Zahraniční tisk o riziku nové války na Balkáně

Riziko nové balkánské války dominuje komentářům světového tisku. Podíváme se také do Francie po komunálních volbách a do Číny, která se mobilizuje - opouští totiž jízdní kola ve prospěch aut.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedmý den bojů mezi albánskými rebely a Makedonci a cestu ruského ministra zahraničí Ivanova do krizového regionu komentuje moskevský Kommersant. Pokud světové společenství převzalo odpovědnost za osud Kosova a celého regionu, mělo by podle Moskvy proti albánským extrémistům postupovat mnohem rozhodněji. Současné incidenty albánských partyzánů s makedonskou armádou znamenají podle Ruska "snahu rozpoutat rozsáhlou regionální krizi a uskutečnit dalekosáhlé nacionalistické ideje".

Ruský ministr zahraničí Igor Ivanov je přesvědčen, že proti albánským povstalcům musí aktivněji postupovat také Jugoslávie. To ovšem na druhé straně může vést k novému násilí, jak dokazuje nedávné rozmístění jugoslávských jednotek do nárazníkového pásma kolem Kosova. Pouze NATO může albánské bojovníky donutit složit zbraně. Samozřejmě, pokud bude chtít, uzavírá ruský Kommersant.

Liberální finský deník Hufvudstadsbladet k situaci na Balkáně napsal: Nedokáží snad Albánci v Kosovu, na jihu Srbska a v Makedonii pochopit, že ani NATO, ani nikdo jiný v Evropě je nepodpoří v úsilí vyhlásit samostatný stát? Měli by se s tímto snem co nejrychleji rozloučit! Kosovští Albánci a jejich sympatizanti v sousedství se v současné době snaží převzít na Balkáně od Srbů roli výtržníka.

Situace v Makedonii silně připomíná Kosovo z roku 1998. Srbští extrémní politikové, kteří zabránili míru v regionu, jsou teď jako obraz nepřítele nahrazeni albánskými skupinami extrémistů. Pokud by nepokoje posledních týdnů v Makedonii vyústily do nové balkánské války, muselo by NATO - podobně jako svého času v Perském zálivu - spolknout další hořkou pilulku. Jinými slovy: Problémy řešené jen polovičatě se vracejí jako bumerang, připomíná finský deník.

Všechny francouzské deníky se dnes vracejí k výsledku nedělních obecních voleb a komentují novou politickou mapu Francie. Le Monde konstatuje, že levice se vzdor cenným ziskům radnic v prestižních městech Paříž a Lyon ocitla v defenzívě. Katolický deník la Croix zase konstatuje, že jak levice tak pravice stojí před úkolem vyvodit pro sebe z posledních voleb poučení. Dodává přitom, že oba nejvyšší francouzští představitelé utržili, byť každý po svém, porážku. Více náš spolupracovník v Paříži Zdeněk Müller.

Americký list The Washington Post zaujaly změny čínského životního stylu. Z čínských silnic se totiž vytratila jízdní kola, která jim téměř půlstoletí zcela vládla. Prašné cesty plné cyklistů přestávají být symbolem národa srovnatelným s Velkou čínskou zdí či s medvídkem pandou. Dnes, po desetiletích nepřetržitého vzestupu, začal počet jízdních kol v Číně klesat, píše list The Washington Post.

Tento obrat charakterizuje rychlou ekonomickou transformaci čínské společnosti, která vyvolává v mnohých obyvatelích smíšené pocity. Zatímco jedni vítají automobil jako symbol pokroku, ekologové mizející cyklisty oplakávají, dalším se stýská po starých dobrých časech, kdy ulice nebyly tak plné a lidé tolik nespěchali. A jako spousta jiných problémů, i tento spor jde dnes ruku v ruce s třídními rozdíly.

Ulicím však dnes již vládnou auta, která chrlí výfukové plyny do tváří cyklistů, vystrkují je do postranních pruhů a šokují svou četností. V rámci reformy bytové politiky lidé v současnosti dojíždějí dál za prací a k tomu se kolo často nehodí. Moderní mladé ženy začínají dávat přednost upravenějšímu vzhledu, nosí raději sukně než kalhoty, a cestují tak autobusem či metrem. Zatímco dříve bylo dokonce nemyslitelné vdát se za muže, který kolo neměl, v současnosti je symbolem společenského postavení právě automobil.

Podle posledního průzkumu veřejného mínění si třetina městských Číňanů chce v následujících pěti letech koupit auto. Většina lidí považuje schopnost řídit auto za jednu ze tří "základních a nezbytných dovedností v moderní čínské společnosti", spolu se znalostí angličtiny a schopností používat počítač, uzavírá svůj článek The Washington Post.

Zuzana Šimůnková, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme