Zahraniční tisk o reformě BBC

Světové listy si nadále všímají situace na Ukrajině a rozebírají také plány generálního ředitele BBC na zeštíhlení jejího aparátu. Evropský tisk komentuje zveřejněnou zprávu OECD o vzdělávání v evropských zemích a slovenské noviny informují o skandálu, který provází výměnu šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Americký list Christian Science Monitor se opět věnuje Ukrajině. Odmítá názory, že za kyjevskou oranžovou revolucí stojí americké instituce. To vymysleli úředníci v Moskvě a s pravdou to nemá nic společného, píše list. Stačí se jen podívat o nějakých pět let zpět.

S podobně autoritářskými režimy se potýkaly i jiné evropské země - Slovensko, Srbsko nebo Gruzie. Složitému přerodu napomáhaly nestátní a občanské společnosti. A právě ty jsou podporovány Západem. To ale neznamená, že by západní organizace do ukrajinských voleb zasahovaly.

V ostatních postkomunistických zemích hrála velkou roli média. S těmi je Ukrajina na štíru. Volby sice komentovalo pár elektronických médií, ostatní ale vesměs přinášela jen oficiální prohlášení proruské politické frakce. Jediné informace tak poskytovaly neziskové organizace. A na těch není nic západního. Jen se nechaly inspirovat odvěkou touhou po svobodě. Na Ukrajině za ní právě teď bojují, dodává Christian Science Monitor.

OECD zveřejnila zprávu o vzdělávání v evropských zemích. Dánské noviny si všímají chování dětí ve školách. V posledních letech je chování dětí horší a zdá se, že to způsobuje i horší prospěch, píše Berlingske Tidende. Dokazuje to i fakt, že nejlepších výsledků ve vědomostních testech dosáhly děti ze zemí se zastaralým školským systémem.

S výsledkem španělských studentů není spokojen ani španělský El Pais. Je evidentní, že se tu nevyužívají zdroje a naše školství není efektivní. Samolibost španělského ministra školství, který prohlásil, že vzdělanost je přímo úměrná kultuře a hodnotám společnosti, tak vůbec není na místě, upozorňuje deník.

Od prvních pionýrských vysílání byla BBC určena jenom k tomu, aby rostla, píše britský Daily Telegraph. Donekonečna ale růst nemůže - včera ohlásila zeštíhlení svého aparátu. A to i přesto, že má svou vlastní privátní daň - koncesionářský poplatek.

Jejího šéfa, Marka Thompsona, provází arogance. Vždyť je také skoro nejlépe placeným zaměstnancem veřejných služeb. Vede neuvěřitelných dvacet osm tisíc zaměstnanců. Čtvrtinu pořadů BBC přitom vyrábí na zakázku jiné firmy. Teď musí utáhnout opasek. Ale jen o jednu dírku. Propuštění tisíce zaměstnanců totiž BBC nespasí.

Zrušení koncesionářských poplatků přitom překvapivě brání sami diváci stanice. Přes třicet procent z nich je ochotno nemalý obnos obětovat, když BBC zachová takové kanály, jako je třeba výhradně dětský, na kterém se nepouštějí žádné reklamy. Přesto by měl Mark Thompson jít ještě dál. I veřejnoprávní stanice by totiž měla být výdělečná. Pokud ne, je na místě koncesionářské poplatky redukovat, myslí si Daily Telegraph.

Slovensko má nového šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu - Jána Jasovského. Navrhlo ho HZDS. Výměna na postu se ale neobešla bez skandálu. Současný předseda totiž nechce po 5 letech odejít a hodlá se obrátit na Ústavní soud. Problém dnes komentuje většina slovenských deníků, ze kterých cituje bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová cituje ze slovenských listů

Lyonský arcibiskup hodlá u příležitosti jednoho z nadcházejících náboženských svátků propagovat křesťanství svérázným způsobem. Informuje o tom francouzský list Le Figaro. Církevní hodnostář nechal vytisknout pět set tisíc kopií Nového zákona a žalmů. Ty bude distribuovat ve své diecézi.

List si všímá zejména skutečnosti, že čínská tiskárna, která zakázku provedla, v minulosti produkovala i Maovu Rudou knihu v západních jazycích. Teď se ale specializuje na docela jiné zboží. Letos vytiskla už pět milionů biblí. Čína tak světu dodává texty, skrze které má být spasen. Jak je ta globalizace úžasná! povzdechl si francouzský Le Figaro.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme