Zahraniční tisk o rozsudku smrti nad Saddámem Husajnem
Dá se říct, že jedním z hlavních témat dne je pro zahraniční noviny potvrzení rozsudku smrti nad bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem odvolacím soudem.
Jako jeden z prvních přispěchal s komentářem německý deník Die Welt. Rozsudku si všímá především z hlediska evropské právní zásady odmítající hrdelní trest. "Kam až sahá vliv a moc Evropské unie, tam také platí, že se nepopravuje. Ne však v Iráku," píše se v komentáři. Husajn bude do 26. ledna viset na šibenici a teď se čeká jen na termín, který určí irácká administrativa. "Podle evropského přesvědčení si však zneškodněný a uvězněný zločinec smrt už nezaslouží. Z evropského pohledu neexistuje tedy žádný důvod označovat včerejšek za dobrý den pro irácký lid," komentuje rozsudek Die Welt.
Dva největší americké listy New York Times a Washington Post neanalyzují, proč Husajn dostane provaz, ale jak a kdy bude popraven. Podle newyorského listu je jen slabá naděje, že by popravu odmítl irácký prezident Džalál Talabání, který ji musí jako jeden ze tří vysokých iráckých činitelů potvrdit. Talabání sice hlásá, že je odpůrcem nejvyššího trestu, ale v praxi už souhlasil s posláním na smrt několika usvědčených zločinců. Washington Post se zase ptá, jestli bude skutečný termín popravy oznámen dopředu a zda ji bude moci sledovat veřejnost. Někteří iráčtí činitelé v obavách z násilností požadují, aby byl Husajn popraven v tajnosti už příští týden, poznamenává deník.
Pro noviny arabských zemí je Saddámova poprava velmi ožehavé téma. Potvrzením rozsudku smrti nad svrženým iráckým prezidentem se samozřejmě zabývají. Ovšem i například noviny v Kuvajtu, do kterého Husajnovo vojsko vpadlo a kde by mohli lidé cítit jisté zadostiučinění z rozsudku, se omezují na rekapitulaci soudního procesu a konstatování jeho výsledku. Hodnocení vyneseného verdiktu se v arabském tisku objevuje málo. Do novin vycházejících v arabských zemích nahlédl náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev.
Respektovaný celoarabský deník Al-Arab cituje obhájce Saddáma Husajna, kteří varují současnou iráckou vládu před schválením rozsudku smrti. A dodává, že odvolací řízení se začalo teprve dva dny před potvrzením trestu. List cituje šéfa týmu obhájců, že od prvního momentu procesu bylo zřejmě, že je zpolitizovaný a rozsudek že je politickým rozhodnutím. Drtivá většina národních a celoarabských deníků v jednotlivých zemích Blízkého východu a severní Afriky včetně kuvajtského listu Qabas pouze cituje francouzskou tiskovou agenturu AFP, včetně domněnky, že Saddám Husajn bude zřejmě skutečně popraven.
Tolik arabské deníky o potvrzení rozsudku smrti pro bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Včera ale byla na předních místech nejen našich zpravodajských relací i událost, ke které došlo právě před dvěma roky. Vzpomínali na ni hlavně lidé v zemích kolem Indického oceánu. Jde o druhé výročí přírodní katastrofy, kterou způsobily vlny tsunami. Na pobřeží několik a států zabily přes 220 tisíc lidí.
Druhému výročí tsunami věnuje pozornost například německý deník Süddeutsche Zeitung. Ten se ptá, jaká opatření se ve státech postižených předloni přírodní katastrofou udělala, aby se předcházelo statisícovým ztrátám na životech? Podle deníku se některé země vydaly falešnou cestou zalesňování pobřeží s cílem ztlumit případný náraz vody, ačkoli žádná studie podobnou záchranou souvislost neukázala. To, co chybí, je systém včasného varování a instruktáž pobřežních usedlíků, aby uprchli dříve, než bude pozdě.
Systém včasného varování i výchova obyvatel chybějí například v Indonésii, což prokázala minitsunami ze 17. července, která přesto zabila 600 lidí. Naopak v Japonsku nedávné podmořské zemětřesení vyvolalo akci úřadů. "Dokonalý japonský systém včasného varování, intenzivní osvětová kampaň, každoroční cvičení a tlampače rozmístěné téměř na každém kilometru pobřeží by určitě zachránily tisíce životů, kdyby tsunami byla větší," dává Süddeutsche Zeitung Japonsko ostatním asijským zemím za vzor.
Některé deníky se zmiňují i o vedlejších, řekněme pozitivních efektech vln tsunami. Někde, například v indonéské provincii Aceh, která byla jednou z nejhůře postižených oblastí, se po katastrofě dokázali tamní povstalci dohodnout s centrální vládou na mírovém urovnání jejich konfliktu. Jinde ale nevydrželo dlouho. List Khaleej Times vycházející v arabských emirátech Perského zálivu zveřejnil komentář o účinku tsunami na usmíření etnických a politických rivalů na Srí Lance, kde živel zahubil desítky tisíc lidí.
Před dvěma lety podle srílanského komentátora spolupracovala v postižených oblastech vládní administrativa s povstalci a Sinhálci nabízeli pomoc Tamilům. Etnické i politické hradby padaly. Alespoň tenkrát se to tak zdálo. Po dvou letech je vše jinak, píše Khaleej Times. "Připomínáme si druhé výročí tsunami ve chvílích, kdy potok mléka lidské laskavosti přetékající před dvěma lety vysychá ," uvádí srílanský komentátor.
Světové deníky věnují také pozornost etiopsko-somálské válce. Americký list Los Angeles Times píše: Somálsko jako nefunkční a rozpadlý stát je potenciálním semeništěm terorismu a domovem teroristů z Al-Káidy. Co však s takovým státem může Washington dělat ? V úvahu připadala možná podpora některého ze somálských válečnických klanů, než zemi v africkém rohu nechat padnout do rukou islámských extremistů. Pak bylo možné jejího vůdce přimět k uspořádání voleb a povolit mu exil na Floridě. "Ale cena za tuto operaci by byla nepřijatelně vysoká pro administrativu, Kongres , americký lid, nakonec i pro Evropany a pro Spojené národy. Žádná z několika možností opětovného vybudování státu v xenofobním a kmenově roztříštěném Somálsku by byla finančně, politicky a morálně stravitelná," poznamenává list.
Mezinárodní deník International Herald Tribune vidí v útoku proti Somálsku zástupnou válku, kterou vedou nyní Spojené státy rukama etiopských vojáků. Patnáct tisíc Etiopanů, vyzbrojených a podněcovaných Washingtonem, vtrhlo v nevyhlášené válce do sousední země, která poprvé po šestnácti letech zažívala relativní rok klidu. Ten ovšem nastolily islámské milice, a to není Washingtonu po chuti. Proto zahalil podporu válce do vět o boji terorismu. "Americké podněcování k válce mezi dvěma nejchudšími státy světa, které bojují s masivní humanitární krizí, je krajně bezohledné. Stejně jako při nájezdu na Irák nezávislí experti včetně evropských varují před destabilizací celé oblasti, pokud Amerika uspěje a svrhne Svaz islámských soudů," píše list.
V mírnější podobě vyjadřuje stejný názor německý deník Süddeutsche Zeitung. S odvoláním na experty označuje etiopsko-somálský konflikt za zástupnou válku Spojených států, která zdegeneruje patrně do jednoho z nekončících lokálních konfliktů. "Tentokrát však bude ve hře stabilita celého Afrického rohu," podotýká deník k situaci ve východní Africe.