Zahraniční tisk o ptačí chřipce ve střední Evropě

Evropa má strach z ptačí chřipky. Nebezpečný virus H5N1 už byl potvrzen v sousedních zemích, Německu a Rakousku, také ve Slovinsku a případy uhynulých ptáků zkoumá i Maďarsko a Slovensko. Americké žaláře pro muslimské teroristy provází smolné období. Ve středu zveřejnila australská televize záběry týrání vězňů v Abú Ghrajb, včera ženevská centrála OSN vydala zprávu o vězení na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě. Poprvé po více než třiceti letech se na filmovém festivalu Berlinale objevil íránský film, píše libanonský deník Daily Star.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Evropa má strach z ptačí chřipky. Nebezpečný virus H5N1 už byl potvrzen v sousedních zemích, Německu a Rakousku, také ve Slovinsku a případy uhynulých ptáků zkoumá i Maďarsko a Slovensko. Stálý veterinární výbor Evropské unie proto včera přijal opatření, která by měla preventivně zabránit rozšíření viru z nakažených oblastí, informuje list International Herald Tribune.

Podle obecného pravidla musí být kolem místa výskytu uzavřen prostor v okruhu deseti kilometrů. Drůbež v této ochranné zóně musí být pod střechou, je zakázán její převoz, nesmějí se pořádat výstavy, ani lov divokých ptáků. Vzhledem k tomu, že virus se zřejmě rychle rozšíří do dalších zemí, je Evropská komise připravena přejít k ještě přísnějším opatřením, dodává International Herald Tribune.

Tématu ptačí chřipky se věnuje mimo jiné i slovenská Pravda. Ta zdůrazňuje, že ptačí chřipka se na území Slovenska zatím neobjevila, ačkoliv je velmi blízko. Slovenští veterináři měli podezření na ptačí chřipku v případě uhynulých labutí, testy zatím u žádné z nich virus nezjistily.

Některé testy ale ještě nejsou hotové, upozorňuje slovenský deník. Každý pták totiž musí být testovaný dvakrát. První orientační test se udělá do 24 hodin, druhý trvá sedm dní. Nálezy mrtvých labutí vzbuzují mezi Slováky paniku. Podle ochránců přírody je to ale vzhledem k letošní drsné zimě poměrně častý jev. A labutě jsou nápadné, proto si jich lidé všimnou více než jiných divokých opeřenců, konstatuje slovenská Pravda.

Stát v čele Evropské unie neznamená jen být na politickém výslunní. Tato přechodná funkce nese sebou i velká rizika, například hrozbu teroristických útoků. Toto téma vybrala z rakouského tisku vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová cituje rakouský tisk:

Americké žaláře pro muslimské teroristy provází smolné období. Ve středu zveřejnila australská televize záběry týrání vězňů v Abú Ghrajb, včera ženevská centrála OSN vydala zprávu o vězení na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě. OSN vyzývá v dokumentu Spojené státy, aby Guantánamo uzavřely a zadržované osoby buď odsoudily nebo propustily.

"Zadržovaní vězni nemají přístup ke spravedlivému soudu", cituje severoamerický deník Washington Post padesátičtyřstránkový dokument. Zpráva shrnuje vyšetřování pěti expertů OSN. Ani jeden z nich přitom na základně v Guantánamu nebyl. Spojené státy sice třem expertům nabídly návštěvu věznice, ovšem bez možnosti rozhovoru s vězni, což vyšetřovatelé odmítli.

Generální tajemník OSN po zveřejnění zprávy vyzval Američany, ať věznici neprodleně uzavřou a zadržované postaví před řádný soud. Je ale zajímavé, že se Annan nepostavil za zprávu jako celek. Dokonce uvedl, že nesouhlasí se všemi pasážemi a že to není oficiální zpráva OSN, nýbrž dokument vypracovaný několika nezávislými experty z řad OSN, podotýká Washington Post.

Poprvé po více než třiceti letech se na filmovém festivalu Berlinale objevil íránský film, píše libanonský deník Daily Star. Snímek se jmenuje "Je zima" a vypráví o íránské ženě, jejíž muž se vydal do ciziny hledat práci. Několik měsíců nedostane žena o svém manželovi žádnou zprávu. Usoudí tedy, že je mrtvý, a provdá se za jiného muže.

Ale i ten další zimu odejde za prací do ciziny, poodhaluje libanonský deník zápletku filmu. Snímek je velmi zajímavý nejen svou poetikou, ale také otevřeným pohledem na politiku a postavení ženy v Íránu. Autorem snímku je Rafi Pitts, který v současné době žije ve Francii, dodává libanonský deník Daily Star.

Marie Woodhamsová, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme