Zahraniční tisk o registraci internetové domény .eu

Čínský premiér zavítal na Slovensko. Přes sto tisíc zájemců si už nechalo zaregistrovat internetovou doménu .eu. Výroba ruského automobilu Volha končí. Už čtvrt století uplynulo od tragické smrti Johna Lennona. To jsou některá z témat, kterým se věnuje zahraniční tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Čínský předseda vlády Wen Ťia-pao, kterého dnes čekáme v Praze, přijel už včera v rámci svého evropského turné na Slovensko. Je to historicky první návštěva čínského premiéra od vzniku samostatného Slovenska.

Jak píše slovenský deník SME, premiér Dzurinda i prezident Gašparovič obešli mlčením citlivé téma dodržování lidských práv. Také na tiskové konferenci po jednání byl prostor jen na dvě novinářské otázky, jednu ze slovenské a jednu z čínské strany, a tak na dotaz ohledně lidských práv nezbyl čas. Premiér a prezident zřejmě přenechali toto téma předsedovi Národní rady Pavlu Hrušovskému, který se setká s čínským premiérem dnes ráno, domnívá se slovenský deník SME.

Od včerejšího zahájení registrace evropské internetové domény "eu" vyžilo této možnosti více než sto tisíc zájemců, informuje o tom mimo jiné francouzský deník Le Monde.

Nejvíc žádostí přišlo z Německa, Francie a Nizozemska. Registrace evropské koncovky "eu" je totiž výhodná hned z několika důvodů. Především umožňuje podnikům zdůraznit jejich panevropský dosah. Například holandský květinář, belgický výrobce čokoládových bonbónů nebo francouzský vinař tak dají jasně najevo svým zákazníkům, že jsou schopni dodávat na celý evropský trh.

Dalším důvodem, proč je evropská doména tak populární, je její bezpečnost. Všichni její uživatelé budou chráněni evropskými bezpečnostními normami v tak citlivých oblastech, jako je ochrana soukromí nebo osobních dat, dodává francouzský deník.

Také list La libre Belgique se dnes věnuje tomuto tématu a publikuje seznam dvanáctky nejžádanějších adres. Žádné překvapení se nekonalo, konstatuje belgický deník. Zájem kopíruje světové trendy v oblasti Internetu. Na špičce se s přehledem umístila doména "sex.eu", následovaná adresami z oblasti cestovního ruchu "hotel.eu" a "travel.eu". Na prvních místech najdeme také stránky "jobs.eu", "casino.eu" a "music.eu", dodává belgický list.

Sbohem, Volho. Tak dnes nadepsal svůj redakční komentář deník Izvěstija. Automobil Volha, legenda mezi auty, se totiž přestane vyrábět, tuto krutou pravdu oznámili majitelé firmy GAZ. Komentář Izvěstijí vám nabízí náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Dnes je tomu 25 let od tragické smrti člena legendární skupiny Beatles Johna Lennona. Obsáhle se tomuto tématu věnuje britský deník The Times.

Náš list tehdy informoval o vraždě Johna Lennona zcela revolučním způsobem. Bylo to poprvé, co se smrt rockové hvězdy dostala na jeho titulní stranu - důkaz toho, jak výrazně populární hudba a Beatles zvlášť zasáhli národní kulturu, píší Timesy a pokračují... Tehdy se reportovala fakta, názory, události. Nemělo to obvykle mnoho společného s emocemi a najednou se objevil titulek: "Vlna smutku kolem Lennonovy smrti."

Desetiletí předtím by Timesy nikdy neuvažovaly o tom, že by daly rockovou hvězdu na první stránku bez ohledu na to, jak tragická by byla její smrt, to se ale změnilo a deník považoval za přirozené srovnání smrti Johna Lennona s vraždou Johna Kennedyho, oba představovali aspiraci jedné generace.

Po smrti Lennona se výrazně změnil pohled Británie na Ameriku a New York - vrah opět zmařil lidský život s absurdní jednoduchostí, tak zněl jeden z titulků. A až do doby, než Rudolph Giuliani dramaticky snížil v devadesátých letech kriminalitu, Manhattan představoval pro mnoho Britů místo náhlé, nemilosrdné a iracionální vraždy, ohlíží se za výročím smrti Johna Lennona britský deník The Times.

Jiří Hošek, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme