů ve světových válkách, které zasáhly Evropu a dodává: "Největším nebezpečím pro Evropu je Evropa sama."

Všechny srbské noviny píší o procesu proti osobám obžalovaným z vraždy srbského premiéra Zorana Djindjiče. Včera totiž hlavní obviněný, Milorad Ulemek zvaný Legija dočetl závěrečnou řeč a během května se čeká rozsudek.

Obžalovaní měli premiéra zastřelit v březnu před čtyřmi lety u vchodu do úřadu vlády. Srbsko tehdy přišlo o demokratického a prozápadního politika.Už jen obsah závěrečné řeči obžalovaného vzbudil v médiích a na zpravodajských serverech vzrušenou debatu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Média na Balkáně sleduje tamní zpravodaj ČRo Martin Ježek

Číňané si dělají vrásky z toho, že si příliš nerozumí s Araby. Většina Arabů je prý dokonce přesvědčena, že je Čína nebezpečná. Číňany to trápí hlavně kvůli obchodu, protože kvůli neznalosti a nedůvěře unikají Číně zakázky. Podle hongkongského listu The Standard byla tomuto tématu v Číně věnována i konference.

"Zjistilo se, že Arabové nemají valné povědomí o čínské kultuře a neví, jak vlastně v tak veliké zemi obchodovat. Přitom obchodní potenciál je mnohem větší, než jaký se v současnosti využívá," upozorňuje deník. "Blízký východ, a především jeho ropu, potřebuje čínský rychle se rozvíjející průmysl víc, než si připouští," uzavírá list The Standard.

David Koubek, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme