Zahraniční tisk o rakouských volbách

Dnešní zahraniční noviny se věnují incidentu v Tetovu dvakrát jinak, ptají se, co přinese Stockholm, píší o fotbalovém Belfastu a rakouském „zachránci v nouzi“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Makedonské deníky podrobně rozebírají čtvrteční incident v Tetovu, při kterém zastřelili makedonští policisté dva Albánce. Ti byli včera odpoledne pohřbeni. Albánské listy hodnotí tento čin jako vraždu. Makedonské zase jako akci proti terorismu. Dále už z místního tisku cituje náš zpravodaj v Makedonii Robert Mikoláš.

Lucemburský deník Das Luxemburger Wort si všímá dvoudenního summitu Evropské unie ve Stockholmu. Ještě není úplně jasné, zda je Stockholm summitem krizovým, agrárním anebo zaměstnanostním. Výsledek se dozvíme až v noci.

Od neděle bude Švédsko stejně jako Dánsko, Finsko, Norsko a Island používat pravidla Schengenských dohod. Datum bylo stanoveno vzhledem k nastávajícímu období letního času a k letním plánům leteckých společností.

Tím odpadají napříště hraniční kontroly a všichni Seveřané budou připojeni na elektronický Schengenský informační systém, v jehož rámci si budou členské státy vyměňovat pátrací data. Toto opatření by mělo více stmelit jádro integrované Evropy s evropsky méně nadšenými Skandinávci.

Teď se podíváme na stránky irského tisku. Tamní noviny věnují velkou pozornost kvalifikačnímu fotbalovému zápasu týmu České republiky a Severního Irska. Dále cituje náš spolupracovník na britských ostrovech Milan Kocourek.

Vídeňské deníky Die Presse a Der Standard informovaly o iniciativě korutanského hejtmana Jörga Haidera před nedělními zemskými volbami ve Vídni. Přestože sám ve Vídni nekandiduje, jeho portréty „zdobí“ rakouskou metropoli, která má zároveň statut spolkové země. Pro záchranu prestiže Strany Svobodných, která ztrácí sympatie voličů, se Haider prezentoval jako „zachránce v nouzi“.

Haider a další politikové z FPÖ se snažili zmobilizovat své voliče antisemitskými a proticizineckými hesly. Haider například zesměšňoval předsedu vídeňské židovské obce Ariela Muzikanta, že jeho křestní jméno je vlastně názvem známého pracího prostředku.

Jiný kandidát Svobodných sliboval voličům „vyčištění devátého vídeňského okresu od cizinců“ a další, který nakonec musel odstoupit, si pochvaloval, jak se skvěle cítí v Haiderově „hnědé straně“.

Německý týdeník Die Zeit k tomu dodal, že volební kampaň ve Vídni prokázala, že Jörg Haider je nepokrytým zastáncem antisemitismu. V průběhu času vydal ze sebe Haider vše, aby stejně smýšlejícím „zajatcům minulosti“ i novým přívržencům neonacismu v této bažině signalizoval, že u něj jsou ve správných rukou. Tady veškeré ohledy končí. Haider už nezná žádná tabu. S otevřeností, jaká dokonce ani ve Vídni není obvyklá, si opět bere na mušku Židy.

Petra Lazáková, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme