Zahraniční tisk o rezoluci odsuzující zločiny komunismu

Připomínat zločiny komunistických režimů je to nejmenší, co můžeme udělat. Parlamentní volby v Palestině byly bez ohledu na jejich výsledek významným mezníkem a začátkem nové etapy. V Číně se každý den nakazí virem HIV dvě stě lidí. Těmto tématům se věnuje dnešní výběr ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Mají dnes ještě smysl nejrůznější rezoluce, které odsuzují zločiny totalitních komunistických režimů? ptá se dnes slovenský deník SME v souvislosti s rezolucí Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Negativní odpověď by znamenala mávnout rukou nad desítkami milionů lidí zavražděných ve jménu komunistické ideologie, a mlčky tak přejít největší státem posvěcenou krádež majetku v dějinách.

Také by to znamenalo odvrátit se od těch, kteří svými životy dokazovali, co je to lidská důstojnost. Většina komunistických vrahů tomu svému "norimberskému procesu" unikla, částečně se povraždili navzájem, částečně vymřeli. Připomínat jejich zločiny je proto to nejmenší, co můžeme udělat, píše list.

Taková lekce z dějin ale není potřeba jenom na Slovensku. Je nejvyšší čas, aby si i na Západě položili otázku, jestli během studené války ty jejich komunisty, kteří byli často členy koaličních vlád, držela na uzdě vyšší civilizovanost, nebo jestli to spíše bylo poválečné rozdělení sféry vlivu mezi Moskvou a Západem. Ponaučení pro naše západní sousedy spočívá v tom, že pokud by jejich "civilizovaní" komunisté opravdu začali prosazovat svoje programy, skončilo by to podobně jako v zemích za železnou oponou.

To, že proti rezoluci Parlamentního shromáždění Rady Evropy o komunistických zločinech protestují právě komunisté, je pochopitelné. To, že při této příležitosti o kolektivní vině a o tom, že se nedá srovnávat komunismus za Stalina a za Gorbačova, mudruje člen Slovenské demokratické a křesťanské unie Jozef Banáš, je typické, závěrem píše deník SME.

Bez ohledu na výsledky včerejších parlamentních voleb v Palestině to byl významný mezník a začátek nové etapy. Ztratí Palestinci novou příležitost tak jako při posledních volbách? ptá se dnešní vydání celoarabského listu Aš šarkul ausat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje z něj náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev

Kanadský deník The National Post se vrací ke zprávě o současném stavu AIDS v Číně, kterou včera jako společný projekt zveřejnilo čínské ministerstvo zdravotnictví, Světová zdravotnická organizace a zvláštní výbor Organizace spojených národů. Podle zprávy je situace v Číně velmi vážná. Každý den se totiž virem HIV nakazí dvě stě lidí.

V loňském roce tak v zemi přibylo sedmdesát tisíc nových případů onemocnění virem HIV. Celkem se v Číně nakazilo už 650 000 lidí a přes 25 000 lidí této nemoci v loňském roce podlehlo. Většina nových případů se objevuje u drogově závislých a u sexuálních pracovnic. Nejčastějším zdrojem nákazy je nechráněný sexuální styk, informuje list.

Soňa Marešová, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme