Zahraniční tisk o rezignaci polského premiéra

Pokud polského premiéra Marczinkiewicze v čele vlády skutečně vystřídá šéf vládnoucí strany Právo a spravedlnost, budou Polsku vládnout dva muži, které od sebe jen stěží rozeznáme, píše Daily Telegraph. Silvio Berlusconi půjde před soud kvůli údajným podvodům ve své mediální společnosti Mediaset. Boj o sňatky homosexuálů se stal velkým celoamerickým ideologickým sporem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Editory evropských novin pochopitelně zaujalo "zemětřesení" na polské politické scéně. Polský premiér Kazimierz Marczinkiewicz včera večer překvapivě oznámil rezignaci, deníky se zabývají tím, co bude dál. Kazimierz Marcinkiewicz, který post polského premiéra zastával od loňského října, totiž včera večer při ohlášení své rezignace naznačil, že by ho mohl vystřídat bratr polského prezidenta Jaroslaw Kaczyński, který je v současné době předsedou vládnoucí strany Právo a spravedlnost.

Jak píše britský list Daily Telegraph, pokud k tomu dojde, budou Polsku vládnout dva muži, které od sebe jen stěží rozeznáme. A to nejen proto, že Jaroslaw Kaczyński je jednovaječným dvojčetem polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Jak deník konstatuje, Jaroslaw Kaczyński má podporu parlamentního klubu strany Právo a spravedlnost a pro mnoho polských občanů by právě on ve funkci premiéra nebyl žádným překvapením.

Listy také komentují zprávu, že někdejší italský premiér Silvio Berlusconi půjde před soud kvůli údajným podvodům ve své mediální společnosti Mediaset. Britský Deník Times si všímá toho, že společně s expremiérem Berlusconim a dalšími obviněnými bude vypovídat před soudem také právník David Mills, odloučený manžel britské ministryně kultury Tessy Jowellové. Dotyční by měli být při soudním řízení vyslýcháni v souvislosti s daňovými podvody, falšováním účetnictví, zpronevěrou a praním špinavých peněz.

Připomeňme, že v případu jde o Berlusconiho soukromou televizní společnost Mediaset a především pak o nákup televizních práv k americkým filmům před rokem 1999, a to prostřednictvím dvou offshore společností, které údajně umožnily daňové úniky ve výši téměř 125 miliard italských lir. David Mills pro Berlusconiho pracoval jako právník po více než dvacet let a dvě takové společnosti pro něj na začátku devadesátých let založil.

A ještě pohled do amerického tisku, který komentuje neúspěchy homosexuálních aktivistů ve snaze prosadit v mnoha státech Unie zákony o registrovaném partnerství. Sňatky homosexuálů totiž nově zamítly také Nejvyšší soudy ve státech New York a Georgia.

Podle deníku Washington Post je neúspěch homosexuálů o to větší, že kromě Georgie prohráli i v jinak liberálním New Yorku. O homosexuální sňatky se vedou soudní pře v několika dalších státech. Homosexuálové nedávno neuspěli také na Aljašce a Havaji.

List New York Times vypočítává, že opravdu legální jsou teď v Americe homosexuální sňatky jen ve státě Massachusetts. Registrované partnerství umožňují státy Connecticut a Vermont. Boj o sňatky homosexuálů se už podle deníků stal velkým celoamerickým ideologickým sporem.

Lenka Kabrhelová, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme