Zahraniční tisk o rozšíření schengenského prostoru

Otevření hranic, tedy vstup unijních nováčku do schengenského prostoru, je dnes hlavním tématem zahraničních novin. Německé a rakouské listy v této souvislosti připomínají obavy občanů z rostoucí kriminality. Slovenský tisk zase řeší v souvislostí s otevřením hranice otázku, co s objekty celnic a cizinecké policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Rakouský deník Die Presse popisuje změny hranic ve střední Evropě po skončení první světové války. "Dnes je zase možné volně se pohybovat mezi Vídní, Prahou a Budapeští, probouzí se k životu něco, co dosud existovalo jen na papíře. Znovu se vytváří Mitteleuropa jako kulturní a myšlenkový prostor a ukazuje více než co jiného, čím Evropa je," píše deník.

Komentář deníku Kurier připomíná, že by politici měli brát vážně obavy občanů z rostoucí kriminality.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z deníku Kurier cituje Marie Woodhamsová

Německý deník Der Tagesspiegel přetiskuje článek podepsaný ministry zahraničí České republiky a Německa Karla Schwarzenberga a Franka-Waltera Steinmeiera. Oba politici se snaží utlumit oboustranné obavy z otevřené hranice. "Bereme tyto obavy vážně a říkáme lidem v Německu a v Česku, že jejich bezpečnost po odpadnutí pohraničních kontrol neutrpí. Díky moderní technice a těsné spolupráci pohraniční policie se podaří zajistit vysoké standardy bezpečnosti. Dnešní konec pohraničních kontrol je mnohem více než jen mediální událostí. Obyvatelé našich zemí už brzy zjistí, že půjde o úspěšný příběh, který se osvědčí v jejich každodenním životě," píše list.

Slovenský deník SME řeší v souvislostí s otevřením hranice otázku, co s objekty celnic a cizinecké policie. Na slovenských hranicích zůstane státu celkem 23 objektů. Vláda navrhuje převést tento přebytečný majetek na obce nebo vyšší územní celky. nabídnout majetek obcím je pro státní správu povinnost, píše deník SME a uzavírá informací, že 14 objektů už bylo na obce převedeno.

Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme