Zahraniční tisk o referendu v Iráku

Irácké referendum o ústavě. Srbové se bojí přenosu ptačí chřipky na své území. Návštěva japonského premiéra v tokijské svatyni Jasukuni. To jsou některá z témat, kterým se věnuje zahraniční tisk.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Výsledky sobotního referenda v Iráku o nové ústavě zatím nejsou známy, ale předpokládá se, že dokument bude přijat. Vyslovila se pro něj totiž většina voličů sunnitské provincie Ninive, která přitom byla považována za jednu ze tří provincií, kde voliči konstituci odmítnou. Saúdskoarabský list Arab News k tomu napsal...

Iráčané se rozhodli pro lepší konec a konkrétnější cíle. Většina z nich chce směřovat spíše kupředu než opačným směrem, a právě to ústava umožňuje. Pokud totiž bude schválena, mohou být ke konci roku uspořádány parlamentní volby.

Pokud ústava neprojde, čeká Irák jen další provizorium a další ztracený rok. Tyto důvody stojí pravděpodobně za vysokou účastí sunnitských obyvatel. Právě sunnité přitom ústavu nejvíc kritizovali. Rozděluje zemi na tři provincie, přičemž menšinovým sunnitům připadne nejchudší střed země, zatímco šiíté a Kurdové si rozdělí oblasti bohaté na ropu. Přijetí ústavy v žádném případě neznamená konec násilí a chaosu v zemi, upozorňuje arabský list. Iráčany čeká ještě velký kus práce, konstatují na závěr saúdskoarabské Arab News.

Hrozící epidemie ptačí chřipky je na stránkách většiny světových listů mimo jiné i těch srbských. Srbové se bojí přenosu viru na své území. Ministerstvo zemědělství sice opakovaně veřejnost uklidňovalo, že nebezpečí není velké, lidé ale mají strach. Během víkendu obyvatelé Bělehradu hlásili četné nálezy mrtvých ptáků, kteří velmi pravděpodobně zemřeli jinak než na ptačí chřipku. Tématu se věnuje i dnešní bělehradský deník Danas. Čte z něj zpravodaj Radiožurnálu v Srbsku Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Ježek cituje z bělehradského deníku

Japonské i jiné zahraniční deníky komentují kontroverzní krok japonského premiéra Koizumiho. Ten dnes ráno navštívil svatyni Jasukuni, symbol japonského militarismu za druhé světové války.

Je to už premiérova pátá návštěva od roku 2001, kdy usedl do premiérského křesla, uvádí japonský list The Japan Times. Šintoistická svatyně v centru Tokia je velmi kontroverzní místo, neboť uctívá válečné zločince. Navíc prezentuje názor, podle kterého Japonsko bylo do války vtaženo Američany. Přestože Koizumi zdůrazňuje, že chrám navštěvuje pouze jako soukromá osoba, jeho jednání vzbuzuje negativní reakce především u sousedních států, uvádějí Japan Times.

Také newyorské Timesy se věnují Koizumiho návštěvě. Podle deníku bude premiérova návštěva šintoistické svatyně znamenat další napětí ve vztazích Japonska s Čínou a Jižní Koreou. Lídři obou zemí žádají, aby Koizumi s touto pochybnou tradicí přestal. Také Japonci jsou v názoru na premiérův krok rozděleni. Bojí se, že si tak jejich země znepřátelí Čínu, významného obchodního partnera. Podle některých premiérova návštěva svatyně odporuje japonské ústavě. Najdou se ovšem i ti, kteří Koizumiho krok schvalují, pokračuje deník.

K těm patří například bývalý tchajwanský prezident Lee Teng-chuej. Podle něj je přirozené a správné, když premiér uctí památku lidí, kteří položili život za svou zemi, píše list New York Times.

Francouzský deník Libération se dnes věnuje zákonu, který nařizuje školám, aby učily studenty o pozitivní roli kolonialismu. Zákon začal platit v únoru letošního roku. Libération o něm říká: Tento zákon je špatný a měl by být co nejdřív zrušen. Kolonialismus přinesl bezpočet zlých a hanebných činů, které by neměly být zatajovány. Školáci mají právo znát pravdu a ne jen zkreslenou část historie. A potomci těch, kteří za francouzského kolonialismu trpěli, zase mají právo požadovat, aby jejich utrpení nikdo nepopíral, soudí francouzský Libération.

Jiří Hošek, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme