Zahraniční tisk o ptačí chřipce

Ptačí chřipka se objevila v Evropské unii. Angela Merkelová oznámila jména kandidátů na posty ministrů v německé vládě. Timesy komentují verdikt Nejvyššího soudu týkající se sporu mezi Bushovou vládou a tabákovým průmyslem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ptačí chřipka obchází Evropou, včera se poprvé objevila v členské zemi Evropské unie, píše například britský deník Financial Times.

Nákaza byla zjištěna na farmě na ostrůvku Inuses, jen pár kilometrů od Turecka, kde se ptačí chřipka objevila už dříve. Řecko už minulý týden zakázalo dovoz drůbežího masa z Turecka a Rumunska, ovšem vzhledem k velké migraci ptáků na Balkánu lze nákaze jen těžko zabránit. Unie teď musí podniknout takové kroky, aby předešla škodám, které rozšíření viru může způsobit.

Británie například vyslala do jihovýchodní Asie experty, kteří by měli hledat cesty, jak zabránit světové pandemii. V prosinci bude na toto téma uspořádána konference v Londýně. Brusel zase naléhá, aby byla z Fondu solidarity uvolněna asi miliarda eur na zajištění dostatku léku proti ptačí chřipce. Nákaza tak bude mít obrovské dopady na unijní rozpočet, upozorňují britské Financial Times.

Také Francie se začíná obávat ptačí chřipky. Lék Tamiflu zmizel z pultů lékáren a v zemi se stále častěji ozývají hlasy požadující konkrétní plán pro případ, kdyby pandemie ptačí chřipky vypukla. Z listu Le Monde cituje zvláštní zpravodaj ve Francii Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd cituje z Le Monde

Německé listy dnes rozebírají nominace na ministerské posty v budoucí německé vládě šéfka CDU Angela Merkelová včera oznámila jména kandidátů za strany unie. V budoucí vládě by měli zasednout zástupci sociálních demokratů, křesťanských demokratů a křesťanskosociální unie. Právě posledně jmenovaní konzervativci asi budou Merkelové v budoucím kabinetu přidělávat vrásky na čele. Vedle šéfa CSU Edmunda Stoibera se na seznam ministrů totiž dostal i Horst Seehofer - jeden z velkých odpůrců Angely Merkelové.

Kancléřka nebude mít lehkou pozici, domnívá se deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Bude mít totiž oponenty ve vlastní unii, a především mezi konzervativci. Ani nemá cenu zdůrazňovat, že sociální demokraté jí na ruku také nepůjdou. Zkrátka a dobře, její koalice může vzít rychlý konec, soudí Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Podobné obavy sdílí také Der Tagesspiegel, ten se ale na věc dívá také z trochu jiné strany: Jednání budoucího kabinetu budou zaručeně velmi živá, předpovídá deník. Před podceňováním budoucí kancléřky ovšem varuje Die Tageszeitung: Mnohem víc, než její předchůdci, je Merkelová schopna unést ponížení a ústrky. Může tak prosadit svoje cíle, zatímco její protivníci budou bojovat proti sobě navzájem.

Newyorské Timesy dnes komentují včerejší verdikt Nejvyššího soudu týkající se sporu mezi Bushovou vládou a tabákovým průmyslem. Administrativa obviňuje tabákové firmy, že založily svůj byznys na falešném tvrzení, že jejich produkty jsou neškodné, vysvětluje deník.

Ve hře je samozřejmě obrovská suma zhruba 280 miliard dolarů, což jsou podle vlády neprávem nabyté zisky tabákových firem. Nejvyšší soud včera tento finanční požadavek vlády zamítl a potvrdil výrok soudu nižší instance. Ten rozhodl, že zákon, kterým chtěla vláda uplatnit požadavek na finanční postih, může být použít pouze jako preventivní prostředek a ne jako nástroj, který postihuje případy z minulosti. Včerejší výsledek znamená obrovské vítězství pro tabákové firmy, jejichž akcie na burze samozřejmě rychle stoupaly a zároveň obrovskou prohru pro Bushovu vládu, uzavírá severoamerický list.

Jiří Hošek, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme