Zahraniční tisk o průvodcích washingtonským Kapitolem

Americký deník Washington Post upozorňuje, že možná zanikne jedna z pamětihodností Kapitolu, tedy sídla amerického Kongresu. Ke konci se totiž chýlí éra, kdy turisty provázeli jeho chodbami zaměstnanci. Nahradit je mají profesionální průvodci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Po budově Kongresu provázeli turisty tamní zaměstnanci. Jak píše deník Washington Post, jejich výklad mnohdy přeháněl, zkrášloval nebo se snažil prostě pobavit. To přísnou budovu Kongresu návštěvníkům zlidšťovalo. Ale teď je s touto tradicí konec, upozorňuje s dávkou rozhořčení deník. "V listopadu příštího roku se otevře nové návštěvnické centrum. Jeho architekt navrhl, aby roli průvodci převzali profesionálové. Návštěvníci ve skupinách po čtyřiceti osobách nejprve shlédnou videozáznam a poté dostanou sluchátka. Prý z bezpečnostních důvodů a také proto, aby z výkladu odpadly mýty a zavádějící informace. Navrhované změny natolik podráždily poslance, že 148 z nich, republikánů a i demokratů, sepsali protestní dopis s názvem - nechte kongresové túry Kongresem našim zaměstnancům," píše Washington Post.

Belgický list Le Soir dnes otiskuje rozhovor s pilotem belgické národnosti vězněným v Čadu kvůli údajnému pokusu o únos stovky afrických dětí. Francouzská humanitární organizace Zoenina archa měla do Evropy evakuovat sirotky ze súdánské oblasti Dárfúr. Namísto toho se podle čadských úřadů snažila odvléct místní děti, které měly rodiny a vůbec ze Súdánu nepocházely. Do belgických novin se začetl bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka:

"Jsem nevinný a dokážu to," tvrdí v titulku 74letý belgický pilot Jacques Wilmart. V rozhovoru pro Le Soir, který poskytl včera večer po telefonu, dále uvádí, že nepodnikl nic trestuhodného v Čadu, ani v Belgii, Francii nebo jiné zemi. Byl prý pověřen humanitární misí v táborech u hranic Čadu se súdánskou oblastí Dárfúr. Organizace, pro kterou misi podnikl, byla podle jeho slov řádně registrovaná a uznaná jak místními tak mezinárodními úřady. Když se ho list Le Soir zeptal, co si myslí o lidech řídících Zoeninu archu, která celou akci vedla, měl pro ně belgický pilot jen slova obdivu. V žádném případě to nejsou podle Jacquese Wilmarta amatéři, jak se psalo ve francouzském a mezinárodním tisku. Sám belgický pilot z vězení říká, že ničeho nelituje a že nespáchal nic nezákonného

Spojené státy jsou jednou z mála zemí, které neratifikovaly mezinárodní konvenci o moři. Proti se staví několik senátorů, kteří ji považují za ohrožení americké svrchovanosti a za překážku v boji s terorismem.

Deník Science Christian Monitor upozorňuje, že další odklad ratifikace může přijít Ameriku draho. Zejména v době globálního oteplování, které odkrývá nerostné bohatství obou pólů. Spojené státy se mohou opozdit za Ruskem a Čínou. "Globální oteplování dělá ratifikaci naléhavou. Polární ledové čepičky tají a ostatní národy se hrnou kupředu, aby si zajistily právo na arktická pole a na ložiska plynu a ropy. Pokud bude stát Washington stranou smlouvy, pak se může stát, že nebude moci do věcí mluvit a to zejména v oblastech, které leží mimo Aljašku," píše Science Christian Monitor.

Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme