Zahraniční tisk o roztržce Šalabí versus USA

Ahmad Šalabí versus USA, německý skandál kolem poslance Hanse Filbingera, vyjednávání o evropské ústavě, cenzura na Slovensku - takové jsou některé titulky pátečního vydání zahraničních novin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Deník New York Times píše o případu Ahmada Šalabího. Vypadá to, že si Bílý dům hřál hada na prsou. Všechno začalo už před válkou. Šalabí tehdy Američanům poskytl veškeré informace o Husajnových tajných zbraních. Američané odpověděli přátelsky. Šalabí byl podle nich ten pravý pro vedení demokratického Iráku. Že Šalabí většinu života v Iráku nežil a v Jordánsku byl odsouzen za finanční zpronevěru, zůstalo stranou. Teď se vzájemné vztahy hroutí. Člena irácké rady pobouřila včerejší vojenská domovní prohlídka.

Šalabí dostával od Washingtonu měsíčně přes tři sta tisíc dolarů protože sloužil jako informátor a prostředník. Jeho informace byly ale vesměs naprosto nepoužitelné a ve většině případů i úplně špatné. Nedávno si ale dobře spočítal, že je politicky výhodné být proti Američanům. To, jak rychle se zakousl do ruky, která ho krmila, překvapilo i Pentagon. Šalabí by se tedy neměl účastnit veřejného života. Je totiž příkladem člověka, který se chce obohatit na úkor druhých. A takoví by při rekonstrukci Iráku byli jen na škodu. Myslí si deník New York Times.

Německé noviny se věnují sporu kolem křesťansko-demokratického poslance Hanse Filbingera, bývalého soudce u nacistického válečnou soudu. CDU ho nominovala do Spolkového shromáždění, které má v neděli volit nového spolkového prezidenta. Slovo má berlínský zpravodaj David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavský cituje z německého tisku

Podle britského deníku Guardian se při vyjednávání o evropské ústavě ukazuje to nejhorší z Evropské unie. A sami Britové se přitom chovají nejhůř, dodává sebekriticky. Britští političtí chuligáni, v čele s ministrem zahraničí Jackem Strawem, zase narušili jednání o euroústavě. Němci teď tvrdí, že Straw krájí ústavu jako salám a Francouzi dokonce požadují ultimátum. Brtiský ministr zahraničí se nakonec musel poníženě vrátit s omluvou. Britové snad nakonec se sabotováním ústavy vejdou do dějin. Po útoku na Irák to bude další politická pohroma, píše Guardian. Další jednání o ústavě se uskuteční za pár dnů. Pro všechny je to velká šance, jak se zase nedohodnout, dodává sarkasticky.

To celé neodbytně vyvolává otázku: k čemu nám ta Unie vlastně je? Evropská soudržnost je pryč a Monnetova "Evropa bez válek" je tak zastaralá jako plynové masky. I volný trh potřebuje určité diplomatické podhoubí. A s~každodenním dohadováním a ústupky nemá Unie šanci na přežití. Je to poučení pro voliče. S Blairem, Chiracem, Schroederem nebo Berlusconim novou Evropu nevytvoříme, upozorňuje britský Guardian.

Je na Slovensku cenzura? Ptá se deník Sme. Slovenská televize STV se bojí odvysílat dokumentární film režiséra Dušana Hudce. Topolčanský občan v~něm totiž pronáší protiromskou a rasistickou větu. Televize se tak obává pokuty od slovenské Rady pro vysílání. Pokud by ale rada pokutu skutečně uložila, může se klidně přejmenovat na Radu pro vysílání a cenzuru, tvrdí deník Sme.

Právníci a vedení STV se odvolávají na zákon o vysílání a jeho paragraf devatenáct, který zakazuje médiím propagovat násilí a podněcovat nenávist na základě barvy pleti, pohlaví, víry či národnosti. Je to dobrý paragraf. Vždyť taky koresponduje s Mezinárodním paktem o politických a občanských právech, který Slovensko podepsalo. Ale vůbec není dobré, že se za porušování paragrafu považuje už to, že se o násilí informuje.

Je přece svatou povinností médií informovat svoje posluchače a čtenáře o všem, co se děje okolo. A jestli je v Topolčanech rasismus a násilí, mají to občané právo vidět na vlastní oči. To není propagace násilí, ale jeho obraz. Neodvysílat dokument by znamenalo, že cenzura, kterou jsme vyhodili dveřmi, by se vrátila oknem Rady pro vysílání a retransmisi, zakončuje svou polemiku list Sme.

Barbora Kroužková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme