Zahraniční tisk o prvním vítězství Čechů na Euru

Prvnímu vítězství Čechů na fotbalovém Euru, nákupu nových bitevníků pro německou armádu a irskému svátku Bloomsday se věnuje dnešní výběr ze zahraničních listů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Jak hodnotí večerní utkání evropského fotbalového mistrovství Lotyšska s naší reprezentací největší tamní list Diena, prozrazuje zpravodaj Petr Voldán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Voldán cituje z lotyšského tisku

Lotyšský premiér slíbil obarvit si hlavu na zeleno, pokud se národní tým dostane do čtvrtfinále. Po včerejším zásahu Čechů asi tento ekologický politik sprej nevytáhne, popichuje Guardian. Bruckner zázračně zachránil svůj tým doslova nad propastí. Ještě dvacet minut před koncem to vypadalo, že Češi utrpí další ostudnou porážku. V tu chvíli nejspíš v Rize domlouvali schůzku s holičem. Pak ale Milan Baroš a Marek Heinz přispěli k vítězství, které zlomilo Lotyšům srdce.

Bylo to ale upocené vítězství. Lotyšské obraně nelze nic vytknout, zato Češi se budou muset zlepšit. Málokterá akce totiž skončila úspěchem. Poborský, Rosický i Bolf často promarnili svou šanci. Zato Nedvěd byl ve formě. Češi se tak vyhnuli obávanému Holandsku a Německu. Lotyšsko může být na svůj úspěch hrdé. Jeho premiér ale může na nový účes zapomenout. Píše se v dnešním Guardianu.

Nákup nových bitevníků pro německé ozbrojené síly se dnes znovu dostává na titulní stránky novin. Vládu se totiž překvapivě rozhodla podpořit v jejích dozbrojovacích iniciativách pravicová opozice. Pokračuje zpravodaj Českého rozhlasu ve Spolkové republice David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavský cituje z německého tisku

Letošní oslavy takzvaného dne Bloomsday v Irsku budou mít slavnostní příchuť. Je to totiž přesně sto let, kdy se Leopold Bloom vydal na svou cestu Dublinem. Informuje Irish Indpendent. Téměř národní irský svátek připomíná hrdinu románu Jamese Joyce Odysseus. Díky jeho hlavnímu hrdinovi Leopoldu Bloomovi je teď šestnáctý červen nejoslavovanějším dnem ve světové literatuře. Osud muže, který nikdy neexistoval se dokázal vrýt do myslí čtenářů po celém světě. Taková je síla umění jeho autora.

To ale samo o sobě oblíbenost Bloomsday nevysvětluje. Prsty v tom mají taky cestovní agentury, protože turismus je jedním z hnacích motorů svátku. I když je otázka, zda by si turisté bez péče agentur Bloomsday vůbec všimli. Svou roli bez pochyby hraje to, že žádné město na světě není tak spojeno se svým literárním hrdinou Španělsko nemá den Dona Quijota, Londýn neslaví den Davida Copperfielda. Je přitom zajímavé, že Odyssea málokdo četl. Je to těžko pochopitelná kniha. A možná právě proto by se na jejího autora nemělo zapomínat, myslí si irské noviny Irish Independent.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme